Dit und dat, czyli szczecineckie rozmaitosci

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Waldek

Post by Waldek »

A czy ktoś pamieta ten dom po lewej ?
Bo to co ja pamiętam w latach 70 - tych był tam sklep metalowy,farby, nafta.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

I jeszcze jedna mapka Szczecinka z lat trzydziestych:
44fde56e06cf036c.jpg
(270.85 KiB) Downloaded 176 times
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

W tym wszystkim,to najdziwniejszy jest prawy dopływ Niezdobnej,rozmiarami dorównujący Niezdobnej.No i ta druga rzeczka.Według tej mapy w Szczecinku płyneły trzy rzeczki,w tym dwie się z sobą łączyły. Kurde wykonanie tej mapki to arcydzieło. :twisted: Pozdro. 8)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Nawet nie zwrocilem uwagi, ale masz racje :) :wink:
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Post by britneykiller »

bronx wrote:Pomine sprawę kto by zjeżdżał jako temat bardziej z kręgu filozofii niż historii, ale chciałbym zwrócić uwagę, że co mapa to inny przebieg, na wielu mapach autobahn przebiega tuż koło Szczecinka przechodząc (prawdopodobnie po moście) przez jezioro Wielim.


Polecam http://www.berlinka.pcp.pl/ do zgłebienia tematu, dobrze opisane, i masa map z przebiegami, foty satelitarne z pozostałościami prac ziemnych itp.
Rozwiązanie kwestii przebiegu autostrady w okolicy Szczecinka jest bardzo proste. Właśnie dzięki informacjom ze strony o Berlince pamiętam, że koło Barwic autostrada miała się rozwidlać - północna nitka miała biec przez Biały Bór, Miastko i Bytów do Trójmiasta (do dziś widoczne są pozostałości prac ziemnych w okolicach Orawki, Białego Dworu oraz Miłocic), a nitka południowa (przez Szczecinek, Czarne, Chojnice i Starogard) do Królewca. Ech, gdyby ten plan został zrealizowany, to trasę Szczecin - Biały Bór mógłbym pokonać w półtorej godziny, jadąc z przepisową prędkością oczywiście :). A tak za każdym razem pozostaje mi jedynie prawie dwukrotnie dłuższa i bardzo atrakcyjna, szczególnie między Węgorzynem a Drawskiem, przejażdżka DK20 ;).
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

GIZIO wrote:Serwo

W tym wszystkim,to najdziwniejszy jest prawy dopływ Niezdobnej,rozmiarami dorównujący Niezdobnej.No i ta druga rzeczka.Według tej mapy w Szczecinku płyneły trzy rzeczki,w tym dwie się z sobą łączyły. Kurde wykonanie tej mapki to arcydzieło. :twisted: Pozdro. 8)
Rozmiarami tych "rzeczek" narysowanych na tym planie nie należy się sugerować tak samo jak i szerokością tras przelotowych. Obydwa przebiegi tych cieków istniały i chyba jeszcze istnieją ale w postaci rowów. Ten wpadający do jeziora to rów odprowadzający wodę z stawu, glinianki czy żwirowiska? za "Małpim gajem" znajdującego się na lewo od trasy wylotowej na Koszalin u podnóża wzniesienia przez które teraz przelatuje trasa za ostatnim skrzyżowaniem /na stary wiadukt/. Ten prawy do Niezdobnej to rów równoległy do toru kolejowego za cmentarzem /tu mogę się nieco mylić w szczegółach ale chyba przed torem - na pewno przebiega przez ogródki działkowe za koszarami bowiem skakałem przez niego gdy Mama mieszkała przy Kopernika i miała tam działkę/ i odwadniający nieckę między koszarami a kombinatem, który tak lubicie nawet chyba ma nazwę "Wilczy rów". Oczywiście nie kombinat!!! :D
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Obecnie chyba Oczyszczalnia Miejska zrzuca nim wody oczyszczone do Niezdobnej i dalej do J. Wielimie. Faktycznie teraz na mapie figuruje pod nazwą "Wilczy kanał" i łączy J. Leśne z Niezdobną. :wink:
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

To że są to rowy,to ja wiem,umiejscowiłeś je dokładnie.Pozdro. 8)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Listy firm i rzemieslnikow godnych polecenia w Neustettin i Ratzebuhr:


Image

Image

PS. Zdjecia uzyskane dzieki uprzejmosci pana Kamila Polecia.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

ziomie, a Puff?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Niestety ;) oficjalne zrodla milcza na temat firm o tym profilu :cry:

Image
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

To może jakiś wątek w sekcji "Szczecinek po 1945 roku"? Ze szczególnym uwzględnieniem dziejów III Rzeczypospolitej, bo okres PRL to jak wiadomo "gospodarka niedoboru". Nie liczyłbym wcale na materiał fotograficzny, ale może relacje, wspomnienia forumowiczów dałoby się wyciągnąć? Zwłaszcza w weekend, po paru Tyskich... Hę?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Stachu, nie wiem o czym mowisz, od 15 lat jestem szczesliwie zonaty ;) ;)
W Szczecinku, wspomnienia??? Cos slyszalem, kolega tam pracowal, to wpadalem pogadac, ale nic wiecej powiedziec Ci nie moge :) :D ;)
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

fajna PUPA !!!!

Mario, zanim bronx zmieni, juz poprawilem, uprasza sie o zachowanie kultury i poskromienie jazni :) ;)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

ziomie, pokaż ją mariowi z drugiej strony
Post Reply