Wieże obserwacyjne na Wale Pomorskim. Cz.6 Dzisiejsze wieże.

Artykuły historyczne, napisane przez uzytkowników portalu szczecinek.org, oraz pochodzące z innych źródeł.
Post Reply
Szczecinek.org
Posts: 168
Joined: 02 Feb 2009, 21:13

Wieże obserwacyjne na Wale Pomorskim. Cz.6 Dzisiejsze wieże.

Post by Szczecinek.org »

Wieże były usuwane sukcesywnie do 1956r. Jest wzmianka, że miały być zamontowane na granicy Polsko - Niemieckiej, ale po interwencji Rosjan zostały złomowane, choć była jeszcze taka sugestia, aby zamontować je na poligonie Drawskim. W okolicy jeziora Wilczkowo został relikt tamtych czasów w postaci wieży po wiatraku zbudowanym z nadwyżek konstrukcji przeznaczonych do budowy zasadniczych wież. Wiatrak ten przeznaczony był do zasilania gospodarstwa a energie elektryczną i służył do lat 60tych. Do dziś została platforma, z której rozciąga się widok na całe przedpole jeziora, co może nasuwać myśl, że mogła być wykorzystywana jako punkt obserwacyjny, obok niej ciągnęły się okopy jak i rów przeciw czołgowy a po lewej stronie znajdowała się polowa działobitnia.
To, co ciekawego zauważyłem to, że wiatrak ten jest bardzo ciekawie wkomponowany w okolicę, że choć wystaje ponad stodołę to go nie widać na tle nieba. Teraz to gospodarstwo należy, do Kolonii Trzesieka, bo jak widać na różnych mapach jest inna przynależność. Najłatwiej trafić idąc dalej drogą od strony wieży koło jeziora Wilczkowo zamiast skręcić w prawo to się udać w lewą stronę i gdy wyjdziemy z lasu to po prawej stronie ujrzymy wiatrak.

Image

Wysokość wiatraka 17m.

Image

Z podestu idealnie widać przeciwległy brzeg jeziora. Zdjęcia poklatkowe. Cztery zdjęcia tworzą panoramę.

Image

Image

Image

Image


Współczesne wieże przeciw pożarowe też sięgają ponad 36m, i są wykonane z drewna a
znajdują się w Kucharowie i w Sporem.

Image

Z braku dostępu do oryginalnych dokumentów na ten temat, przedstawiłem wieże z opierając się na ich pozostałościach.

Otrzymałem informacje, że zaraz po wojnie była przeprowadzona inwentaryzacja obiektów, ale dokumenty znajdują się w Państwowym Archiwum w Warszawie i odnalezienie ich graniczy z cudem.

-------------------------------------------------------
Bibliografia: "Wał Pomorski"- B. Perzyk
Podziekowania dla: Z. Ruzika i K. Kucharskiego za pomoc w opracowaniu tematu.

Waldemar Raczkowiak.
Szczecinek maj 2007r.
Post Reply