Pomnik Stellter'a

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Pomnik Stellter'a

Post by bronx »

dostałem takiego maila:

od dłuższego czasu szukam zdjęcia pomnika, który mieścił sie przed wojną w okolicy sądu, był on poświęcony osobie o nazwisku Stellter, czy mogliby mi Państwo pomóc?

czy ktoś coś wie o takim pomniku? bo ja słysze o nim pierwszy raz.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Stellter był dyrektorem Szczecineckiego sądu w XIX wieku, przysławił się stworzeniem szczecineckiego parku, mieszkańcy swoją wdzięczność wyrazili w nazwaniu ulicy jego nazwiskiem Stellterstraße dzisiajsza Ordona.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

drogą niestety tylko dedukcji doszedłem do pewnych wniosków.

Ponik Stelltera znajdował się najprawdopodobniej w parku, w okolicach więzienia.

Wg Meßtischblätter z poczatku lat 30 sprawa wygląda tak:

Image

gdzie widać symbole topograficzne pomników, i tak ten w niebieskim kółku to ten duży Kriegdenkmal, w zielonym kółku to pominiki-kamienie poświecone Bismarckowi, Roonowi i Moltke no i w czerwonym jest jeszcze jeden pomnik którego zdjęć nie mam i jest dość tajemniczy.

Na znanym planie miasta z przelomu lat 30/40 widać że teren gdzie stoi pomnik nazwany jest Stellterplatz, także to musi być ten pomnik.

Image

dzisiaj ten teren wygląda tak

Image

Image
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Zadalem to pytanie na grupie neustettiner yahoo. Zobaczymy jaki bedzie rezonans.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

W tym miejscu pamiętam małe zoo (pawie,koguciki i jeszcze jakieś ptactwo),piaskownicę i zaraz przy ławce przy samej jezdni rzeczywiście leżał jakiś duży obrobiony kamień.Zawsze zastanawiałem się od czego on mógł być.Pozdro. 8)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

bronx wrote: gdzie widać symbole topograficzne pomników, i tak ten w niebieskim kółku to ten duży Kriegdenkmal, w zielonym kółku to pominiki-kamienie poświecone Bismarckowi, Roonowi i Moltke no i w czerwonym jest jeszcze jeden pomnik którego zdjęć nie mam i jest dość tajemniczy.
Chyba masz racje, bo Tuempel napisal cos takiego:"...za zaslugi postawiono mu (Stellterowi dop.ziom) pomnik. 18.9.1882 roku zostal,rowniez tam, odsloniety Kreis-Krieger-Denkmal, z szescioma tablicami z nazwiskami 103 bohaterow trzech wojen 1864, 1866 i 1870/71, ktorzy oddali zycie za ojczyzne, miedzy nimi 14 mieszkancow miasta..." Strona 344.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

W Pommersches Landesmuseum Greifswald znalazłęm w końcu fotografię która przedstawia ten pomnik. Trochę z daleka go widać ale lepsze to niż nic. Z tego co widać można wywynioskować że był to bardzo skromny pomniczek.

Image

Image
Post Reply