Siedziba PEKAO S.A. (d. Kreissparkasse Neustettin)

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
odpicuj mi miasto
Posts: 16
Joined: 16 Mar 2009, 16:21

Re: Siedziba PEKAO S.A.

Post by odpicuj mi miasto »

witajcie, jak wynika z informacji zawartych w opracowaniu pt."Dzieje ziemi szczecineckiej" pod reed. A. Czarnika, w obecnym budynku pekao mieściła się siedziba landrata, tzn. odpoweiednika dziesiejszego burmistrza, nie pamiętam jednak czy było to w okresie republiki waimarskiej, czy już w okresie III Rzeszy. pozdrawiam.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Siedziba PEKAO S.A.

Post by ziom »

odpicuj mi miasto wrote:witajcie, jak wynika z informacji zawartych w opracowaniu pt."Dzieje ziemi szczecineckiej" pod red. A. Czarnika, w obecnym budynku pekao mieściła się siedziba landrata, tzn. odpoweiednika dziesiejszego burmistrza, nie pamiętam jednak czy było to w okresie republiki waimarskiej, czy już w okresie III Rzeszy. pozdrawiam.
Sa dwie mozliwosci:
- w opracowaniu, o ktorym piszesz podali bzdure, bo od poczatku do konca miescila sie w tym budynku Sparkassa, kasa oszczednosci, bank

- i druga, moim zdaniem bardziej prawdopodobna, pomyliles budynek banku z budynkiem szkoly muzycznej, w ktorym od wybudowania do konca lutego 1945 znajdowaly sie biura i wladze powiatowe.
Landrat to: "in Deutschland oberster Beamter eines Landkreises", czyli "w Niemczech najwyzszy urzednik powiatowy", starosta powiatowy. Burmistrz urzedowal w ratuszu. Ktos sie pomylil, ciekawe kto? :wink:

Pzdr ziom
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Re: Siedziba PEKAO S.A.

Post by jarekpi »

Drogi Ziomie.
Jest jeszcze trzeci wariant. Pewny. Koledze "odpicuj mi miasto" coś się pochrzaniło. Tak się składa, że rodział z "Dziejów..." autorstwa J. Lindmajera szczegółowo opisuje urząd ladnrata i w ogóle administrację terytorialną. Wystarczy dokładnie przeczytać. Natomiast nigdzie w całej książce nie ma choćby wzmianki o budynku dzisiejszego PEKAO SA (Kreissparkasse), a co dopiero jako siedziba landrata.
Panie i Panowie forumowicze... Błagam... Przecież to czytają setki ludzi... Zanim palniecie jakąś głupotę, sprawdzcie dwa razy u źródła. A jeśli nie wiecie, to napiszcie wyraźnie, że "wydaje Wam się...". Pzdr.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Siedziba PEKAO S.A.

Post by robot humano »

No to "wydaje mi się" że kolega mógł pomylić PKO banki. W Szczecinku dużo bardziej znane jest PKO BP vel Kolejka. Czy w dzisiejszej siedzibie PKO BP przy Maja nie było kiedyś takiego urzędasa?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Siedziba PEKAO S.A.

Post by bronx »

Oj to teraz mieszmy już maksymalnie :)

W dzisiejszym budynku PeKaO SA znajdowała się Kreissparkasse - Blücherstrasse 1
W budynku gdzie obecnie jest PKO BP była Stadtsparkasse - Friedrichstrasse
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Siedziba PEKAO S.A. (d. Kreissparkasse Neustettin)

Post by bronx »

Dzięki Cezarowi możemy zobaczyć kasetkę pancerną z Kreissparkasse Neustettin.
Obraz 011.jpg
Obraz 011.jpg (143.33 KiB) Viewed 2639 times
tabliczka.jpg
tabliczka.jpg (67 KiB) Viewed 2610 times
Niestety kasetka mocno skorodowana. Została wyprodukowana przez Bode - Panzer Geldschrankfabriken A.G. z Hannoveru. Firma ta została założona przez Louis Bode w 1858 roku. W 1924 roku łączy się z firmą Panzer A.G z Berlina, czyli po tym możemy stwierdzić, że nasza kasetka została wyprodukowana po 1924 roku, ponieważ na tabliczce znamionowej mamy już dwuczłonową nazwę. Firma została zniszczona podczas działań wojennch II wojny światowej. W 1997 roku w Czechach w mieście Rajhrad powstaje firma Bode-Panzer s.r.o. , która odwołuje się bezpośrednio do historii firmy Bode - Panzer A.G. z Hannoveru. W Hannoverze do dziś istnieje firma Bode Tresore GmbH, która też zajmuje się sejfami, ale nie wiem czy jest ona jakoś powiązana poza nazwą z ta dawną Bode A.G.

Taki wzór kasetki był bardzo popularny w sparkassach w Niemczech poniżej przykłady z innych miast: Wuppertal, Elberfeld, Bremen.
wuppertal.jpg
wuppertal.jpg (36.97 KiB) Viewed 2641 times
elberfeld.jpg
elberfeld.jpg (42.86 KiB) Viewed 2629 times
bremen.jpg
bremen.jpg (32.66 KiB) Viewed 2625 times
Waldek

Re: Siedziba PEKAO S.A. (d. Kreissparkasse Neustettin)

Post by Waldek »

Mówisz jak się pokazać to całą gębą i stanąłeś na wysokości zadania chwała Ci za to.
Post Reply