Logo Szczecinek.org

Szczecinek.org

Szczecinecki Portal Historyczny im. prof. Dr Karla Tuempla

Loading

Neustettin in Pommern
Obecny czas: 23 Paź 2014, 04:46

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 41 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Wilcze Laski
PostWysłany: 24 Kwi 2005, 19:31 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 07 Mar 2005, 20:48
Miejscowość: Sz-ek/Sz-n
Witam
Chciałbym poruszyć temat Wilczych Lasek.

1. Czy lotnisko za Wilczymi laskami jest poniemieckie czy zbudowało je po wojnie LWP, bo przecież niedaleko za lotniskiem był poligon wojskowy. Do czego ono służyło ?
2. Co to był za poligon ? Czy są tam jakieś ciekawsze obiekty itd?
3. Czy ktoś wie gdzie znajdował się pomnik poległych lotników aliackich w lesie ? bo szukałem go kilka lat temu, ale nie mogłem znaleźc tego miejsca.

Czy ktoś wie jeszcze coś cikawego na temat tamtej katastrofy lub okolic Wilczych Lasek ?
W listopadzie 2002 był w TV Gawex program o tamtej katastrofie. Pan Dudź się wypowiadał i jakiś chyba świadek z wilczych lasek .

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: 25 Kwi 2005, 07:12 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 01 Mar 2005, 08:32
Miejscowość: Szczecin
o kurcze już mi ślinka leci jak to przeczytąłem, a gdzie jest ten wilczy lasek?na Bugnie?

Temat postu:
PostWysłany: 25 Kwi 2005, 07:43 
Site Admin
Awatar użytkownika

Dołączenie: 25 Lut 2005, 10:18
Miejscowość: Nstn in Pomm.
Wilcze Laski to nazwa wioski (a nie jakiś wilczy lasek :) ) ok 15km od Szczecinka, w okolicach wsi Lotyń.

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: 26 Kwi 2005, 13:43 
Awatar użytkownika

No może nie 15km ale ok 9km, jadąc przez Turowo.
Co do samych Wilczych Lasek jest tam jeszcze jakiś dwór czy też pałacyk. Ktoś wie o nim coś wiecej ?
Jak byłem tam jakiś czas temu było wszystko w opłakanym stanie, zdewastowane itd.

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: 27 Kwi 2005, 20:18 

Dołączenie: 23 Mar 2005, 17:11
Miejscowość: Szczecinek
Pałac jest na sprzedaż. Można go sobie kupić. No ale solidny remont byłby tam rzeczywiście potrzebny. Piwnice są dość ciekawe i rozległe. Robią wrażenie. Na wieżyczkach zachowały się jeszcze metalowe ozdoby. Rozszabrowane już prawie wszystko co się da. Kolejna budowla na najlepszej drodze do zawalenia się.

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: 04 Maj 2005, 22:17 
Awatar użytkownika

Dołączenie: 04 Maj 2005, 22:00
Miejscowość: z płytkiej wody
Same lotnisko było używane jeszcze na początku lat 90-tych. Zresztą między płytą lotniska a lasem jest jeszcze dość duży budynek, w którym teraz jest prowadzona jakaś cywilna działalność. W głębi lasu mieści się skład paliwa lotniczego(parę lat temu wykopano stamtąd olbrzymie beczki). Generalnie obiekt zupełnie rozgrabiony, wieśniacy rozebrali nawet drogę prowadzącą do wspomnianego składu.

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: 15 Maj 2005, 19:22 
Lotnisko w Wilczych Laskach napewno jest poniemieckie, Później zajęte było przez rosjan a teraz ma pieczę Kronoszpan.

Następne lotnisko z pasem trawiastym do dziś używanym przez WP. jest w Nadarzycach.

Ostatnio edytowany przez Waldek, 15 Maj 2005, 21:46, edytowano w sumie 1 raz

Temat postu:
PostWysłany: 15 Maj 2005, 20:03 

Dołączenie: 20 Mar 2005, 21:27
Miejscowość: Szczecinek
Z tego co ja wiem, lotnisko powstało po wojnie, nie używała go Armia Czerwona, używało go LWP, było to zapasowe lotnisko dla Piły.
Przez długi czas było bardzo tajne. Usłyszałem o tym lotnisku wraz ze śmiercią śp. PRL

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: 15 Maj 2005, 22:41 
Awatar użytkownika

Problem w określeniu wieku tego lotniska, bierze się głównie stąd, że to obiekt strategiczny i dlatego nie ma go zaznaczonego na żadnych mapach zarówno tych niemieckich przed 45r jaki i polskich czy rosyjskich po 45r (mówie o mapach które posiadam). Dopiero po 89r roku jest zaznaczone.
Do do Nadarzyc to mała poprawka, bo tamte lotnisko jest normalne, betonowe. Tam są również ćwiczenia samolotów bojowych, a chyba ciężko sobie wyobrazić, aby startowały i lądowały na pasie trawiastym.

Ostatnio edytowany przez Łukasz 16 Maj 2005, 11:52, edytowano w sumie 3 razy

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: 16 Maj 2005, 08:15 
Site Admin
Awatar użytkownika

tak byłem kiedyś (co prawda tylko pod brama lotniska) w Nadarzycach i tez widziałem z daleka betonową płytę.

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: 01 Lis 2005, 21:23 
Awatar użytkownika

Apopro pałacu to ktoś wie coś wiecej na jego temat ? Czyżby było coś dawno temu o nim w dziale znane-nieznane w temacie ?
No i może się komuś coś przypomniało apropo tego pomnika lotników lub poligonu.

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: 11 Gru 2005, 14:40 
http://www.plus-minus.imax.com.pl/Lotni ... koWL1.html
Witam tu jest stronka o lotnisku w Wilczych Laskach.

Temat postu: Lotnisko w Wilczych Laskach oraz Polowe Lotnisko Szczecinek
PostWysłany: 12 Lut 2006, 21:43 
Pozdrawiam !

Lotnisko w Wilczych Laskach za czasów III Rzeszy nie istniało i zostało zbudowane od fundamentów jako lotnisko zapasowe po II wojnie światowej.

cytat : Wulfflatzke befand sich im Jägernetzquadrat 15 Ost Süd BO 6. Den Flugplatz Wilcze Laski hat es vor und während des Krieges auf deutscher Seite nicht gegeben.

co mi.in znaczy, że LOTNISKO (lotnisko ma wyższy status niż "lotnisko polowe -> Feldflugplatz") Wilcze Laski ani przed, ani w czasie wojny (II wś) ze strony niemieckiej nie było eksploatowane, uzytkowane.

W tym miejscu dodam (przewinął się tu ten temat, teraz nie mogę go odnaleźć), że obiekt w lesie od strony jeziora (na południowy-zachód od pasa startowego oraz PPS -1 (Płaszczyzny Postoju Samolotów - jeśli jest jedna to CPPS (Centralna ..)) to jest tzw. bomboskład - obwałowane miejsce na składowanie bomb oraz innych lotniczych środków rażenia. Widać to wyrażnie w dokumentacji reprodukowanej na naszej stronie , na którą powołuje się Pan Waldek chwilę wcześniej. http://www.plus-minus.imax.com.pl/Lotni ... koWL1.html
Amunicja lotnicza składowana była w obwałowanych składach typu ziemianka przy CPPS-2 czyli od strony Borków.

Podobnych lotnisk polowych na terenie Polski jest co najmniej kilkanaście (pomijając tzw. DOL-e czyli Drogowe Odcinki Lotniskowe tzn. fragment trasy kołowej PRZEBUDOWANY gruntownie na lotnisko - najbliższy DOL na trasie z Białego Boru do Człuchowa).

Natomiast lotnisko koło jeziora Wielimie miało ustalony za czasów III Rzeszy status "Feldflugplatz"

cytat : Neustettin befand sich im Jägernetzquadrat 15 Ost Süd BO 9
(P.S.: der damalige Feldflugplatz muss am Seeufer nordostwärts der Stadt gewesen sein).

Na zakończenie tylko wyjaśnienie co to "Jägernetzquadrat"
- dla ułatwienia orientacji pilotom myśliwców (własnych) w III Rzeszy w oparciu o doświadczenia pilotów stworzono specjalny podział przestrzeni.
W systematyce tej przyjęto podział KWADRATU na mniejsze kwadraty, w których są jeszcze mniejsze "kwadraty" wg usytuowania
1 2 3
4 5 6
7 8 9
Więcej --> http://www.lesbutler.ip3.co.uk/jg26/gradnetz.htm
Jak wynika z innych informacji - nie była jedyną tego typu umowną "siatką współrzędnych
http://www.stormbirds.com/eagles/resear ... dnetz.html

Jak wynika z powyższego - lotnisko polowe w Szczecinku było przewidziane do wykorzystania wojskowego i bywało przez Luftwaffe wykorzystywane.
W latach 50-60 odbywały się na nim pokazy lotnicze.
Poszukuję fotografii z tych pokazów.

Marek W. Piłat
Wodnosamoloty@digitalme.com

PS. Z przyjemnoscią stwierdzam, że informacje zawarte w naszej witrynie
http://www.plus-minus.imax.com.pl/
przydają się wielu osobom. Staramy się zawierać w witrynie tylko UDOKUMENTOWANE informacje (nie licząc żartów !). Dziękuję ![/b]

Temat postu:
PostWysłany: 13 Lut 2006, 09:57 
A pamiętam te pokazy właśnie na nich byłem, ho, ho kiedy to było :?: .
Jak mnie pamięć nie myli to DOL znajduje się na trasie z Bobolic do Białego Boru okolice Sępólna?

Temat postu:
PostWysłany: 01 Cze 2006, 22:45 
Site Admin
Awatar użytkownika

W Google Maps pojawiły sie lepszej jakości niż dotychczas foty satelitarne m.in. terenu lotniska w Nadarzycach.

google maps Nadarzyce

W lewym dolnym rogu widać betonową płytę lotniska oraz kilka samolotów na nim. W prawym górnym rogu widać poligon lotniczy, atrapy samolotów, atrapa lotniska oraz inne cele, widać masę lejów po wybuchach. Polecam poszperać w tej mapce, i poprzybliżać co ciekawsze fragmenty.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 41 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości