Szczecinek w niemieckiej superprodukcji "Kolberg"

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Szczecinek w niemieckiej superprodukcji "Kolberg"

Post by Stach »

B. przypomniał w innym miejscu - podczas wymiany uwag na temat szczecineckiej nocy muzealnej - o scenie z Neustettin w słynnym niemieckim propagandowym filmie historycznym "Kolberg", który miał premierę na kilka miesięcy przed upadkiem Trzeciej Rzeszy. Jest to scena przeglądu oddziałów, kręcona na zabudowanym obecnie placu przez Wieżą Św. Mikołaja (kadr został zamieszczony w wydanym stosunkowo niedawno w Niemczech albumie o Neustettin). Innych szczecineckich scen tam pewnie nie znajdziemy, ale zdaje się, że niektóre plenery (także batalistyczne) kręcono w okolicach Szczecinka.

Może ktoś coś wypatrzy?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

1507.jpg
1507.jpg (38.81 KiB) Viewed 9634 times
to jest właśnie ta scena, ujecie trwa może ze 2-3 sekundy.

Poznanie terenów poza miastem jest chyba dzisiaj nie do wykonania, jak widzę na starych zdjęciach pola które dzisiaj są lasami albo odwrotnie to myślę, że to nie możliwe.
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

Łukasz, mylisz się twierdząc że ujęcie ma 2-3 sekundy. W rzeczywistości są dwa podobne ujęcia, a każde z nich ma po dwadzieścia parę sekund. Przyjrzyj się jeszcze raz.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Film oglądałem tylko raz, ładnych parę lat temu, w którejś z regionalnych niemieckich TV (jakieś WDR czy inny Bayern). Nie miałem wtedy pojęcia, że zagrał tam Plac Maślany :-)

To tak na marginesie.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

A szkoda bo dałbyś GIŹOWI i byłoby po ptakach.A tak,Bronx ma Giźia w szachu. :evil: :evil: Pozdro. 8) 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

jarekpi wrote:Łukasz, mylisz się twierdząc że ujęcie ma 2-3 sekundy. W rzeczywistości są dwa podobne ujęcia, a każde z nich ma po dwadzieścia parę sekund. Przyjrzyj się jeszcze raz.
prawda leży po środku, faktycznie jest to więcej niż 3 s. ale i nie 20. mi wychodzi w okolicach 2x 10 s. to co widać w tle na zbliżeniach to już na Szczecinek nie wygląda. zresztą proszę bardzo oto ten fragment każdy może go sobie poanalizować:

Fragment między 68 min. 44 s. a 69min 47 s.

swoją drogą frma przemówienia jakby skąś znana.

na drugi fragmencie widać tylko kawałem muru wieży św. Mikołaja

Fragment między 44 min. 11s. a 44 min. 40s.

Swoją drogą nie wiem po co się fatygowali do Szczecinka skoro i tak dużo kręcili w Kołobrzegu i na nadmorskiej plaży.
Druga sprawa co mnie zastanawia, to czy zachowały się jakieś inne materiały ze Szczecinka, pewnie były jakieś duble, może próby kamery itp.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Ejże, z tym murem w drugim fragmencie to chyba żartujesz... :roll:
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

nie żartuje

Te cegły to na końcu świata bym poznał :) (teraz żartuje), chociaż w tym też coś jest.

Ale poważnie, zwróć uwagę, że na tej scenie masz dwie białe kartki w charakterystyczny sposób sposób przypięte do ścianki z jasnych (sosnowych?) desek.

I teraz oglądając pierwsza scenę z oddali, też widzę że dolne okno wieży jest przesłonięte jasnymi deskami na której widzę w identyczny sposób przypięte dwie kartki (ich zarys przynajmniej) to oraz szerokość murka (na oko) od deski (zasłoniętego okna) do krawędzi wskazuje że było to kręcone pod wieżą. Jeżeli Cię to nie przekonuje, zobowiązuję się policzyć cegły przy najbliższej wizycie w Szczecinku :)

w kadrze widać mniej więcej ten fragment wieży
kadrkolberg.jpg
kadrkolberg.jpg (48.4 KiB) Viewed 9596 times
User avatar
wodzu
Posts: 18
Joined: 11 May 2005, 11:22
Location: szczecinek/poznan
Contact:

Post by wodzu »

hmmm.....
trochę tak głupio bo mój pierwszy post i od razu mam sprawę :(
czy posiada może ktoś z Was napisy do filmu Kolberg? Mogą być po polsku, angielsku a nawet po niemiecku. Za udostępnienie ich będę bardzo wdzięczny mój numer gg 5066702
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

moja kopia jest z napisami po francusku, tylko fragmenty ktore sa mowione po francusku są z napisami niemieckimi.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No widzę,że robi się ciekawie na naszym forum.Nawet czerwono skórzy nas czytają. :lol: :lol: Pozdroo. 8)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Wodzu,
może mam ciężki pomyślunek, ale trochę się pogubiłem. Niemieckie napisy do filmu niemieckojęzycznego?

Mógłbyś rozjaśnić?
User avatar
wodzu
Posts: 18
Joined: 11 May 2005, 11:22
Location: szczecinek/poznan
Contact:

Post by wodzu »

oczywiście ze napisy w języku niemieckim do filmu niemieckojęzycznego :)
a to dlatego ze łatwiej sie tłumaczy z pisma niż ze słuchu moim znajomym :)
bo ja niestety języka niemieckiego nie znam ani trochę:( a chciałbym poznać dialogi by wiedzieć o czym oni tam mówią:)
pozdrawiam!
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Dobra.Będę mało orginalny. :wink: Poproszę narratora w języku polskim.Pozdro 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

W ostatnim numerze Tematu (nr 454) pojawił się ciekawy artykuł z cyklu Znane - Nieznane. Poruszony został tam temat tzw. Butter Marktu czyli placyku po wyburzonym kościele św. Mikołaja, zabudowanego ostatnimi czasy w paskudny sposób. Wspomniane tam też zostało to ciekawe wydarzenie które tam miało miejsce czyli krecenie tego filmu. Z tej okazji jako uzupełnienie tego artykułu wrzuciłem go galerii kilka chyba jeszcze nigdzie nie publikowanych w polskich wydawnictwach zdjęć zrobionych podczas kręcenia filmu.

Zdjęcia są w naszej Galerii (Strona główna > Różne > Ciekawostki>Zdjęcia z planu filmowego, filmu Kolberg.) czyli TUTAJ

zapraszam
Post Reply