Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by ziom »

Z naszych okolic pamietam jeszcze, ze piwo pilo sie pod parasolami przy dworcu PKS, tam gdzie dzisiaj jest przystanek komunikacji miejskiej na Dworcowej, czy bylo tam zaplecze gastronomiczne, tego nie wiem, bylem dzieckiem, ale latem ojciec czasami mnie z soba tam zabieral.
Ta pochylnia, o ktorej piszesz, funkcjonowala jeszcze w poznych latach osiemdziesiatych, piwa juz tam wprawdzie nie sprzedawano, ale towar do baru dworcowego transportowano chyba ta wlasnie droga.
pioter
Posts: 65
Joined: 08 Oct 2007, 18:51

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by pioter »

Jeżeli chodzi o spożycie, w okolicach dworca, to pamiętajcie o takiej atrakcji, jak ciemne piwo w "Dworcowej". Chyba jedyny lokal w Szczecinku, serwujący ten dziwny napój, który budził obrzydzenie prawdziwych "spożywaczy". A dziwny, bo niby piwo a procentów w tym "na lekarstwo". Nawet dziecko mogło spróbować bez szkody dla zdrowia. Ale w/g mnie "Oranżada" i "Mandarynka", oczywiście w butelkach - karatówach, były smaczniejsze.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by bronx »

Wydaje mi się, że to ciemne piwo jednak nie tylko tam było. Pamiętam taką sytuację z lat powszechnego niedoboru, gdzies tam myślę 85-86. Zabrał mnie tata na lody pistacjowe do Kolorowej, sam zamówił sobie piwo, kelnerka stwierdziła, że piwa nie ma i że jest jedynie to ciemne, ojciec z grymasem niezadowolenia je zamówił. Także piwo ciemne pewnie było substytutem normalnego piwa w wielu knajpach w sytuacji problemów z zaopatrzeniem.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by Drahim »

I tak spotkaliśmy się przy substytucie piwa. W dawnych czasach ciemne piwo było lepszej jakości niż jasne siki. Miało swoich smakoszy, a przy otwieraniu butelki też "parskało" gazem. Kiedyś wszystkie napoje były w "karatówkach" ale nie było to zaletą bo gumki były nieszczelne, korki krzywo się zamykały i cała dusza z piwa ulatywała (jeśli tam była). Trzeba było przy zakupie przewracać każdą butelkę badając na szczelność. Porównując smakowo dawne piwa, to jasne było beznadziejne i to do czasów aż pojawiły się: Wrocławski Ful, Okocim i Zywiec w sprzedaży wagonowej i w Pewexie. Kiedyś po wypiciu kilku rodzimych piw, na plaży Fala, mało nie "umarłem" i tak przez dwa dni. Na południu Polski mieli o wiele lepiej, od dawna mieli śląskie Tyskie. W Szczecinku wiele rodzin miało swoje receptury na ciemne piwo robione z jęczmienia i czegoś tam jeszcze. Było super po schłodzeniu. Mój chrzestny był w tym ekspertem.
pioter
Posts: 65
Joined: 08 Oct 2007, 18:51

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by pioter »

bronx wrote:Wydaje mi się, że to ciemne piwo jednak nie tylko tam było

Tak, ale na dworcu było z nalewaka.
A apropopo napojów, to hitem lat 1975-76 był "Nowin perlisty". Zawierał ponoć śladowe ilości alkoholu, więc młodzież zaatakowała sklepy, ale była to krótka fascynacja. Smak nie był najlepszy, kopa to nie miało i było dosyć drogie, więc długo się nie utrzymał.
W tamtych latach, chodziliśmy często do jednej z koleżanek potańczyć, a zazdrośni koledzy, którzy się nie załapali, dowcipkowali : "ale się ubawią, mają po butelce "Nowina perlistego" na głowę".
Wiecheć
Posts: 44
Joined: 24 Apr 2007, 14:14
Location: Szczecinek

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by Wiecheć »

Kiedy na dworcu w Szczecinku zlikwidowano piwo - naprzeciwko uruchomiono okropna blaszana budę z piwkiem. Zbiegło się to z przeniesieniem dworca PKS na świński rynek. W tym czasie liche było piwo szczecineckie pełne, ale morskie - całkiem sobie. Cena - duże 4,40 a małe 2,20 złotych
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by Stach »

Wiecheć wrote:Kiedy na dworcu w Szczecinku zlikwidowano piwo - naprzeciwko uruchomiono okropna blaszana budę z piwkiem. Zbiegło się to z przeniesieniem dworca PKS na świński rynek. W tym czasie liche było piwo szczecineckie pełne, ale morskie - całkiem sobie. Cena - duże 4,40 a małe 2,20 złotych
Ejże, 2,2o za 0,33 litra? Kto by wówczas kupował półlitrówki za 4,40?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by bronx »

Cena morskiego na etykiecie z lat 60tych - 3,10zł za 0,33, a na etykiecie z lat 70tych - 4,80zł za 0,33. Jaka była cena knajpiana - brak danych :) .
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by Stach »

bronx wrote:Cena morskiego na etykiecie z lat 60tych - 3,10zł za 0,33, a na etykiecie z lat 70tych - 4,80zł za 0,33. Jaka była cena knajpiana - brak danych :) .
Chodziło mi o przelicznik. Zasadą jest, że kupując większe opakowania płaci się za 1 kg, 1 litr mniej (chociaż zaskakująco często odnotowuję odstępstwa od tej zasady, co wynika raczej z bałaganu).
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by ziom »

Jubilatka przy barku, lata dziewięćdziesiąte:
Attachments
Kopie (2) von scan0003.jpg
Kopie (2) von scan0003.jpg (34.44 KiB) Viewed 5237 times
Kopie (2) von scan0004.jpg
Kopie (2) von scan0004.jpg (39.68 KiB) Viewed 5245 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by Stach »

walnij jednak te czarne paski na oczach...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by bronx »

dlaczego? czemu Ci się buzie nie podobają?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by ziom »

Stach wrote:walnij jednak te czarne paski na oczach...
to byla smietanka towarzyska :)
Wiecheć
Posts: 44
Joined: 24 Apr 2007, 14:14
Location: Szczecinek

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by Wiecheć »

Podawałem cenę piwa z kija. Duże czyli 0,5 litra za 4,40 zł, a małe czyli 0,25 litra za 2,20 zł.
Butelkowe można sobie było kupić w sklepie i wypić gdziekolwiek, bo ani operetkowych strażników, ani żadnego monitoringu nie było.
Miejsc gdzie w tej czy innej formie sprzedawano piwo w Szczecinku w roku 1971 (wtedy z redaktorem Ponkiem przeprowadziliśmy kwerendę) było 57. Od dworca do kempingu na PTTK licząc knajpy i sklepy.
Ale wracając do dworca i piwka.
Kto miał chęć na coś przyzwoitszego - to na schodki. Tam w osobnych miejscach sprzedawano jedzenie (lub zakąski) i napitki. Wielokrotnie byłem świadkiem jak przyjezdny przyniósł obiad do czegoś takiego jak stół konsumpcyjny bez krzeseł, poszedł po piwko lub setkę (schabowy nie popity jest przekonany, że go świnia zeżarła), wraca - a tu Michał z Sałatką (miejscowe żule) obiad mu konsumują. Jak miał szczęście to mu jeden z nich palucha do kufla nie wsadził (co jak wiadomo skutecznie zniechęcało do konsumpcji).
Z egzotyki tego miejsca - pierwsi klienci, zjawiający się rano tuz po otwarciu byli witani przez barmankę słowami: "ja jeszcze wody do wódki nie zdążyłam dolać, a wy już moczymordy jesteście?"
Ale ogólnie obsługa była ok. Jak zaczynała się rozróba zamykali drzwi i wzywali milicję - ale nam jeszcze niepełnoletnim pozwalały się ewakuować przez okno (nie było tak wysoko od ziemi).
GIZIO

Re: Restauracje,bary,knajpy i spelunki w Szczecinku.

Post by GIZIO »

Na pierwszym zdjęciu Maniek i Baźia. :mrgreen: 8)
Post Reply