Gryf dla Muzeum w Eutin

Artykuły historyczne, napisane przez uzytkowników portalu szczecinek.org, oraz pochodzące z innych źródeł.
gość
Posts: 20
Joined: 04 Jun 2013, 22:14

Re: Gryf dla Muzeum w Eutin

Post by gość »


Tłumaczenie artykułu "Welch eine Freude" z niemieckiego czasopisma "Mein Neustettiner Land" Ausgabe 2, December 2014.


Betreff: Tłumaczenie tekstu "Welch eine Freude"
"Co za radość !"


Tak, co za radość przeżyłem w czwartek (31.07.2014), gdy przy pięknej letniej pogodzie w Eutin oczekiwałem gości ze Szczecinka. Za wstawiennictwem Pań Christy Himmele z dmu Dennig i jej córki Dorothee Himmele-Doll zapowiedziano mi wizytę polsko-kaszubskiego małżeństwa Państwa Marii oraz Henryka Gaszkowskich. I rzeczywiście, po krótkim oczekiwaniu w towarzystwie wyżej wymienionych Pań oraz szczecineckiego artysty Pana Wiesława Adamskiego Państwo Gaszkowscy przybyli w oczekiwane miejsce. Co to była za okazja? Państwo Gaszkowscy, mieszkający w pięknym domu przy dawnej ulicy "Blücherstr.", kupili stare kamienice przy ulicy Koszalińskiej. W jednym z domów Pan Gaszkowski prowadzi swoje biuro. Natomiast drugi dom został przez niego kompletnie przebudowany w historycznym stylu. Wkrótce wpadł on na pomysł aby ustawić na dachu nowego domu pomorskiego gryfa, by udokumentować więź z niemiecką historią. Zwrócił się wiec do Pana Adamskiego, a ten chętnie przyjął ten pomysł. Ale jak zbudować takiego gryfa? Wszędzie przedstawia się go dwuwymiarowo jak np. w Herbie Szczecinka, dokumentach prawnych lub na flagach, lecz nigdzie w wersji trójwymiarowej jako rzeźby. Pomorski gryf jest skrzydlatym mityczny zwierzem. W dolnej części lwem, zaś w górnej części posiada on głowę gryfa oraz szpony orła. Pan Adamski wziął się do pracy i następnie stworzył model małego gryfa. Państwo Gaszkowscy byli tak zachwyceni modelem gryfa, że zlecili zrobienie większego egzemplarza który teraz ozdabia dach ich nowej kamienicy. Ale co z małym gryfem? Pojawił się pomysł również za pośrednictwem Pani Christy Himmele aby umieścić go na marmurowym cokole, postawić go w naszym lokalnym muzeum i tym samym ofiarować go dawnym Szczecinecczaninom. Z wielka radością i wdzięcznością odebrałem ten nadzwyczajny prezent w piątek 1.08.2014. Wręczenie nastąpiło w naszym muzeum w Eutin. Wszystko to zostało nakręcone i zostanie wyświetlone w lokalnej TV Zachód. Dedykacja została wygrawerowana w polskim i niemieckim języku. Oczywiście nasi polscy goście również oglądali eksponaty, wertowali pisma oraz albumy, brali pod lupę ratusz i poglądy ostatniego niemieckiego burmistrza, czytali stare dyplomy mistrzowskie oraz podziwiali bardzo piękne zdjęcia kościołów i charakterystycznych wiejskich dróg Pomorza. Byli zachwyceni i pełni uznania z jaka miłością i oddaniem zostało urządzone nasze muzeum. Wszystko to chcą pokazać w swoim programie telewizyjnym i tym samym obwieścić obywatelom Szczecinka o naszym pięknym muzeum w Eutin oraz zachęcić ich do odwiedzenia go. Jestem pewien, ze pani Kennel, która również była przy wręczeniu, będzie mogła, miejmy nadzieje już wkrótce z wielka chęcią i w sposób kompetentny zaprezentować nasze muzeum gościom z Polski.
To z kolei istotny wkład w porozumienie między Polakami i Niemcami oraz ich wspólną historię!
Dr Siegfried Raddatz
Eutin 1.jpg
(2.09 MiB) Downloaded 169 times
Eutin 2.jpg
(2.01 MiB) Downloaded 162 times
Eutin 3.jpg
(2.41 MiB) Downloaded 171 times
Eutin 4.jpg
(1.89 MiB) Downloaded 188 times
Post Reply