Co ładnego zbudowano po 1945 w Szczecinku?

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Co ładnego zbudowano po 1945 w Szczecinku?

Post by Stach »

Plącze mi się już od dłuższego czasu po głowie pytanie, jaką budowlą możemy pochwalić się my - czyli mieszkańcy powojennego Szczecinka. Czymś, co byłoby porównywalne urodą z takimi budynkami, jak szkoła muzyczna, Jedynka na Placu Wazów, bank Pekao SA, sąd, poczta (jedna i druga) itd. itp.

Nie za bardzo przychodzi mi cokolwiek do głowy. Mało tego, nasuwają mi się na myśl "renowacje" starych kamienic, polegające na obtłukiwaniu sztukatorskich detali z fasad, wstawianiu plastikowych witryn sklepowych, szpeceniu budynków banerami reklamowymi. Nawet nowe budynki na Placu Wolności są przecież brzydkie. O gmachu CCC czy "powiększonym" kościele św. Ducha nawet szkoda wspominać.

Pomóżcie więc wytypować coś z okresu powojennego, co nie przynosiłoby wstydu polskim mieszkańcom. Ja mam z tym kłopoty.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Stadion Miejski.
Kameralny, z architektura nawiazujaca do poprzednika, z zachowaniem starej bramy wjazdowej. Piekny objekt, wielu moich znajomych zazdrosci nam takiego stadionu.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Trochę nie ta kategoria jednak:-)

Poza tym - który stadion masz na myśli? Pewnie OSiR - niech mu ziemia (dosłownie) lekką będzie...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

jeżeli mowa o poprzedniku, to nie OSiR bo ten za poprzednika miał tylko łączki, stara brama wjazdowa to też tylko na Adolf Hitler Sportplatz
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Dla mnie jedną z ładniejszych była "Przystań Leśników" ale niestety b y ł a.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

izywec wrote:Dla mnie jedną z ładniejszych była "Przystań Leśników" ale niestety b y ł a.
Tez chcialem o niej napisac, ale nie bylem pewny czy nie zastano jej po "wyzwoleniu".
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Drodzy państwo! Czy to się komu podoba czy nie - Kronospan
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Robot - Ty forumowy prowokatorze ! :D
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Ależ ja poważnie. Kulnij sie na resztki pomostu przy kempingu i spójrz w słoneczny dzień na krono komin. Re we la cja. Ale może ja dziwny trochę jestem. Np. to :

Image


to dla mnie czysta piękno jest.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

No dobra, pośmialismy się, pożartowaliśmy.

Ale wychodzi mi na to, że po 1945 r. w kategorii "duże budowle" w Szczecinku powstawały albo koszmarki, albo w najlepszym przypadku obiekty architektonicznie zaledwie poprawne.

PS. Krono podziwialiśmy na zjeździe forum 7 lipca zeszłego roku. Do tego jeszcze tęcza się pojawiła - serio, zdjęcia są tu, na forum.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Stach wrote:

Ale wychodzi mi na to, że po 1945 r. w kategorii "duże budowle" w Szczecinku powstawały albo koszmarki, albo w najlepszym przypadku obiekty architektonicznie zaledwie poprawne.
Niestety smutne to i prawdziwe chyba nie tylko dla mnie. Ja wprawdzie nie mam ambicji ani zdolności do ustalania gradacji piękna ale coś mi się zdaje, że przez te ponad sześćdziesiąt lat ani architekci ani urbaniści nie mają czym się pochwalić w tym Naszym Szczecinku.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Już miałem zaproponować listę gniotów, ale po namyśle stwierdziłem , że forumowy sewer padłby na pysk.
User avatar
gruntos
Posts: 101
Joined: 29 Dec 2006, 22:04

Post by gruntos »

trudniej byłoby napisać co gniotem nie jest. Fakt jest taki że w małych miejscowościach nie ma takiego kapitału który byłby w stanie przyciągnąć najlepsze biura projektowe. Z drugiej strony jeśli już pojawiają się odważne projekty(vide Kino Wolność,które świetnie by wyglądało ale nie w otoczeniu kamienic ) to są źle lokalizowane. Nowe CCC nie łapie się w kategorii złych lokalizacji bo ten projekt wszędzie będzie wyglądał kiepsko i małomiasteczkowo.
"Wytrwałym Zwycięstwo"
GIZIO

Post by GIZIO »

Ja stawiam na maszt na górce cmentarnej i rynkowej.Bardzo charakterystyczne budowle i wzniosłe. A tak na poważnie podoba mi się nowe kino i kosze na kupki dla psów. :lol: :lol:
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

No nie, Drodzy Państwo, zlitujcie się i pomóżcie mi wytypować jakiś "the best of Szczecinek", który można by porównać z pięknymi budynkami wzniesionymi w tym mieście jeszcze przez Teutonów!

Na razie wychodzi nam, że przybyły tu w 1945 r. Królewski Szczep Piastowy miał upodobanie głównie do badziewia...
Post Reply