Historia pilki noznej na Pomorzu

Artykuły historyczne, napisane przez uzytkowników portalu szczecinek.org, oraz pochodzące z innych źródeł.
Post Reply
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Historia pilki noznej na Pomorzu

Post by ziom »

Wprawdzie już w 1848 roku studenci angielskiego uniwersytetu Cambridge ustalili nowoczesne reguły gry w piłkę nożna, to dopiero 31 lat później, w 1879 roku powstał pierwszy piłkarski klub na kontynencie. Był to założony przez angielskich studentów szwajcarski FC.St.Gallen. Musiało upłynąć kolejne 21 lat aby powstał pierwszy na Pomorzu klub, FBC Viktoria Stettin, która po roku istnienia, w 1901, zmieniła nazwę na Sport Club Stettin. Ale zacznijmy od początku…

W 1886 roku bracia Schwant przeprowadzili się wraz z rodzicami z Hamburga do Szczecina. Jednym z najpilniej strzeżonych przez nich bagaży była ich futbolówka. Pierwsza piłka nożna na Pomorzu!!!
W krótkim czasie zarazili pasją do nowej gry kolegów z podwórka i szkoły. W równie szybkim tempie piłka nożna zdobywała popularność wśród uczniów i studentów co owocowało zakładaniem pierwszych szkolnych drużyn i stowarzyszeń.

Ciekawostką jest, że początkowo sędziowanie przypominało nieco dzisiejsze metody punktacji w boksie. Uczestniczący w meczu trzej sędziowie robili w czasie gry notatki, dzięki którym oceniali drużyny. Mimo strzelonych bramek zespoły do końca spotkania nie mogły być pewne zwycięstwa.

Rozciągnięte terytorium Pomorza utrudniało nieco propagowanie futbolu i doprowadziło do utworzenia trzech niezależnych od siebie ośrodków. Wschodniego, z dominacją Słupska i bliską współpracą z niedalekim Gdańskiem. Centralnego, z głównym ośrodkiem w Szczecinie, oraz zachodniego z najsilniejszymi strukturami w Stralsundzie. Jeszcze w latach dwudziestych XX wieku drużyna Stralsund 07 brała udział w rozgrywkach w okręgu hamburskim, a zespoły szczecińskie uczestniczyły w zmaganiach zespołów okręgu berlińskiego. Brak organizacji rozgrywek i spore koszty transportu nie pozwalały na regularne rozgrywanie spotkań. Wprawdzie w 1904 roku powstały w Szczecinie dwa związki sportowe zrzeszające kluby piłkarskie, Szczecińskie Zjednoczenie Piłkarskie (Stettiner Fußballvereinigung) i Związek Szczecińskich Klubów Piłkarskich (Verband Stettiner Fußballverein), które wkrótce połączyły się w Pomorski Związek Piłkarski (Pommerschen Fußballverband) jednak pole ich działania ograniczało się początkowo do obszaru Szczecina. Dopiero od roku 1906 i założenia Pomorskiego Związku Gier i Sportu (Verband Pommersche Sport- und Spiel Vereine) krok po kroku rozciągało sie na tereny prowincji. W latach 1908-1910 drużyny szczecińskie uczestniczyły w rozgrywkach Berlińskiego Związku Klubów Piłkarskich (Verband Berliner Ballspiel-Vereine), następnie kluby pomorskie zostały przyłączone do Bałtyckiego Związku Sportów Na Trawie i Zimowych (Baltischer Rasen- und Wintersportverband) z siedzibą w Gdańsku.
BRWV byl podzielony na trzy okręgi: I Okręg- Prusy Wschodnie z centrum w Królewcu, II Okręg- Prusy Zachodnie z Gdanskiem oraz III Okręg- Pomorze z siedziba w Szczecine.
III Okręg BRWV był podzielony na grupy, w których występowały między innymi drużyny z następujących miast:
- Grupa 1: Słupsk, Lębork, Darłowo
- Grupa 2. Koszalin, Kołobrzeg, Bobolice, Białogard
- Grupa 3. Szczecin z przedmieściami: Szczecin-Glinki, Podjuchy oraz Gryfino
- Grupa 4: Stargard Szczeciński, Pyrzyce, Dolice
- Grupa 5. Piła, Wałcz, Trzcianka, Krzyż, Szczecinek
- Grupa 6. Passewalk, Eggesin, Ueckermünde, Strasburg, Uckm
- Grupa 7: Goleniów, Nowogard, Gryfice, Trzebiatów, Płoty, Łobez.
Jednak podziały te nie miały wpływu na organizację regularnych rozgrywek mistrzowskich ze względu na trudności, o których mowa była wcześniej.

Jedynym miejscem na Pomorzu gdzie w każdą niedzielę można było oglądać mecze piłkarskie był szczeciński Exer, legendarne betonowe boisko, na którym rywalizowały między sobą drużyny stolicy Pomorza.
Pomimo tych trudności szczecińskie zespoły, w miarę możliwości, rozgrywały mecze z klubami pomorskimi. Na przykład zaproszeni przez Ballspiel- und Eisverein Danzig na Sopocki Tydzień Sportowy w 1906 roku Preußen Stettin w drodze powrotnej zatrzymali się w Słupsku by rozegrać mecz z tamtejszą drużyną Germanii 03.

Innym powodem hamującym rozwój futbolu na Pomorzu były względy obyczajowe. Na początku XX wieku widok 18 letniego młodzieńca idącego w krótkich spodenkach przez pomorskie miasteczko na boisko piłkarskie wzbudzał powszechne oburzenie i czyn taki wymagał sporej odwagi. Niechęć mieszczan była tak duża, że kluby dostawały jedynie nikomu niepotrzebną ziemię na boiska, z dala od domostw, gdzieś na peryferiach miasta, gdzie według rajców, młodzież mogła się wyszumieć nie przeszkadzając i nie urażając morlności mieszkańców.

Wszystkie te względy nie były jednak w stanie zatrzymać rozwoju nowej dyscypliny sportu. Do 1914 roku okręgowe rozgrywki odbywały się jedynie w Szczecinie, gdzie od 1907 roku wyłaniano mistrza miasta oraz w Słupsku, gdzie oprócz zespołów miejscowych występowały również drużyny lęborskie. Pierwszym mistrzem Szczecina w 1907 została drużyna Titanii 02 Szczecin. W roku 1908 triumfowała drużyna Blücher 04 Szczecin, kolejne dwa lata, to znowu dominacja Titanii. W pierwszych sezonach rozgrywanych jesień-wiosna, 1911/12 i 1912/13 zwyciężali Preußen Szczecin i w ostatnim przedwojennym sezonie 1913/14 ponownie koronę najlepszej drużyny miasta zdobyli zawodnicy Titanii 02. W Słupsku dominował początkowo zespół Germanii 03, który wkrótce zyskał silnych przeciwników w powstałej w 1909 roku drużynie Viktorii Słupsk, jak również coraz silniejszych klubów lęborskich.
Pierwszymi klubami na Pomorzu były: FBC Viktoria Stettin (od 1901 Sport Club Stettin), Preußen 01 Stettin, Titania 02 Stettin, Germania 03 Stolp, Blücher 04 Stettin, Sportvereinigung 05 Stettin, Stralsund 07, Stettin 08, Britannia 08(później VfB Stettin), ASC Marathon 08(od 1909 roku Stettiner Sportklub), TSV 09 Stettin, Victoria 09 Stolp, Phönix und Preußen Köslin, Preußen 09 Blücher Gollnow, Sturm Lauenburg, SV Schivenbein 1910, Herta Schneidemühl, Germania Neustettin, Viktoria 1910 Stargard, Comet 1912 Stettin, Stargarder SC 1912, Dramburger SV 1913, Deutsche Kron, Preußen Flatow, Hellas Schönlanke i wiele, wiele innych…

Wybuch I Wojny Światowej zatrzymał rozwój piłki nożnej w całej Europie i na następny mecz musiano czekać kolejne 5 lat...

Na podstawie Pommern am Ball Fußballgeschichte einer ostdeutschen Provinz, praca zbiorowa, wydawca: Traditionsgemeinschaft pommerschen Turn- und Sportvereine, Hamburg 1970
Attachments
Viktoria Stolp.jpg
Viktoria Stolp.jpg (84.75 KiB) Viewed 10398 times
SC Hellas Torgelow.jpg
SC Hellas Torgelow.jpg (82.01 KiB) Viewed 10549 times
Stettiner Preußen.jpg
Stettiner Preußen.jpg (95.37 KiB) Viewed 10089 times
PiotrT
Posts: 1
Joined: 01 Apr 2010, 07:58

Re: Historia pilki noznej na Pomorzu

Post by PiotrT »

Witam serdecznie!! Jakże ucieszył mnie ten artykuł o sporcie na Pomorzu. Od niedawna rozpocząłem badania na temat sportu w Stargardzie do 1945 r. Mam pytanie dotyczące tej wymienionej przz pana pozycji książkowej "Pommern am Ball Fußballgeschichte einer ostdeutschen Provinz". Jeśli jest pan w jej posiadaniu to czy może pan sprawdzić czy do STargardu jest tam na tyle informacji, że warto tę książkę nabyć?


Postaram sie jutro odpowiedziec na PW.
PS. Na Forum zwracamy sie do siebie per TY ;) pzdr ziom
PommerscherGreif
Posts: 1
Joined: 26 May 2013, 13:40

Re: Historia pilki noznej na Pomorzu

Post by PommerscherGreif »

Der interessante Text in Deutsch:
Übersetzung von Hauke Fehlberg

Zwar stellten bereits im Jahr 1848 Studenten der englischen Universität
Cambridge moderne Regeln des Fussballspiels auf, doch erst 31 Jahre später
entstand im Jahr 1879 der erste Fussballclub auf dem Kontinent. Es war der
von englischen Studenten gegründete schweizerische FC St.Gallen. Es mussten
noch weitere 21 Jahre vergehen, bevor der erste Club in Pommern entstand,
der FBC Viktoria Stettin. Nach einem Jahr seines Bestehens änderte er im
Jahr 1901 seinen Namen in Sport Club Stettin. Aber beginnen wir am Anfang…
Im Jahr 1886 zogen die Gebrüder Schwant zusammen mit ihren Eltern von
Hamburg nach Stettin. Das von ihnen am besten bewachte Gepäckstück war ihr
Fussball. Der erste Fussball in Pommern!!!
Nach kurzer Zeit steckten sich die Freunde vom Hof und aus der Schule am
Fussballfieber an. Genauso schnell wurde Fussball unter Schülern und
Studenten sehr populär, was zur Bildung erster Schulmannschaften und Vereine
führte.
Interessant ist, dass anfänglich das Schiedsgericht etwas an die heutigen
Benotungspunkte im Boxen erinnerte. Die drei am Spiel teilnehmenden
Schiedsrichter machten sich während des Spiels Notizen, dank derer sie die
Mannschaften beurteilten. Trotz der geschossenen Tore konnte die Mannschaft
bis zum Ende der Begegnung ihres Sieges nicht sicher sein.
Das weitläufige Gebiet Pommerns erschwerte die Verbreitung des Fussballs
etwas und führte zur Bildung von drei voneinander unabhängigen Zentren:
einem östlichen, mit einem dominierenden Stolp und dem mit ihm eng
zusammenarbeitenden Danzig, einem zentralen, mit dem Hauptzentrum in Stettin
sowie einem westlichen mit seinen stärksten Strukturen in Stralsund. Noch in
den zwanziger Jahren nahm die Mannschaft von Stralsund 07 an Begegnungen im
Bezirk Hamburg teil und die Stettiner Mannschaft kämpfte mit Vereinen des
Berliner Bezirks. Fehlende Organisation von Begegnungen und ziemlich hohe
Transportkosten erlaubten keine häufigen spielerischen Begegnungen. Zwar
entstanden 1904 in Stettin mit der Stettiner Fussballvereinigung und dem
Verband Stettiner Fussballvereine zwei Sportverbände, die die
Ballspielvereine vereinigten und die sich nach kurzer Zeit zum Pommerschen
Fussballverband zusammenschlossen, doch das Feld ihres Wirkens begrenzte
sich anfänglich auf das Stettiner Gebiet. Erst ab 1906 und der Gründung des
Verbandes Pommerscher Sport- und Spielvereine dehnte er sich auf das gesamte
Gebiet der Provinz aus. In den Jahren 1908 bis 1910 nahmen die Stettiner
Mannschaften an Spielen des Verbandes Berliner Ballspielvereine teil,
anschliessend wurden die Pommerschen Vereine an den Baltischen Rasen- und
Wintersportverband (BRWV) mit Sitz in Danzig angeschlossen.
Der BRWV war in drei Bezirke unterteilt: 1. Bezirk: Ostpreussen, mit Zentrum
in Königsberg, 2. Bezirk: Westpreussen, mit Danzig sowie 3. Bezirk: Pommern,
mit Sitz in Stettin. Den 3. Bezirk unterteilte der BRWV in Gruppen, in denen
die Mannschaften aus folgenden Städten antraten:
Gruppe 1: Stolp, Lauenburg, Rügenwalde
Gruppe 2: Köslin, Kolberg, Bublitz, Belgard
Gruppe 3: Stettin mit Vorstädten: Stettin-Glienken, Podejuch, Greifenhagen
Gruppe 4: Stargard in Pommern, Pyritz, Dölitz
Gruppe 5: Pila, Deutsch Krone, Schönlanke, Kreuz, Neustettin
Gruppe 6: Pasewalk, Eggensin, Ueckermünde, Strasburg i.d. Uckm.
Gruppe 7: Gollnow, Naugard, Greifenberg, Treptow a.d. Rega, Plathe, Labes
Allerdings hatten diese Einteilungen in Hinblick auf die Schwierigkeiten,
von denen früher die Rede war, keinen Einfluss auf die Organisation
regulärer Meisterschaftsspiele.
Der einzige Ort in Pommern, wo man jeden Sonntag Fussballspielen zuschauen
konnte, war das Stettiner Exer, der legendäre Betonspielplatz, auf welchem
u.a. die Mannschaften der Hauptstadt Pommerns kämpften.
Trotz solcher Schwierigkeiten trugen die Stettiner Mannschaften im Rahmen
ihrer Möglichkeiten Spiele mit Pommerschen Klubs aus. So wurde Preussen
Stettin z.B. vom Ballspiel- und Eisverein Danzig zur Zoppoter Sportwoche im
Jahr 1906 eingeladen. Auf dem Rückweg hielt die Mannschaft in Stolp, um ein
Spiel mit der dortigen Verein Germania 03 auszutragen.
Ein anderer Bremsklotz für die Entwicklung des Fussballs in Pommern war
sittliche Rücksichtnahme. Anfangs des 20. Jahrhunderts konnte der Anblick
eines 18-jährigen Jugendlichen, der in kurzen Hosen durch ein pommersches
Städtchen auf den Fussballplatz ging, Aufregung auslösen. Ddaher erforderte
eine solche Tat ziemlich viel Mut. Der Unwille der Einwohner war so gross,
dass die Clubs nur Plätze zugewiesen bekamen, die niemand nutzte, weit weg
von den Häusern, irgendwo am Rande der Stadt, wo sich gemäss den Ratsherren
die Jugend ohne Schaden anzurichten, austoben konnte und ohne die Moralität
der Einwohner zu verletzen.
Alle diese Rücksichtnahme waren jedoch nicht in der Lage, die Entwicklung
dieser neuen Sportart aufzuhalten. Bis 1914 fanden die Bezirksspiele einzig
in Stettin statt, wo seit 1907 der Stadtmeister ausgespielt wurde sowie in
Stolp, wo ausser den städtischen Mannschaften ebenfalls diejenigen aus
Lauenburg antraten. Der erste Stettiner Meister wurde die Mannschaft von
Titania 02 Stettin. Im Jahr 1908 triumphierte Blücher 04 Stettin, die
nächsten zwei Jahre eine erneute Dominanz von Titania. In den ersten
Spielsaisons Herbst-Frühling 1911/12 und 1912/13 gewann Preussen Stettin und
in der letzten Vorkriegsspielzeit 1913/14 wurden erneut die Spieler von
Titania 02 gekrönt. In Stolp dominierte anfänglich Germania 03, die aber
nach kurzer Zeit mächtige Gegner erhielten, als 1909 der Verein Viktoria
Stolp gegründet wurde, wie ebenfalls die immer stärkeren Clubs aus
Lauenburg.
Die ersten Clubs in Pommern waren der FBC Viktoria Stettin (seit 1901
Sportclub Stettin), Preussen 01 Stettin, Titania 02 Stettin, Germania 03
Stolp, Blücher 04 Stettin, Sportvereinigung 05 Stettin, Stralsund 07,
Stettin 08, Britannia 08(später VfB Stettin), ASC Marathon 08 (seit 1909
Stettiner Sportklub), TSV 09 Stettin, Victoria 09 Stolp, Phönix und Preußen
Köslin, Preußen 09 Blücher Gollnow, Sturm Lauenburg, SV Schivelbein 1910,
Herta Schneidemühl, Germania Neustettin, Viktoria 1910 Stargard, Comet 1912
Stettin, Stargarder SC 1912, Dramburger SV 1913, Deutsche Kron, Preuß.
Flatow, Hellas Schönlanke und viele, viele andere

Danke! dziękuję! Margret Ott , Pommerscher Greif
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Historia pilki noznej na Pomorzu

Post by ziom »

Ich hab's zu danken :)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Historia pilki noznej na Pomorzu

Post by bronx »

Dodam tylko, że tekst został przetłumaczony i opublikowany na oficjalnym profilu Pommerscher Greif e.V. na Facebook.
Post Reply