Wieże obserwacyjne na Wale Pomorskim. Cz.4 Wieża Wilczkowo.

Artykuły historyczne, napisane przez uzytkowników portalu szczecinek.org, oraz pochodzące z innych źródeł.
Post Reply
Szczecinek.org
Posts: 168
Joined: 02 Feb 2009, 21:13

Wieże obserwacyjne na Wale Pomorskim. Cz.4 Wieża Wilczkowo.

Post by Szczecinek.org »

Numer czytelny najbliżej wieży.
( F.N.30 )
Nawet w dzisiejszych czasach sprawia nie mało problemów, aby ja odnaleźć, jedyny ratunek w namiarach GPS. Lub miejscowi ludzie znający to miejsce. Można sądzić, że to właśnie ta wieża była największa na całym Wale Pomorskim, a świadczy za tym wielkość podstaw jak i odległości miedzy nimi (Wymiary podane na rysunku). Podstawy są w dobrym stanie jedynie konstrukcje stalowe zostały zdemontowane prawie przy samym betonie. Jest jednak czytelna grubość śrub zastosowanych na podstawach jak i na podstawach od odciągów. Powołując się na opis wieży w Jeleninie przez Perzyka i Miniewicza możemy wysnuć wniosek, że w/w wieża mogła mieć wysokość ponad 40m. Porównując położenia podstaw wież względem poziomu morza ta koło jeziora Wilczkowi jest o 49m. niżej, wiec sugeruje, że ona miała za zadanie śledzić całą nieckę jeziora. Przedpole przed jeziorem było porośnięte lasem, o czym mówią przedwojenne mapy. Zmusiło to Niemców do tak wysokiego umieszczenia punktu obserwacyjnego. Obok wieży znajduje się całe zgrupowanie schronów bojowych starego typu składających się tylko z przedsionka i komory bojowej jak i schron dowodzenia podobny, do tego w Gałowie a jedynie o lustrzanym odbiciu. W późniejszym czasie linie schronów wzmocniono Tobrukami, co widać w terenie. W wielu miejscach znajdują się ślady Tobruków w różnym stanie zawansowania budowlanego.

Po zwiedzeniu wieży w Jeleninie udajemy się nadal w kierunku miejscowości Mosina, ale bacznie pilnujemy prawej strony, bo po mniej więcej stu metrach napotykamy szutrowa drogę dosyć dobrze utrzymaną, wiec skręcamy w prawo. Jadąc około kilometra podjeżdżamy pod górę a na samym szczycie po prawej napotkamy schron bojowy z pomieszczeniem na drużynę, oraz w środku dosyć czytelny numer F.N.19 - oraz bardzo nietypowo usytuowany Tobruk (zaraz przy płycie bojowej). W celu odnalezienia wieży koło jeziora Wilczkowo udajemy się nadal droga szutrowa aż ominiemy rezerwat buków, które wyraźnie widać, ponieważ znajdują się tam tablice informacyjne. Pod koniec rezerwatu po lewej stronie napotkamy parking i tuż za parkingiem po lewej stronie jest polna droga, dosyć dobrze widoczna gdyż tam często jeżdżą pojazdy. Tą drogą udajemy się jakieś 100m., wychodzimy z lasu i po prawej stronie jest zalewisko teraz zabagnione, a przez drogę przepływa mały strumyk. Po lewej stronie tego strumyka przy przepuście widać ślady po zastawie, a z drugiej strony widać jezioro. Nadal kierujemy się prosto w kierunku wzniesień, to właśnie na tych wzniesieniach są usytuowane schrony. Wszystkie te obiekty są połączone okopami i idąc nimi dotrzemy do poszczególnych schronów aż do schronu dowodzenia. Obok tego schronu przebiega droga zarośnięta, należy przejść ja w poprzek i w lasku sosnowym szukać podstaw. Ponieważ są o wiele większe jest stosunkowo łatwo je znaleźć. Jeśli pójdziemy 10 m. dalej natrafimy na drogę, którą przyszliśmy kierując się w prawo wrócimy do drogi i parkingu przy rezerwacie buków.

Image

Image

Schemat wieży.

Image

Rozstaw podpór i odciągów.

Image

Średnica śrub mocujących jest większa od monety 5zł.

Image

Wyraźna różnica w wielkości podstaw.

Image

Podstawa pod odciąg.

Image

Mapka zgrupowania obiektów.

Image

Schrony obok (F.N.30) są tego samego typu i widać, że starszego wykonania gdyż nie posiadają strzelnicy broniącej wejścia.

Image

Widoczny numer.

Image

Widok wejścia.

Image

Schron Dowodzenia nowszego typu z 1936r. ( Słabo czytelny).

Image

Oto zdjęcie tego obiektu, a dokładniej strzelnicy obok głównego wejścia.
Całe zgrupowanie schronów jest powysadzane, a w szczególności stropy.

Namiar GPS.
Wilczkowo
N 53st.40 min. 77,0s
E 16st.39 min. 35,9s
137m. NPM



Waldemar Raczkowiak
Post Reply