Kartka z przeszłości.

Archiwalne artykuły historyczne, które pojawiały się na łamach Dwutygodnika Szczecineckiego TEMAT. http://www.temat.net
Post Reply
Szczecinek.org
Posts: 168
Joined: 02 Feb 2009, 21:13

Kartka z przeszłości.

Post by Szczecinek.org »

Neustettin z lotu junkersa w latach trzydziestych. Pocztówkę wydrukowano w miejscowej drukarni ale jak głosi podpis zdjęcie pochodzi z zasobów Junkers Luftbild - Zentrale.

Image

Na jej rewersie bardzo ładnie zachował się okolicznościowy stempel tutejszej poczty. Oprócz daty - 19.12.32, można odczytać napis: Szczecinek zdrojowisko - wypoczynek nad leśnym(?) jeziorem.
Środek stempla zdobi rysunek przedstawiający żaglówki na tle zamku i charakterystyczną sylwetkę kościoła Mariackiego.

Zdjęcie lotnicze pokazuje nam Szczecinek, jakiego od dawna już nie ma. Zostało wykonane na wysokości dzisiejszej ul. Pomorskiej. W jej miejscu w tym czasie rozciągały się jedynie pola i ogrody. Na pierwszym planie (po lewej) ulica Armii Krajowej (Forststrasse) od strony skrzyżowania z ul. Poniatowskiego. Po prawej stronie ul. Browarowa - przemianowana z czasem na Kopernika. U jej początku (niestety, słabo go widać) kopcący browar. W jego cieniu rozpościera się plac targowy funkcjonujący do lat siedemdziesiątych, najczęściej nazwano go Rynkiem albo placem Winnicznym.

Image

W środkowej części rozpoznać można strzelistą sylwetkę kościoła Mariackiego. Od strony ul. Wojska Polskiego na jego dachu w tym czasie istniała jeszcze dziesięciometrowej wysokości sygnaturka. Po lewej stronie kościoła pośród drzew widać dachy dzisiejszej Szkoły Muzycznej, banku PeKaO i przed nim wschodnie - jeszcze przed przebudową - skrzydło zamku.

W 1932 roku rogatki miasta znajdowały się na wysokości dzisiejszej ul. Myśliwskiej (Jagerstrasse). W tym miejscu doskonale widoczna jest nowowybudowana zwalista bryła budynku koszarowego. Nie istniały jeszcze przyległe uliczki takie jak Kręta, Nowa, Wileńska. Kosińskiego a nawet Polna, która w tym czasie rzeczywiście była jedynie polną drogą. Daleko na krańcu jeziora Trzesiecko dostrzec można ciemną, rozciągniętą plamę - to Lasek Zachodni i tuż za nim zabudowa dzisiejszego przedmieścia Szczecinka - Trzesieki.

Za udostępnienie zdjęcia dziękujemy p. Sebastianowi Lewczukowi.

(jg)
Dwutygodnik Szczecinecki TEMAT
5 maja 2005
www.temat.net
Post Reply