Ciekawe miejsca,miejscowości,zabytki- Pomorza Zachodniego

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
GIZIO

Post by GIZIO »

CIESZYNO-wieś letniskowa nad jez.Siecino.Wzmiankowana w 1333r.W czasie ostatniej wojny,w latach 1939-1942 we wsi istniał obóz pracy,w którym przebywało kilkuset robotników różnych narodowości,m.in.Polacy,zatrudnionych przy budowie autostrady Berlin-Królewiec.Ślady po tych pracach można oglądać do dziś na południowym skraju wsi,przy torze kolejowym.
Nad jeziorem,w parku krajobrazowym dobrze utrzymany pałac elektyczny z 1901r.(obecnie ośrodek wczasowy).
Naprzeciwko pałacu szachulcowy kościół z XVIIIw.,przebudowany w XIXw.Wieża drewniana,nakryta blaszanym hełmem.We wnętrzu świątyni uwagę zwraca orginalny żyrandol z rogów jeleni.
Na północ od Cieszyna ciągnie się jez.Siecino na długości 7,4km.Powierzchnia 740 ha,szerokość do 2km,maksymalna głębokość 44m.Urozmaicona linia brzegowa,w południowej części dwie wyspy Kępa i Ostrów.Ta ostatnia połączona jest z lądem groblą,znajduje się na niej ośrodek wypoczynkowy i camping. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Najciekawsze zamki,pałace i dwory w dorzeczu Parsęty.

Warnino,Tychówko,Stanomino,Skoczów,Słowianki,Podwilcze,Dobrowo,Kłopotowo,

Kozia Góra,Miękowo,Nawino,Nosowo,Białowąs.Pozdro,Gawroniec,Parchlino,

Świdwin,Rymań,Rąbino,Połczyn Zdrój,Pobłocie Wielkie.Pozdro. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

TWIERDZA ŚWINOUJŚCIE-Budowa fortyfikacji u ujścia Świny rozpoczeła się już we wczesnym średniowieczu i trwała właściwie nieprzerwanie do czasów nam współczesnych.Zadecydowało o tym geograficzne położenie Świnoujścia i jego znaczenie dla handlu,gospodarki morskiej i obronności.Do początku XVIIw.prowizoryczne umocnienia wznosili tu książęta pomorscy,później Duńczycy i Szwedzi,a na przełomie XVIII i XIXw.Prusacy i Francuzi.Dopiero w XIXw.armia pruska zapoczątkowała budowę kompleksu fortyfikacji stałych,które przekształciły Świnoujście w twierdzę.Budowę fortów w Świnoujściu rozpoczęto po pierwszym konflikcie zbrojnym z Danią w 1849roku.Już w 1863r.miasto ogłoszono oficjalnie twierdza morską.W czasie drugiej blokady portu w 1864r.świnoujskie fortyfikacje skutecznie odstraszały duńską flotę.Port próbowały też blokować francuskie okręty w 1870r.ale one także nie zdecydowały się na podjecie walki z załogami fortów.W tym czasie fort stał się też potężną bazą pruskiej marynarki wojennej.Na przełomie XIX i XXw.świnoujska twierdza dysponowała czterema rozbudowanymi fortami,uzbrojonymi w ciężką artylerię nadbrzeżną i coraz liczniejszymi fortyfikacjami betonowymi.W mieście pojawiły się koszary i stały garnizon wojskowy.Zwolennikiem budowy twierdzy w Świnoujściu i jej duchowym twórcą był książę Adalbert von Preussen.Plac budowy i rozrastające się fortyfikacje wizytowali:król pruski Fryderyk Wilhelm IV oraz cesarze Wilhelm I i Wilhelm II.Doszlo tu nawet do spotkania cesarzy Niemiec,Austrii i cara Rosji.Była w Świnoujsciu także słynna kobieta szpieg Mata Hari,zbierająca prawdopodobnie informacje o okolicznych umocnieniach.podczas I wojny światowej Świnoujście bylo dużą bazą cesarskiej marynarki,jednak nie stoczono tutaj żadnych walk.Na mocy traktatu Wersalskiego część umocnień twierdzy została rozbrojona.W okresie między wojennym i poczas II wojny śwatowej port był największą bazą Kriegsmarine na Bałtyku.Kiedy w 1945r.Świnoujście okrążyły wojska sowieckie,załoga ewakuowana została okrętami na zachód.Zniszczono wtedy także niektóre fortyfikacje.
Po wojnie prace fortyfikacyjne na terenie twierdzy prowadzili Rosjanie i Polacy.Do celów wojskowych wykorzystano większość dawnych umocnień niemieckich.Ostatnie obiekty obronne wzniesiono w latach 70-tych.Po zakończeniu"zimnej wojny"tutejsze fortyfikacje utraciły całkowicie swoje znaczenie militarne,stając się kapitalnym świadectwem historii i dużą atrakcją turystyczną.Twierdza skład się z trzech fortów.
Fort Wschodni,Fort Zachodni i Fort Anioła

FORT WSCHODNI-to najciekawszy i najstarszy obiekt fortyfikacyjny na wyspie Wolin powstał w latach 1856-1863 na bazie wcześniej istniejących tutaj szańców obronnych.Jako element twierdzy,fort funkcjonował pod nazwą"Werk II i następnie"Ostbatterie"obecny dzierżawca nadał mu potoczną nazwę"Fort Gerharda"na cześć pruskiego oficera i wybitnego budowniczego fortyfikacji XVIIIw.Gerharda Corneliusa von Wallrave.
Pierwotn budowla fortu była dwukondygnacyjna,owalna reduta,otoczona później fosą wodną,pełniącą rolę bloku koszarowo-bojowego.W latach 1870-1881 na północnym wale obronnym fortu zdudowano ciąg dziesięciu murowanych stanowisk artyleryjskich,w których zamontowano ostatecznie baterę 4 cięzkich dział nadbrzeżnych Kruppa kalibru 210mm.Bateria ta wspólnie z identycznymi armatami w Forcie Zachodnim strzegła redy portu w Świnoujściu aż do I wojny światowej.Dobudowano............C.D.N
GIZIO

Post by GIZIO »

Dobudowano ponadto system podziemnych magazynów amunicyjnych i ukryć oraz dwie kanoniery,wybiegające w fosę wodną.Plany rozbudowy fortu przewidywały znaczne powiększenie jego obszaru,jednak z powodu szybko postępującego rozwoju techniki wojennej nigdy ich nie zrealizowano.Na przełomie XIX i XX w.w forcie pojawiły się pierwsze detale architektoniczne,wykonane z betonu.
W okresie międzywojennym i podczas II wojny światowej fort wykorzystywany był jako obiekt pomocniczy i zaplecze magazynowe twierdzy.Po wojnie stacjonowali tutaj Rosjanie.Obecnie fort został zagospodarowany i udostępniony do zwiedzania.

FORT ZACHODNI-Budowę fortu rozpoczęto w 1856 roku.Rok później oddano do użytku jednokondygnacyjną redutę na planie kwadratu,wyposażoną w 9 strzelnic artyleryjskich i 6 otworów strzelniczych dla broni ręcznej.Budowla stała początkowo na płaskim terenie.Do 1861r.otoczono ją fosą wodną,przez którą zbudowano groblę i pomost ,dobudowano ściany ochronne z tradytorami na wschodniej i południowej flance oraz usypano wał ziemny od północy.Na wał ten przeniesiono część stanowisk dla dział polowych,przez co budowa zaczęła przekształcać się w ufortyfikowaną baterię nadbrzeżną.Fort zmieniał swoją nazwę:z Werk IV na Batterie"A" i ostatecznie na "Westbatterie"/Baterai Zachodnia/. Taką też rolę zaczął pełnić w systemie fortyfikacyjnym twierdzy- zachodniej baterii artyleryjskiej. Jego zadaniem było podjęcie walki z nieprzyjacielską flotą na redzie portu. Do 1870 roku uzbrojenie baterii stanowiły działa polowe, ustawiane w szańcach na koronie wału. Po modernizacji i przebudowie fortu w latach 1878-1881 zainstalowano tutaj 4 ciężkie działa nadbrzeżne kalibru 210 mm. Stanowiska artyleryjskie znajdowały się na murowanej galerii, stanowiącej jednocześnie strop podziemnych kazamat. W kazamatach znajdowały się zapasy amunicji i niezbędnego wyposażenia baterii. Cały fort przybrał kształt pentagonalny i otoczony został prócz fosy wysokimi wałami ziemnymi. Ta sama fosa okalała także Fort Anioła, czyniąc z obu fortów zachodni kompleks fortyfikacyjny twierdzy. W czasie I wojny światowej Fort Zachodni funkcjonował jako element ochronny portu.po podpisaniu Traktatu Wersalskiego pozbawiony został ciężkich dział nadbrzeżnych.Ponownie uzbrojono go w 1937r.,instalując tu szkolną baterię nadbrzeżną,wyposażoną w 4 działa kalibru 150 mm.We wrześniu 1939r.część marynarzy z obsługi fortu wzięła udział w ataku na Westerplatte.Baterię nazwano później"Henningsen"dla uczczenia pamięci Henningsena,który służył w cześniej w forcie i który zginął pod Westerplatte.
W 1941 r.na lewym skrzydle fortu zbudowano kilkupiętrowy bunkier dowodzenia,na którego szczycie zainstalowany był ogromny dalmierz optyczny do kierowania ogniem dział.
W maju 1945r.część załogi fortu skierowano na front,resztę natomiast ewakuowano okrętem na zachód.Po wojnie fort zajęli Rosjanie,instalując tutaj własną baterię dział nadbrzeżnych 130mm.W 1962r.obiekt przekazany został miastu.Przez ponad 20 lat w forcie funkcjonowały magazyny warzyw i owoców.Od roku 2000 obiekt został wydzierżawiony i udostępniony do zwiedzania. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

FORT ANIOŁA-wybudowano w latach 1854-1858.Swoją potoczną nazwę /niem.Engelsburg/zawdzięcza podobieństwu do zamku Anioła w Rzymie,starożytnego mauzoleum cesarza Hadriana i późniejszej siedziby papieskiej.Według pruskiej nomenklatury funkcjonował pod nazwą Werk III,następnie Werk II.
Fort pełnił rolę punktu dowodzenia i obserwacji dla zachodniej części twierdzy,broniąc jednocześnie podejść do Baterii Zachodniej od strony lądu.Rotundowa,trójkondygnacyjna budowla umożliwiała załodze prowadzenie ognia z dział i broni ręcznej w każdym praktycznie kierunku poprzez otwory strzelnicze w ścianach oraz z tarasu i baszty obserwacyjnej.Wewnątrz budowli znajdowała się winda do transportu armat na poszczególne kondygnacje.
Do 1863r.fort otoczono podwójną fosą wodną oraz wałami ziemnymi.Jedyny wjazd do obiektu prowadził przez zwodzony most i bramę obronną,wyposażoną w strzelnice działowe i karabinowe.Fort Anioła rozbudowano w latach 1870-1880,wkomponując w jego wewnętrzne obwałowanie system podziemnych schronów na broń i amunicję oraz tzw.remizy artyleryjskie czyli murowane garaże dla dział polowych.
Podczas I wojny światowej do fortu doprowadzona była sieć elektryczna i łączności oraz kolejka wąskotorowa.Obiekt utracił już jednak walory obronne,pełniąc bardziej roę pomocniczą dla załogi twierdzy.Podczas II wojny światowej w forcie zainstalowała się służba obserwacyjno-meldunkowa lokalnej obrony przeciwlotniczej.Na baszcie fortu zbudowano betonowy bunkier,mieszczący wewnątrz obsługę i aparaturę stacji radiowej,śledzącej cele powietrzne.Całą budowlę wyposażono w hermetyczne drzwi pancerne i okiennice.W maju 1945r.załoga ewakuowana została okrętem na zachód.
Po wojnie fort zajęli Rosjanie,organizując tu początkowo punkt obserwacji przeciwlotniczej,a później stanowisko obserwacji i wykrywania skażeń chemicznych i promieniotwórczych.Sowiecka załoga kwaterowała do grudnia 1992.Obecnie budowla udostępniona do zwiedzania.


Materiały z których korzystałem to folder zdobyty w BIURZE INFORMACJI TURYSTYCZNEJ w Szczecinku pt"Świnoujście twierdza na wyspach".Polecam też"Świnoujskie Fortyfikacje-Przewodnik"autorstwa Piotra Laskowskiego i Andrzeja Wrońskiego wyd.Wydawnictwo Krajoznawcze "Gryf "rok wyd 1999.Pozdro. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

TRZCIŃSKO ZDRÓJ-Miasteczko nad Jez.Trzygłowskim(40ha),przy wypływie Rurzycy.Miast zachowało średniowieczny układ urbanistyczny i pełny obwód murów obronnych z dwiema basztami oraz bramami-Chojeńską i Myśliborską.Całość stanowi wyjątkowo zachowany w skali kraju przykład średniowiecznych obwarowań miejskich.Wzniesiono je w XIV-XV w.,z kamienia polnego,a bramy z cegły,w dolnej części z dodatkiem ciosów kamiennych.Obie bramy są w dolnej części czworoboczne,wyżej ośmioboczne,zwieńczone krenelażem i ostrosłupowym dachem.Elewacje zdobią ostrołukowe i półkoliste blendy.W obrębie murów zachował się duży zespół zabudowy małomiasteczkowej z przeł.XIX i XX w.Są to w dużej części budynki ryglowe,często o tynkowanych fasadach klasycystycznych. W rynku wznosi się gotycki ratusz.Powstał w końcu XIV w.z przebudowy wzniesionego na początku tego stulecia domu kupieckiego.W XVI w.otrzymał piękne maserkowe szczyty.W przyziemiu budowli znajdowała się hala targowa i pomieszczenia rady miejskiej ,a na piętrze sala ławy i pokój pokój burmistrza.Ratusz do dziśiaj jest siedzibą władz miejskich.Za północną pierzeją rynkową wznosi się kościół pw.MB.Nieustającej Pomocy.Zbudowany z ciosów granitowych w 2 poł.XIIIw.,był pierwotnie budowlą jednonawową.W XIVw.dobudowano nawy boczne i wieżę,a całość nakryto sklepieniem gwiaździstym.W trakcie odbudowy po zniszczeniach wyprawy husyckiej(1433r.)podwyższono wieżę i dobudowano szczyt wschodni z blendami i wgłębieniem w kształcie krzyża.W południowej ścianie kościoła uwagę zwraca zamurowany gotycki portal z ciosów kamiennych.W kruchcie zachowała się płyta nagrobna Anny Katarzyny von Cunowen z XVII w.Wystrój świątyni jest współczesny.
Nad jeziorem,przy ulicy al.Róż dawny zakład leczniczy,malowniczy szachulcowo-ceglany budynek z werandami i owalnym pawilonem na osi.Powstał na początku XX w.,kiedy to w mieście funckjonowało niewielkie uzdrowisko.Nad jeziorem piękny park,aleja spacerowa i amfiteatr.
GIZIO

Post by GIZIO »

Szczeciński Park Krajobrazowy"Puszcza Bukowa"-utworzony został 4 listopada 1981r.Powierzchnia Parku wynosi 9 096 ha,zaś otuliny 20 938 ha,położonych na terenie gminy stare Czarnowo i miasta Szczecin,oraz gmin Bielice,Kobylanka i Gryfino.
Puszcz Bukowa obejmuje pokryte rozległymi bukowymi,dębowymi i mieszanymi lasami Wzgórza Bukowe wraz z ich najbliższym otoczeniem.Tworzą one pasmo najwyższych w tej częsci Pomorza wzniesień morenowych,dominujących w krajobrazie południowym obrzeży Szczecina.Różnorodność siedlisk Wzgórz Bukowych powoduje,że wykształciły się tu wyjątkowo liczne zbiorowiska roślinne z bardzo bogatą florą.Dotychczas wyróżniono na tym terenie 86 zespołów roślinnych,w tym 13 leśnych.Największą powierzchnię zajmuje buczyna pomorska,mniejszy obszar zajmuje buczyna kwaśna.Za wyjątkiem niewielkiego fragmentu borów sosnowych,porastającego piaski na północnych obrzeżach Puszczy,pozostałe lasy iglaste zostały posadzone na terenach porolnych,rzadziej wśród lasów bukowych.
W Puszczy Bukowej i w jej najbliższym sąsiedztwie stwierdzono występowanie niemal 1100 gatunków roślin naczyniowych,w tym ponad 800 rodzimych,180 zawleczonych i już zadomowionych oraz 90 pojawiających się przejściowo.Rosną tu tak rzadkie gatunki jak lilia złotogłów,jarząb brekinia,wiciokrzew pomorski,grążel drobny,widłaki,18 gatunków storczyków.Flora mchów obejmuje 279 taksonów,wśród których wiele-jak np. zwojek Barbula,mszar nastroszony,należy do rzadkości tak na Pomorzu jak i w całej Polsce.Występuje tu także 328 gatunków grzybów,spośród których 6 znajduje się pod całkowitą ochroną.Bogactwo siedlisk i zespołów roślinnych stworzyło warunki dla egzystencji nadzwyczaj zróżnicowanego świata zwierząt.Bytuje tu 16 spośród 27 krajowych gatunków płazów i gadów,w tym ropucha szara i zielona,traszki grzebianiasta i zwyczajna,jaszczurki zwinka i żyworodna.Wyjątkowo bogata jest awifauna-żyje tu 175 gatunków ptaków(w tym 141 lęgowych),spośród których 169 objętych jest ochroną prawną.Są wśród nich bielik,orlik krzykliwy,bocian czarny,kanie ruda i czarna,gągoł,ohar,derkacz,zimorodek.
Występuje tu 11 gatunków ssaków owadożernych-ryjówka,rzęsorek rzeczek,nocki duży,wąsaty i Natterera,oraz 13 gatunków gryzoni.Z ssaków mięsożernych spotkać tu można lisa,borsuka,jenota,kuny,tchórza,gronostaja i łasicę.Pospolite są parzystokopytne-sarna,jeleń,dzik.Jak dotąd w Puszczy stwierdzono około 400 gatunków motyli,z których 60 to gatunki dzienne.
Na obszarze Parku istnieje 6 rezerwatów przyrody.
Szczególną atrakcję stanowi Ogród Dendrologiczny w Glinnej.Dzięki wyjątkowo łagodnemu mikroklimatowi dobrze rośnie tu około 1000 egzemplarzy 430 gatunków drzew i krzewów z całego świata.Rosną tu najwieksze w naszym kraju jodły szlachetna,wielka i grecka,a do niedawna rosła tu najwieksza w Polsce sekwoja olbrzymia. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że XVIII wiek i czasy panowania w Prusach Fryderyka Wielkiego obfitowały w co najmniej dziwne pomysły gospodarcze.Jedną z recept na ożywienie gospodarcze Pomorza była produkcja...jedwabiu.Jako najkorzystniejsze miejsce przyszłego jedwabnego zagłębia wybrano Sławno.Król odpowiednie decyzje wydał w 1751 roku i wciągu kilku lat na polach wokół miasta zasadzono ponad 3200 drzewek morwowych.Liście morwy są jedynym pożywieniem jedwabników.Początkowo wszystko szło jak trzeba,nawet do miasta zaczęto sprowadzać tkaczy jedwabnych.Niestety,po kilku ciepłych zimach na całym Pomorzu nastały od dawna nie notowane mrozy i .... większość morw wymarzła.Podobno próbowano odtworzyć hodowlę,jednak kolejna zima była równie ostra i ostatecznie porzucono pomysł.Może gdyby nie klimat dziś Sławno słynęłoby na całą Europę z doskonałego jedwabiu. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

DĄBROWICA-leży 6 km na wschód od Pila i nieco na południowy wschód od Silnowa.Dąbrowicę założono jako niewielki folwark w roku 1569.Nie było w niej wolnych chłopów jedynie kosiarze pracujący na polach w okolicznych majątkach.Niegdyś znajdował się tu piękny,ryglowy kościół z XVII wieku,z orginalnym barokowym wyposażeniem.W latach 30.na północ od wsi zlokalizowano system umocnień Wału Pomorskiego,podczas zdobywania których,wieś została poważnie zniszczona.Dziś głównym walorem Dąbrowicy jest,podobnie jak w sąsiednim Pilu,samo jezioro.Na wzgórzu Ostrogóra,położonym około 100 metrów na wschód od wsi,znajduje się dobry punkt widokowy na jezioro Pile i okoliczne lasy.Miłośnikom militariów i wszelkiego rodzaju bunkrów mogę polecić także obejrzenie ruin umocnień Wału Pomorskiego,od resztek bunkra obserwacyjnego w centrum wsi po rzereg schronów bojowych usytuowanych wzdłuż drogi do Silnowa.
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że erupcja ropy w grudniu 1980 roku rozsławiła Karlino na cały kraj.Przez ponad 3 tygodnie informacjami z frontu pod Karlinem rozpoczynał się dziennik telewizyjny i czołówki gazet.Poszukiwania ropy prowadzono w okolicach Karlina od połowy lat 70.Podczas dowiercania się do poziomu gazo-i roponośnego 10 grudnia 1980roku nastąpiła erupcja,a spięcia w sieci elektrycznej doprowadziły do zapalenia się wypływającej ropy.Wielki ogień ugaszono 14 stycznia 1981roku dzięki pomocy radzieckich i węgierskich specjalistów.Po roku 1990 i likwidacji cenzury pojawiły się jednak informacje,że płonący szyb ugaszono już przed świętami,a w związku z wystosowaną do Związku Radzieckiego prośbą o "pomoc" nakazano ropę zapalić ponownie. :twisted: :twisted:
GIZIO

Post by GIZIO »

DOBROCIECHY-leżą w odległości 9 km od Bobolic.Tutejszy folwark założono w połowie XVI wieku.Z dawnego majątku zachował się prawie cały kompleks budynków mieszkalnych i gospodarczych.Sam ponad 100 letni pałac po wojnie został zagospodarowany na szkołę podstawową,co zapewnie uchroniło go przed zniszczeniem.Spośród budynków gospodarczych wyróżniają się nieczynna gorzelnia z roku 1875 i dawne czworaki,wybudowane w 1912 roku(budynki od 2 do 7).Przy pałacu znajduje się 11 hektarowy park krajobrazowy z drugiej połowy XIX wieku.Jeśienią szczególnie malowniczo prezentuje się tutejsza aleja klonowa biegnąca wzdłuż drogi z Bobolic.Najstarsze drzewa mają blisko 4 metry obwodu.Koło wsi(przy drodze do Tychowa)znajduje się uznany za pomnik przyrody głaz narzutowy-szaroróżowy granit o obwodzie 760cm i wysokości 170cm.

WIELIN-to mała wieś w północnej części gminy Polanów,położona nad jeziorem o tej samej nazwie,przy drodze do Kępic.We wsi warto zobaczyć późnobarokowy pałac z roku 1794 oraz doskonale zachowany szachulcowy kościółek Chrystusa Króla wzniesiony w roku 1698.Kryta gontem świątynia posiada część starego wyposażenia-ołtarz główny,ambonę,lożę patronacką i miedzianą misę chrzcielną.Fantazyjne ozdoby,postacie i pokrywajace je wzory roślinne wystawiają najlepsze świadectwo kunsztowi dawnych rzemieślników.Nad drzwiami do kościoła umieszczony jest kartusz herbowy właściciela Wielina,a przy wschodnim wyjściu znajduje się wykonana w 1919r.pamiątkowa tablica ku czci mieszkańców poległych w czasie I wojny światowej.Miłośników przyrody zachwycić powinna lipowa aleja prowadząca do kościoła.Ciekawym dla nich miejscem może być także rezerwat przyrody Wielin,usytuowany 1,5km na zachód od wsi,przy drodze do Polanowa.
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że od wieków herb miasta Biały Bór wyobraża piękne poroże i stojącą pośrodku Damianę,z piłką w ręku.Według legendy,Diamiana była żoną tutejszego bednarza,kobietą o niezwykłym temperamencie.Po mieście chodziła z piłeczką i jeśli komuś ją rzuciła,oznaczało to,że oczekuje go wieczorem w swojej alkowie.Gdy mąż się o tym wszystkim dowiedział,to podobno umieścił niewierną w beczce i wrzucił do jeziora.Jednak jego "rogi" były tak słynne w okolicy,że razem z wyobrażeniem Damiany trafiły na tarczę herbową.
Legenda legendą,a w roku 1843 władze miasta podjęły decyzję o zmianie herbu,w którym rogi.....zastąpiono wieńcem dębowych liści,zaś w miejscu Damiany pojawiła się dziewczyna wspierająca ręce na biodrach.Powodem tego zabiegu była pani burmistrzowa i "rogi",jakie według plotek nosił burmistrz.Dopiero gdy pani zestarzała się i amory wywietrzały jej z głowy,a ludzie zapomnieli o jej wyczynach,Biały Bór powrócił do swojego starego herbu z nadobną Damianą. :lol:
GIZIO

Post by GIZIO »

TRZEBIECHOWO-leży przy drodze z Wierzchowa do Grzmiącej.Na południowy wschód od wsi znajduje się jezioro.Trzebiechowo,zwane także Lutowem.Dawniej wieś zwała się Buchwalde,co w wolnym tłumaczeniu oznacza poprostu Bukowy Las.Najpiękniejszą budowlą jest,remontowany ostatnio,neogotycki pałac z drugiej połowy XIX stulecia,z pięknymi sterczynami i kwadratową wieżą,zwieńczoną krenelażem.W skład zabudowań folwarcznych wchodzi także neogotycka stajnia i obora.Pałac otoczony jest przez przechodzący w las 8-hekterowy park z licznymi drzewami pomnikowymi i egzotycznymi.Przy bramie wjazdowej na teren folwarku stoi wysoki na ponad 1 metr głaznarzutowy.W połowie XIX stulecia wybudowano w Trzebiechowie także neogotycki kościół z trójkondynacyjną wieżą,przykrytą ośmiobocznym szpiczastym hełmem.Na przykościelnym placu można zobaczyć dąb szypułkowy o obwodzie 600cm i nieco mniejszą lipę,mierzącą 430cm.Okolice Trzebiechowa w ogóle obfitują w pomnikowe drzewa.Przy północnym brzegu jeziorka Trzebiechowo Małe rośnie grupa 11lip,a 3 dęby(o obwodach od 375 do 485cm) znajdują sie przy drodze do Wierzchowa i na północno-wschodnim brzegu jeziora Trzebiechowo.
GIZIO

Post by GIZIO »

OSTROWICE-leżą 19 km na północny zachód od Drawska.Okolice te były już zamieszkałe w czasach prehistorycznych,a liczne znaleziska z okresu neolitu i epoki brązu wielokrotnie zasilały zbiory okolicznych muzeów.Najstarsza informacja o wsi Ostrowice,założonej obok Lisiego Wzgórza,pochodzi z roku 1337.Od końca XV stulecia miejscowość ta była własnością Borków.W roku 1652 przy trakcie z drawska do Połczyna otwarto wiejską karczmę,w której między innymi szykowano drawskie piwo.W XVII wieku Ostrowice przeszły w ręce rodziny Hornów,którzy w roku 1697 ufundowali wraz z wyposażeniem istniejący do dziś kościół Niepokalanego Poczęcia.Świątynia ta rozbudowana została pod koniec ubiegłego wieku.W 1940 r.niedaleko Ostrowic powstał duży obóz pracy.Po wojnie wieś nie rozrosła się zbytnio,a niefortunne posunięcia wójta sprawiły,że przed kilku laty o Ostrowicach i"rewelacyjnej" oczyszczalni głośno było na całym Pomorzu.Pomimo dogodnych warunków do rozwoju turystyki Ostrowice i okoliczne wsie nie są zbytnio przygotowane do wymagań współczesnych turystów.Głównym magnesem mogącym zachęcić do odwiedzania tych okolic pozostają nadal wspaniałe jeziora,stare rezydencje wiejskie i liczne pomorskie kościółki.W bezpośrednim sąsiedztwie Ostrowic znajdują się dwa jeziora-na południowy-zachód od wsi leży jezioro Ostrowice,od którego przypuszczalnie urobiono i nazwę samej miejscowości,a na wschód,już na terenach Drawskiego Parku Krajobrazowego,swe wody rozlewa jezioro Siecino.Zbiornik ten jest jednym z największych jezior w powiecie drawskim i ma blisko 8 km długości,a w najgłębszym miejscu głębokość wynosi 48 m. 8)
User avatar
wodzu
Posts: 18
Joined: 11 May 2005, 11:22
Location: szczecinek/poznan
Contact:

Post by wodzu »

Witam!
Czy wiecie może coś na temat miejscowości Spore?
Położona 12 kilometrów od Szczecinka. Gdzie wogóle można zdobyć jakieś informacje na temat takich miejscowości, oczywiście po za informatorami turystycznymi :)
Post Reply