Denkmal des Inf.- Regts. 34

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Denkmal des Inf.- Regts. 34

Post by bronx »

Mam pytanie odnośnie tego pomnika, ktorego zdjęcie jest w galerii.

Image

Ustaliłem że stał on w parku niedaleko półwyspu na którym w teraz stoi ośrodek fala ( w strone zachodu). Opisany jest jako Denkmal des Inf.- Regts. 34 czyli pomnik najprawdopodobniej wojenny poswiecony 34 regimentowi??? tyle moich ustaleń. może ktoś wie coś wiecej na temat tego ponika, może zna jego historie.?
Last edited by bronx on 18 Apr 2008, 19:33, edited 1 time in total.
LUCEK

Post by LUCEK »

Art. w TEMACIE
"...Na osi ulicy Jasnej już na terenie parku u podnóża skarpy stał betonowy(?) sześcian – pomnik poświęcony 34. Regimentowi Rezerwy Piechoty z lat 1914-1918. Na osiowo umieszczonych niszach widniały inskrypcje, zaś w jego narożnikach symbole „żelaznych krzyży” - odznaczenia przyznawanego za bohaterstwo na polu walki. Zwieńczenie pomnika utrzymanego w klimacie modernistycznego grobowca, nawiązuje do kształtu sklepienia klasztornego..."
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Dzieki za info, uwzględnie to w opisie w galerii.
Waldek

Post by Waldek »

Dopowiem, bo dowiedziałem się od pana Waldemara Paligi że 1948 został wysadzony przez nasze wojsko tak że nie ma co sobie robić nadzieji że coś gdzieś z niego zostało.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

pomnik cesarza Wilhelma I też został wysadzony a jednak w jeziorze został odnaleziony jego fragment, także nigdy nic nie wiadomo.
St

34 Pułk Piechoty

Post by St »

(czyli Infanterie-Regiment 34)
Pozdrowienia.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Proponuję odświeżenie tego wątku w związku z artykułem Zbigniewa Mazura "pomniki wojowników" na Ziemiach Zachodnich i Północnych, w czasopiśmie "Siedlisko" nr 5/2008, czasopiśmie wydawanym przez Instytut Zachodni w Poznaniu i poświęconym dziedzictwu kulturowemu na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Omawia się w tym tekście wiele wciąż istniejących w szczątkowej formie tych pomników, o szczecineckim oczywiście nie ma mowy z wiadomych względów (nie wiadomo, dokąd wywieziono resztki zniszczonego po wojnie obiektu).

Czy był to początkowo pomnik poświęcony poległym z 34. pułku piechoty, a później dopiero został nazwany "pomnikiem wojowników" (niem.: Kriegerdenkmal) - czyli pomnikiem mającym upamiętniać poległych także z innych jednostek wojskowych? Na pocztówkach z późniejszego okresu mamy już tylko opis: "Kriegerdenkmal", bez wspominania 34. pułku piechoty...
mcselon
Posts: 142
Joined: 27 Feb 2007, 22:02
Location: Szczecinek

Post by mcselon »

Pamiętam z dzieciństwa, że po prawej strony zabudowy "Fali" znajdował się na brzegu - pół na pół wkopany w ziemię, duży kawał pomnika z jakimiś herbami i napisami widniejącymi na nim.

Ktoś ze starszych mówił, że są to właśnie wysadzone resztki pomnika, który stał na "Fali".

Być może było to właśnie to.

Co się z nim stało nie mam pojęcia. Ponoć już go tam nie ma ale być może dzisiaj spacerując parkiem to sprawdzę...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Na "fali" czyli Kaiser Wilhelm Platz stał właśnie pomnik Wilhelma z przed ratusza, poniżej to co z niego pozostało wyciagniete jakiś czas temu z jeziora z tamtych okolic, czyli sa też wspomniane przez Ciebnie te herby.

Image
mcselon
Posts: 142
Joined: 27 Feb 2007, 22:02
Location: Szczecinek

Post by mcselon »

Tak, to jest dokładnie to.

A już miałem iść na spacer:)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Denkmal des Inf.- Regts. 34

Post by Stach »

Gdzie teraz jest ta pozostałość pomnika, ze zdjęcia Bronksa?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Denkmal des Inf.- Regts. 34

Post by bronx »

Na muzealnym dziedzińcu z tego co pamiętam.
Post Reply