Mazut w jeziorze Trzesiecko.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Mazut w jeziorze Trzesiecko.

Post by bronx »

Taka notatka prasowa pojawiła się w gazecie Temat w 1993 roku, przypomniana niedawno w 715 numerze Tematu:
Dr Zb. Piesik z Uniwersytetu Szczecińskiego zaproponował zasypanie piaskiem i pyłami dymnicowymi spoczywający na dnie jeziora mazut. Mazut leży tam od 1976 roku. Według przeprowadzonych badań, „złoże” przykrytej jest niewielką warstwą piasku. Jego zasypanie ma się odbywać zimą.

Ktoś wie co to za historia z tym mazutem? Jakaś pamiątka po wojskach rosyjskich? Czy co to za okoliczności?
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Mazut w jeziorze Trzesiecko.

Post by Drahim »

Nie potrafię znaleźć całego artykułu o 'mazucie'. Może jakaś pomoc?
Gdzie jest zlokalizowane to "złoże"?
Dawno temu, zatoczka przy ujściu kanału Czarnej Wody była mocno zanieczyszczona odpadami smołowymi, które prawdopodobnie podrzucała gazownia.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Mazut w jeziorze Trzesiecko.

Post by bronx »

Artykułu jako takiego nie mam, jest tylko ta notka prasowa, którą przytoczyłem w całości.
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Mazut w jeziorze Trzesiecko.

Post by Dislav »

Trochę na wesoło: "Kiedyś tam" z kolegą łowiliśmy ryby z łódki. W tym właśnie miejscu. Ciekawe, że w zatoce za stadionem, zwanej "Smolarnia" oczywiście od "smoły", połowy leszcza były dość dobre, gorzej było z ich przydatnością. Jako, że wówczas jeszcze paliłem papierosy, w pewnej chwili zamierzałem zapalić (chyba Klubowego). Jezioro było pokryte strzępkami plam po ropopochodnych i kolega ostrzegł mnie zdecydowanie: Nie pal, bo jezioro wybuchnie!
Post Reply