Mein Neustettinerland: Konferencja małych ojczyzn w Sz-ku.

Artykuły historyczne, napisane przez uzytkowników portalu szczecinek.org, oraz pochodzące z innych źródeł.
Post Reply
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Mein Neustettinerland: Konferencja małych ojczyzn w Sz-ku.

Post by Rasputin »

Mein Neustettinerland, wyd 2, grudzień 2013
Tłumaczenie Rasputin

I Międzynarodowa Konferencja Małych Ojczyzn

12 – 15 września 2013 Szczecinek/Polska

>>Mała Ojczyzna<< w wielkiej Europie

Relacja z Konferencji Historycznej w Szczecinku/Neustettin

Tematem Polsko- Niemieckiej konferencji pod patronatem Starosty Szczecineckiego Krzysztofa Lisa była nasza mała Polsko – Niemiecka ojczyzna. Czy z jednej strony można być wiernym swojej małej ojczyźnie i jednocześnie być dobrym europejczykiem?

Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis przedstawił swój powiat, jako obszar którego to granice od 1999 zostały nakreślone zupełnie inaczej jak to miało miejsce dotychczas . W swoim krótkim wykładzie podkreślił on szczególnie fakt, iż nasz powiat oraz miasta wchodzące w jego skład, współpracują z innymi powiatami oraz miejscowościami w różnych krajach.” Dla nas jako powiatu było bardzo ważne nawiązanie współpracy z Niemieckimi miastami takimi jak Neusterlitz, Klein Gellersen, Malente i Ahrensbork. Skutkiem tego stały się wymiany młodzieży szkolnej, jak i nawiązanie stosunków handlowych naszych firm z firmami w Niemczech.

Dzisiejszy Powiat Szczecinecki jest małą ojczyzną dla wielu narodowości, tak samo dla Polaków jak i Ukraińców, Romów i Niemców.
Jego zdaniem ojczyzna, a więc jego mała ojczyzna jest bardzo rozległym i konkretnym pojęcie, które to bardzo często widziane i rozumiane jest w sposób indywidualny.
W skutek wydarzeń i skutków II wojny światowej tak samo Polacy jak i Niemcy utracili swoją ojczyznę. Ludzie musieli się zacząć na nowo orientować w nowych realiach.

Sławomirowi Miarze, kierownikowi Archiwum Państwowego w Szczecinku udało się to pokazać. Pomimo paru przeszkód zorganizował on interesującą konferencję.

Z niemieckiej strony na to wydarzenie przyjechało 20 osób. Ogółem byli to starzy mieszkańcy Neustettin. Ich wykłady oraz wspólne rozmowy były wzbogaceniem tej konferencji. Cała impreza przebiegła w przyjaznej i zamkniętej atmosferze.

Niemieckimi referentami byli Horst Beier z Berlina – przewodniczący grupy wypędzonych z Neustettin w Berlinie, dr Horst Brandenburg z St. Ingbert którego to ojciec posiadał w tamtych czasach jedną z najbardziej znaczących fabryk maszyn rolniczych w mieście., Gesine Reinstrom – przewodnicząca dawnych absolwentów Gimnazjum Księżnej Jadwigi, dr. Siegfried Raddatz – przewodniczący HKA w Eutin, Horst Beier mówił o firmie Gustawa Ramelow-a, dr Brandenburg o fabryce swego ojca a pani Reinstrom o Gimnazjum
Księżnej Jadwigi a dr. Raddatz o wsiach w Powiecie Szczecineckim.

W dalszym ciągu wykładów dr Brandenburg poruszył temat >>Neustettin/Szczecinek – ojczyzna w Europie<<
Tutaj przywołał on historie swojej rodziny, która to od wieków bezustannie szukała swojego miejsca – swojej małej ojczyzny. Na zakonczenie wykładu Pan Miara wyczarował ze swoich zakasanych rękawów 2 muzyków (skrzypce i akordeon), którzy to z okazji przypadających w tym dniu 74 urodzin Pana Winfried-a Brandenburg-a, zagrali serenadę. Przy wspólnym śpiewie sto lat, sto lat, niech żyje nam wkroczył on w 75 lecie.

Nadprogramowo dla wszystkich członków konferencji odbyło się zwiedzenie nowo odrestaurowanego skrzydła szczecineckiego zamku jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Wspólne nabożeństwo ekumeniczne dla członków konferencji jak i niemieckiej mniejszości w powiecie szczecineckim w dawnym kościele Św. Mikołaja poprowadził Pastor Wojciech Froehlich ze Słupska. Pomimo złej pogody nie wystawił nas do wiatru.
Wielki blok wykładowy z różnymi przemówieniami o znaczeniu i działalności archiwów w Polsce który odbył się w ratuszu był dla nas niezrozumiały, gdyż wykłady prowadzone były w języku polskim.
Tym bardziej ucieszył nas występ grupy taneczno – volkowej Pana Alfonsa Rekowskiego z Miastka, w której skład wchodziły dzieci tamtejszej mniejszości niemieckiej.
Z powodu złej pogody musieliśmy niestety odwołac rejs po jeziorze jak i zwiedzanie Mysiej Wyspy.
Po wernisażu w szczecineckim muzeum wraz z dyrektorem Panem Dudziem została podsumowana współpraca między obydwiema placówkami muzealnymi w Eutin i Szczecinku. Została rózwnież rozważona kwestia wspólnej Polsko – Niemieckiej wystawy w Szczecinku na rok 2014. Ta idea znalazła duże poparcie u wszystkich członków.

W sobotę miało miejsce coś jeszcze bardziej szczególnego. Pan Maciej Turkowski młody organista ze wsi Turowo/Thurow zaprosił nas na konsert organowy do Gwdy Wielka/ Gross Kudde. To był piękne muzykalne zwieńczenie konferencji. Po tym na koniec częśc grupy udała się do Czarnego, gestem odwiedzenia pomnika byłych rosyjskich więźniów obozu tym mieście.
Szczególne podziękowania należą się Pani Dorothe Himmele za towarzyszenie naszej grupie w tych dniach jak i za tłumaczenie.
Wszystkim niemieckim jak i polskim gościom wielkie dzięki.

To był jeszcze jeden mały krok na drodze obopólnego porozumienia.

Hans Joachim Speckmann aus Kremmen, fruher Neustettin, Schriftwort im Vorstand des Neustettiner Kreisverbandes e. V..

Dr. Siegfried Raddatz
Vors. Und HKB des HKA Neustettin
Post Reply