Szczecineckie "Tygrysy"

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Quercus
Posts: 19
Joined: 04 Jul 2006, 10:25
Location: Szczecinek/Poznań

Szczecineckie "Tygrysy"

Post by Quercus »

Witam Szanownych Państwa,

jako że to mój pierwszy post na tym forum chciałbym powitać wszystkich serdecznie i wyrazić swoje uznanie dla użytkowników za stworzenie ciekawego miesjsca w którym rozprawia się o miejscu i regionie mi najnliższym - Szczecinku i jego oklicach.
A teraz do rzeczy. W książce "Niemicka broń pancerna 1939-1945" autorów Lalaka i Jędrzejewskiego pojawia się następująca wzmianka: "W rejonie Szczecinka jednostki KwGw napotkały Tygrysy z 503 Batalionu Czołgów Ciężkich SS. W walkach Sowici zniszczyli 5 Tygrysów. Batalion został ewakuowany do Gdańska." Czy ktoś wie gdzie czołgi te zosatły rozbite? Czy faktycznie były to okolice Szczecinka czy po prostu region Pomorza Środkowego przed linią Wału Pomorskiego, czyli w być może znacznej odległości od samego miasta? No i co stało się z wrakami po walkach? Sprawa jest o tyle interesująca, iż jak czytałem kiedyś na jednym z forów w lutym kiedy miało to mieć miejsce 503 batalion został prawie w całości przezbrojony na Królewskie Tygrysy. CZy ktoś coś wie na ten temat?
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

503 BATALION CIĘŻKICH CZOŁGÓW WAFFEN-SS.27 stycznia batalion wyruszył na front.Pierwsza grupa składająca się z 12 czołgów PzKpfw VI Tiger II Ausf.B(batalion rozpoczął przezbrojenie od 19 października 1944)dowodzona przez SS-ostuf Fritza Herziga została wysłana do Arnswalde(Choszczno)druga zaś do Kustrin(Kostrzyń nad Odrą).Batalion toczył ciężkie walki w rejonie Choszczna i Szczecinka(Neu Stettin).W rejonie Szczecinka sowieci zniszczyli 5 tygrysów batalionu.Pozdro. 8)
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Czy Szczecinek w kontekście 503 batalionu to pewna sprawa? Gizio, skąd pochodzą Twoje informacje? M.in. pod adresem http://forum.panzer-archiv.de/viewtopic ... neustettin mozna znaleźć obszerny opis walk tego oddziału na Pomorzu. Główny rejon to okolice Stargardu, Choszczna itd. Przejeżdżali na pewno przez Piłę i Kalisz Pom., ale to były transporty. Szczecinek w tych relacjach pojawia się, ale bez bezpośredniego związku z walkami. (Poprawcie mnie koniecznie, jeśli coś przeoczyłem w tamtym tekście.)
Pozdrowienia
Kamil
Stepienms
Posts: 32
Joined: 05 Aug 2005, 09:00
Location: Szczecinek

Post by Stepienms »

Witam!

Ja znalazłem informacje potwierdzające walki tego batalionu w okolicach Szczecinka na tych stronach:
http://www.achtungpanzer.com/gen10.htm
7 linijka:
"Following their arrival to the front, unit saw heavy combat in the Neu Stettin (Szczecinek) area, allowing the escape of refugees from East Prussia."

Dokładnie to samo jest na wikipedi w piatym punkcie Combat History (10 linijka)
http://en.wikipedia.org/wiki/Tiger_II
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Racja, te informacje też sprawdziłem, ale ciekawe, jakie jest ich źródło podstawowe. Pytałem na niemieckim forum o tę sprawę i mój rozmówca sugerował, że Szczecinek raczej w opisach walk batalionu się nie pojawia (raz jeszcze powołam się na ww. link). Mamy więc sprzeczność w źródłach. Propozycje na razie są następujące: autorzy pomylili rejon Szczecina z rejonem Szczecinka lub (b. prawdopodobna, wg sugestii Quercusa) rejon Szczecinka potraktowali szerzej niz nam się wydaje. W każdym razie trzeba sprawdzać dalej.
Pozdrowienia
Kamil
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Odnośnie walk tygrysów z 503 batalionu to wyręczył mnie Stepienms.Z mojej strony wielkie dzięki.Odnośnie dokładnych miejsc walk to tylko domysły np.starcie pancerne niedaleko Drzewian i Bobolic z Rosjanami.Pozdro 8)

Ps Fajnie ,że coś ruszyło w tym temacie na tym forum.Bardzo ograniczone,są informacje dotyczace dokładnych walk koło Szczecinka,no wiadomo walczyli rosjanie ,a oni nie są zbyt wylewni(wiadomo dlaczego) 8)
User avatar
Quercus
Posts: 19
Joined: 04 Jul 2006, 10:25
Location: Szczecinek/Poznań

Post by Quercus »

Czyli należy się domyślać, ze chodzi o szerzej pojęty powiat/okręg Neustettin, który co by nie był miał znaczną powierzchnię. Gizio, mógłbyś podać więcej szczegółów na temat wspaomnianej przez Ciebie potyczki pancernej w pobliżu Bobolic? Czy są to tylko domysły czy jest to potwierdzone przez jakieś źródła?
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Jakieś pół roku temu nabyłem w Szczecineckim muzeum książeczkę"Bobolice wczoraj i dziś-zarys dziejów"Może Ci się jeszcze uda ją zdobyć.Pozdro 8)
EveryBodyKillaH
Posts: 3
Joined: 05 Jul 2008, 01:56

Post by EveryBodyKillaH »

Dawno temu w pewnej ksiazce o walkach o przelamanie Walu Pomorskiego wyczytalem, ze podczas walk o nadarzyce zniszczono m.in jednego Tygrysa (PzKpfw VI) ,
Moze ktos wie wiecej na ten temat?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

to moze napiszesz z jakiej ksiazki masz te informacje, to latwiej bedzie to odszukac
EveryBodyKillaH
Posts: 3
Joined: 05 Jul 2008, 01:56

Post by EveryBodyKillaH »

No tego niestety nie potrafie powiedziec, bylo to jeszcze w gimnazjum, a w miedzyczasie sie przeprowadzilem i nawet nie mam dostepu do tej biblioteki.
Postaram sie cos wynalesc na necie.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

EBKH, chodzi mi o to, ze w prawie kazdym jeziorze jest tygrys lub co najmniej jakis samolot, daj chociaz jakis trop, a moze cos z tego bedzie
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

GIZIO wrote:Serwo

Odnośnie dokładnych miejsc walk to tylko domysły np.starcie pancerne niedaleko Drzewian i Bobolic z Rosjanami.Pozdro 8)
Lindenblatt opisal to tak: viewtopic.php?t=727&start=15

nie ma mowy w jego wspomnieniach o Tygrysach, jedynie o pociagu pancernym.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Ze sporzadzonego w 1951 roku sprawozdania po. burmistrza Dr. Molkentina:

"... Liczono na pomoc dywizji pancernej, ktora miala przybyc z Kurlandii. Do Szczecinka jednak nigdy nie dotarla..."
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Zgadza się starcie niedaleko Drzewian,to walka niemieckiego pociągu pancernego z sowieckimi czołgami.
Post Reply