Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by bronx »

Igor wspominał o technice telewizyjnej jest kilka zdjęć, na których widać jakie kamery stosowano, może ktoś się pokusi o ustalenie modelu :)

Na zdjęciach dwa rodzaje kamer, naramienna i stacjonarna tutaj nie ma wątpliwości, że Philipsa.

Zdjęcia UM Szczecinek via Temat.net
kamera_stacjonarna.jpg
(152.75 KiB) Downloaded 1664 times
kamera_reczna.jpg
kamera_reczna.jpg (161.49 KiB) Viewed 4708 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by bronx »

W ostatnich dniach Urząd Miasta a za nim kilka lokalnych mediów ogłosiło "Odkrycie w ratuszu!", tym odkryciem jest album wykonany przez pracowników UM, upamiętniający Turniej Miast z 1985 roku. Odkryciem bym raczej tego nie nazywał bo w 2001 roku na łamach Głosu Koszalińskiego Rajmund Wełnic o tym albumie pisał i ten tekst był już zamieszczany w tym wątku, a teraz poniżej go przypominam.

Odkrycie w UM:
http://www.szczecinek.pl/news/odkrycie-w-ratuszu" onclick="window.open(this.href);return false;

w iszczecinek:
http://iszczecinek.pl/artykuly/aktualno ... -w-ratuszu" onclick="window.open(this.href);return false;

w Temat (tu to chociaż własny tekst):
http://temat.net/historia/19721/Jak-Szc ... -w-nagrode" onclick="window.open(this.href);return false;

w Gawex:
http://www.gawex.pl/wiadomosci/informac ... IONY-ALBUM" onclick="window.open(this.href);return false;

Za jakieś 10 lat kiedy znowu wymieni się ekipa w ratuszu znowu będziemy mieli "odkrycie", tak że może lepiej przekazać ten album do muzeum... ?
the press wrote:Tekst z Głosu

Big Brother Peerelu

To było wydarzenie lat 80-tych w Szczecinku. Telewizyjny turniej miast spowodował, że prowincjonalne miasta – Szczecinek i Oława – znalazły się w blasku reflektorów, a cała Polska z zapartym tchem śledziła zmagania, w których stawką były śmieciarki i ciągniki.
Telewizyjny turniej miast było jedynym z większych przedsięwzięć organizacyjnych państwowej telewizji w latach 80-tych. – O tym, że Oława została wytypowana do udziału w turnieju dowiedzieliśmy się jakoś na początku 1985 roku – wspomina Franciszek Październik, wiceburmistrz Oławy na Dolnym Śląsku (wówczas zastępca naczelnika). – Od razu powiedziano nam, że naszym rywalem będzie jakieś miasto z północy. Wybór telewizyjnych i partyjnych bonzów padł na Szczecinek.

JUNACY DO PRACY

W ratuszowym archiwum zachował się gigantyczny album z tamtego lata. – Chyba nie zabraknie nam lokalnego patriotyzmu – pyta retorycznie dziennikarz ,,Głosu Pomorza” przypominając na kogo trzeba głosować w telefonicznym plebiscycie. Przygotowaniami kierował komitet pod wodzą naczelnika Józefa Kowalczyka. Miejscowy aktyw partyjny, działacze kulturalni i szczecineckie firmy raźno zabrały się do pracy. Do roboty zapędzono nawet filatelistów, którzy przed całą Polską mieli się pochwalić swymi zbiorami. Członkowie Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej rzucili się porządkować park – główną arenę turniejowych zmagać. Obchodzono właśnie ,,40-lecie powrotu Szczecinka do Macierzy” i od czynów społecznych nikt się nie migał. Z założonymi rękoma nie stali też junacy z Ochotniczego Hufca Pracy i harcerze. Wcześniej lotne brygady zetesepowców zlustrowały szczecineckie ulice, chodniki i posesje. O każdej dziurze, krzywym krawężniku i odrapanej elewacji zameldowano w ratuszu, a ekipy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej uwijały się jak w ukropie, aby nie było wstydu przed telewidzami. – W kilka dni posprzątano Szczecinek, dlaczego wcześniej tego nie można było zrobić? – dziwił się na łamach ,,Głosu” anonimowy czytelnik.
– To był taki komunistyczny cyrk, typowe malowanie trawy na zielono – nie ma wątpliwości ówczesny działacz opozycyjny.

ISAURA NIE PRZYJECHAŁA

Jak potem obliczono organizacja turnieju kosztowała miasto około 10 mln zł, a nagroda za drugie miejsce (dwa ciągniki, żuk i szambowóz) od Ministerstwa Administracji i Gospodarki Przestrzennej warta była 6 mln zł. Do dziś też służy mieszkańcom Szczecinka i wczasowiczom stateczek spacerowy, który najpoważniej nadwyrężył kasę miejscowych firm. Stateczek – przerobiona szalupa ratunkowa – ochrzczono wtedy imieniem niewolnicy Isaury, bohaterki brazylijskiego serialu przyciągającego przed ekrany pół Polski. Ktoś rzucił nawet plotkę, że aktorzy Lucelia Santos i Rubens Falco - goszczący wówczas w Polsce - odwiedzą Szczecinek. Niestety jedynymi gwiazdami, jakie tego wieczoru wystąpiły nad Trzesieckiem byli Bogusław Mec i Krystyna Giżowska. – Dziś ,,Isaura” nazywa się ,,Danusia II, a pamiętam, że pewien oławianin nazwał – chyba na złość - swoją krypę ,,Leoncio” od imienia wrednego plantatora dybiącego na część biednej Isaury – mówi osoba dobrze pamiętająca turniej miast.

KSIĄŻKI, NALEŚNIK I PECHOWE KRĘGLE

Nadeszła wreszcie niedziela 26 czerwca. – Noc przed siedzieliśmy z kolegami w parku i piliśmy piwo – mówi mieszkaniec Szczecinka w średnim wieku. – Nagle – trzask – zapaliły się reflektory telewizyjne, jasno jak w dzień, a my siedzimy z butelkami. Nie wiadomo skąd pojawiło się kilkunastu milicjantów ze szkoły w Słupsku, których oddelegowano do pilnowania porządku. – Musieliśmy się nieźle tłumaczyć – uśmiecha się amator piwa.
Od rana dziki tłum kłębił się wokół stoisk Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego, Społem, PHS-u przy ulicy 3 Maja, które z czeluści magazynów wyciągnęły deficytowe towary trzymane na Święto Pracy, 22 Lipca i rocznicę rewolucji październikowej – rajstopy, szampany, proszki do prania, słodycze bez kartek, bluzki itp. Półki ogołocono niemal ze wszystkiego, a WPHW odnotował rekordowe obroty – 1,5 mln zł. Nie mniej tłoczono było przed namiotem ustawionym obok szkoły muzycznej. Ustawiła się przed nim gigantyczna kolejka mieszkańców Szczecinka chcących oddać książki (zbiórka książek była jedną z konkurencji). I chyba o tę nieszczęsną zbiórkę miano potem największe pretensje do Oławy. Bo zaradni Ślązacy ,,postarali” się o więcej pieczątek do stemplowania książek, bo dłużej je liczono, bo nie uwzględniono mieszkańców podoławskiej miejscowości... Zamieszanie prawie jak z głosami na Klaudiusza w ,,Big Brotherze”. Koniec końców jury orzekło, że Szczecinek minimalnie uległ Oławie. Statystyczny mieszkaniec Szczecinka przyniósł 2,37 książki, a oławianin był lepszy o jedną dziesiątką. Nie pomogło nawet zdziesiątkowanie domowej biblioteczki przez niżej podpisanego. – Może rzeczywiście było kontrowersyjnie, ale regulamin nie był do końca precyzyjny i każdy starał się, aby tych książek było jak najwięcej – czyżbym w głosie wiceburmistrza Października usłyszał nutkę skruchy? – Bardzo chcieliśmy wygrać ten turniej, bo krążyła powszechna opinia, że Szczecinek jest lepszy i na pewno z nami wygra.
Tysiące ludzi kłębiło się pod wielkimi scenami obok muszli koncertowej, a wśród splotów kabli jak w ukropie uwijali się prezenterzy znani z telewizyjnych ekranów. – Nie wiedziałam, gdzie się podziać, bo wszędzie chciałam być, a i zobaczyć, jak nasze miasto wypadło w telewizji – śmieje się dziś pani domu, wtedy uczennica szkoły średniej. – Przejęta była zresztą cała rodzina i do tego stopnia, że mama nie zrobiła niedzielnego obiadu.
Szczecinek przegrał rywalizację w układaniu herbów i rusztowań. Na minus wyszła też ocena inicjatyw społeczno – gospodarczych. Oława musiała uznać naszą wyższość na niwie kultury. Za Szczecinkiem była również sympatia telewidzów.
Pod koniec dnia (do dziś nierozstrzygnięta pozostanie kwestia wielkości naleśników smażonych w jednej z konkurencji) ogłoszono remis. Było już ciemno, gdy zarządzono dogrywkę. Na placyku przed bankiem nad jeziorem ustawiono kręgle i do rywalizacji przystąpiły VIP-y. Niestety mniej pewne oko i rękę miał nieżyjący już długoletni dyrektor ,,ogólniaka” i szef szczecineckiej Miejskiej Rady Narodowej Feliks Kuchniak. – Dyrektor przez pół roku nie mógł sobie darować – wspomina polonista Wiesław Janczurewicz, obecny szef I Liceum Ogólnokształcącego.

CHWAŁA ZWYCIĘŻONYM

Nie da się ukryć, że nazajutrz po turnieju mieszkańcy grodu nad Trzesieckiem mieli poczucie porażki. Smętne nastroje skrzętnie odnotował w swym reportażu na łamach ,,Pobrzeża” Jerzy Banasiak. Pretensje kierowano do naczelnika Kowalczyka, że nie umiał dobrze ,,sprzedać” osiągnięć miasta w gospodarce. – Słyszałem, że wkrótce potem zmieniono władze Szczecinka i plotka głosiła, że miało to związek z przegraną – dzieli się dziś sensacyjnymi informacjami wiceburmistrz Oławy. Pocieszano się wtedy jak można, głównie większą sympatią widzów, i na koniec mieszkańcy Szczecinka uznali się za ,,moralnych zwycięzców”. Najbardziej niepocieszony był ojciec miasta, któremu przed oczyma wciąż stały naleśniki za milion złotych każdy. – (...) Szczecinek wygrał (...), bo godnie pokazał się caluteńkiej Polsce jako jedno z miast Środkowego Pomorza – chwytała za serca reporterka ,,Głosu Pomorza”. – Tego samego, co 40 lat temu znów stało się polskie”. Telegramy ze słowami otuchy słali naczelnicy: - Żałuję, że miałem tylko jeden głos do oddania – martwił się porażką Szczecinka naczelnik Dębna Lubuskiego. Za to w Myślenicach coś się komuś pomieszało i Ślązacy gratulowali Szczecinkowi zwycięstwa. Pewna mieszkanka Miastka ujęła się za przegranymi i wysłała pełne oburzenia pismo do Telewizji Polskiej: - Wynik turnieju uważam w moim odczuciu za niebyły – napisała. – Proszę o udzielenie odpowiedzi po zasięgnięciu opinii jurorów i ludzi kompetentnych. TVP do dzisiaj nie odpowiedziała.

BURMISTRZOWIE ZASTĄPILI NACZELNIKÓW

Od tamtych wydarzeń upłynęło prawie kilkanaście lat, gdy w sejmowych korytarzach spotkali się burmistrzowie Oławy Waldemar Wiązowski i Szczecinka Marian Goliński. Obaj są posłami Akcji Wyborczej ,,Solidarność” i może dlatego łatwiej przyszło im dogadać się w sprawie rewanżu za turniej miast. W sobotę, 23 maja, w Szczecinku obchodzono Jadwiżanki - imieniny miasta, a w Oławie Dzień Koguta – święto związane z herbem tej miejscowości. Na Śląsk wybrała się żeńska siatkarska reprezentacja Szczecinka, a oławianie przysłali nad Trzesiecko swoich piłkarzy. Szczecineckie siatkarki jeden mecz przegrały, drugi wygrały i o zwycięstwie zadecydowały rzuty do kosza, w których celniej rzucał wiceburmistrz Szczecinka Wiesław Drewnowski. Na zlanym wodą boisku w Szczecinku też górą byli gospodarze (choć dopiero po rzutach karnych). Punkt dla Oławy zdobył za to w darta (rzuty lotkami do tarczy) zespół oficjeli. 2:1 dla Szczecinka i rewanż za porażkę z 1985 roku można uznać za dokonany...

foto1.jpg fot. archiwum UM Szczecinek Asfaltowaniu na czas przyglądały się tłumy mieszkańców Szczecinka plik foto2.jpg fot. archiwum UM Szczecinek Dogrywka – z prawej (z piłką) Feliks Kuchniak, ówczesny przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej, na chwilę przed decydującym strąceniem kręgli – dopinguje go redaktor Pichlak plik foto.jpg fot. archiwum UM Szczecinek Stosy książek w punkcie zbiórki, ale i tak Oława była w tej konkurencji lepsza
fire
Posts: 7
Joined: 08 May 2013, 07:40

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by fire »

grałem wtedy na muszli z Faustem support przed zespołem Turbo - jedyny zespół rockowy ze Szczecinka który wtedy wystąpił to właśnie Faust. Mieliśmy zagrać też bezpośrednio w telewizji, ale panom z SB nie podobał się nasz tekst " sam już dziś kopiesz sobie grób widać już dno" postawili nam ultimatum, albo zmieniamy tekst, albo nie będzie nas na wizji!
My zaproponowaliśmy im, żeby pocałowali się w du.....e !!! i nie było nas na wizji :-)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by bronx »

Dzisiaj mija dokładnie 30 lat od tego wydarzenia medialnego w Szczecinku. Z tej okazji kilka wycinków prasowych z tamtego okresu.

Program telewizyjny z Głosu Pomorza nr 121 25-26.05.1985 rok. W programie można znaleźć wejścia antenowe z Turnieju.
glosPomorza_121_25-26051985_programtv_turniej.jpg
glosPomorza_121_25-26051985_programtv_turniej.jpg (198.41 KiB) Viewed 4450 times
Zapowiedzi turnieju z Głosu Pomorza nr 121 25-26.05.1985 rok.
glosPomorza_121_25-26051985_Turniej.jpg
glosPomorza_121_25-26051985_Turniej.jpg (145.21 KiB) Viewed 4446 times
Pierwsze notki prasowe po turnieju z Głosu Pomorza nr 122 z 27.05.1985 roku:
glosPomorza_122_27051985_Turniej.jpg
glosPomorza_122_27051985_Turniej.jpg (260.94 KiB) Viewed 4447 times
Szeroka relacja Pana Bogdana Urbanka, który był również rzecznikiem prasowym wydarzenia. Artykuł z Głosu Pomorza nr 123 z 28.05.1985 roku. (ze względu na obszerność, nie zmniejszałem aby nie utracić czytelności).
glosPomorza_123_28051985_Turniej.jpg
(642.22 KiB) Downloaded 194 times
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by Waldek »

Perę fotek ode mnie.
Attachments
IMG_0399.JPG
(1.47 MiB) Downloaded 126 times
IMG_0398.JPG
(1.51 MiB) Downloaded 126 times
pwk
Posts: 82
Joined: 04 Jun 2009, 20:24

Re: Telewizyjny Turniej Miast Szczecinek-Oława

Post by pwk »

znaczek
Attachments
tu.jpg
tu.jpg (259.77 KiB) Viewed 3256 times
Post Reply