Najciekawsze pocztówki i zdjęcia z Neustettin.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

też jest w galerii :)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Tak

Post by Stach »

Dokładnie tę miałem na myśli.

Nawiasem mówiąc, ciekaw jestem, czy pojawi się tu jakaś pocztówka, o której istnieniu nikt - ale to dokładnie nikt - nie miał wcześniej pojęcia?
Waldek

Post by Waldek »

A czy to musi być tylko pocztówka czy może być zdjęcie bo cosik ciekawego mam z wczesnych lat powojennych.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

moze być zdjęcie, ale to już załóżtemat w kategorii szczecinek po 1945
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Bardzo ciekawe zbiory :) Kolekcja się powiększa :wink:
Szczecinek
Waldek

Post by Waldek »

A tego kunia w Szczecinku widzieliście?
Attachments
nowy1bb3.jpg
nowy1bb3.jpg (120.42 KiB) Viewed 5471 times
Last edited by Waldek on 17 Mar 2007, 19:57, edited 1 time in total.
Waldek

Post by Waldek »

Za Niemca też były kolejki.
Attachments
nowy1yi6.jpg
nowy1yi6.jpg (89.91 KiB) Viewed 5447 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

koń jest znany, zresztą znajduje się w galerii , fotka pochodzi z przedwojennej broszurki turystycznej. W związku z ta fotką mam ptanie, ale to już w innym temacie.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

bronx wrote:Tej fotki niestety nie posiadam w oryginale, ale należy do tej kategorii fotek po zobaczeniu których długo się nie mogę pozbawić z wrażenia. Wrażenie to było dodatkowo spotęgowane tym, że widokczki z ratuszem najczęściej są dobrze znane i co tu dużo mówić, w swojej dużej masie nudnawe.
Jednak ta fotografia powaliła mnie na ziemie, otóż jest to chyba najstarsza fotografia jaką widziałem ze Szczecinka. Do tej pory za najstarszą uważałem pocztówkę przedstawiającą odsłoniecie pomnika Wilhelma I, a jak wiemy odsłoniecie miało miejsce w 1898. Na tej fotografii pomnika poprostu jeszcze nie ma :shock: Tak dobrze nam znana kamienica w której znajdowała sie Cafe Adam jeszcze nie istnieje, stoi w tym miejscu znacznie nizsza kamienica. Również ciekawostką jest typowy pomorski domek stojący na parceli za ratuszem już na Friedrichstraße. Na kartkach z samego początku XX wieku widac już tam pusty plac, a na późniejszych już postawioną kamienicę która później została połączona z ratuszem i tak służy do dziś.

Panie i Panowie, mam zaszczyt przedstawić Wam fotografie numer jeden w temacie Markt mit Rathaus:

OBRAZEK
W muzeum szczecineckim jest taka fotografia:

Image

przedstawia początek odsłoniecia pomnika Cesarza Wilhelma przez ratuszem. Ale najciekawsze w niej jest również to że parcela gdzie później powstanie Cafe Adam jest pusta. Czyli mamy cała układankę, wcześniejsza fotka pokazuje wcześniejszą zabudowę, w czasie odsłonięcia pomnika plac jest pusty, a na kartkach z początku XX wieku widzimy już kamienice która przetrwała do dziś.

PS. zwróćcie uwage na tych ludzi którzy stoją na dachu ratusza :D

Przepraszam za jakość zdjęcia, ale jest to fotografia zdjęcia umieszczonego w gablocie, stąd te refleksy.
dziedzic
Posts: 24
Joined: 13 Dec 2011, 23:48

Re: Najciekawsze pocztówki i zdjęcia z Neustettin.

Post by dziedzic »

A dysponuje ktoś pocztówkami z Radacza, Juchowa itd., które są nieosiągalne przez internet?
yanq
Posts: 156
Joined: 16 Mar 2008, 22:36
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Najciekawsze pocztówki i zdjęcia z Neustettin.

Post by yanq »

dziedzic wrote:A dysponuje ktoś pocztówkami z Radacza, Juchowa itd., które są nieosiągalne przez internet?
To ja też się podłączę i spytam czy ma ktoś pocztówki, zdjęcia, cokolwiek z Łączna (Lanzen), kiedyś widziałem jedną na allegro ale nawet jej sobie nie zapisałem.
Post Reply