Niemieckie posiadłości kolonialne w Afryce.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Niemieckie posiadłości kolonialne w Afryce.

Post by bronx »

Temat Afryki może wydawać się dość odległy od Szczecinka, jednak pozostały pamiątki, które przypominają niemieckie posiadłości kolonialne na tym kontynencie. Takimi pamiątkami jest korespondencja kierowana do rentiera A. Hasse w Szczecinku. Dostał on przesyłki z trzech różnych miejsc w Afryce, co ciekawe raczej wysłane przez różne osoby bo charaktery pisma się dość różnią.
Adressbuch z 1900 roku wymienia tylko rentiera z Preußische Straße 3, pod nazwiskiem Hasse niestety brak jest imienia dlatego ciężko jednoznacznie i w 100% zweryfikować, że to właśnie jest "nasz" pan Hasse. Innych Hasse z imieniem na literę A nie ma.

Kartki były wysyłane kolejno:
- dwie kartki z Tanger 25.01.1900 roku, do Szczecinka dotarła 01.02.1900 roku.
tanger2.jpg
tanger2.jpg (240.18 KiB) Viewed 3187 times
tanger3.jpg
tanger3.jpg (232.42 KiB) Viewed 3166 times
- z Klein-Popo 05.02.1900 roku, do Szczecinka dotarła 28.02.1900 roku.
klein-popo.jpg
klein-popo.jpg (252.68 KiB) Viewed 3170 times
- dwie kartki z Tanger 13.02.1900 roku, do Szczecinka dotarła 18.02.1900 roku.
tanger.jpg
tanger.jpg (216.97 KiB) Viewed 3177 times
tanger4.jpg
tanger4.jpg (223.84 KiB) Viewed 3172 times
- z Keetmanshoop 20.03.1900 roku do Szczecinka dotarła 29.04.1900 roku.
keetmanshoop.jpg
keetmanshoop.jpg (238 KiB) Viewed 3177 times
Dzięki datownikom przybijanym na wejściu korespondencji na poczcie nr 1 przy Koenigstrasse w Szczecinku, możemy się dowiedzieć ile taka poczta wędrowała. Każde z tych miast w Afryce znajduje się w zupełnie innym miejscu kontynentu afrykańskiego. Co ma odzwierciedlenie też w czasie przesyłania korespondencji.
Najdłużej szła poczta z Keetmanshoop w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej, czyli z miasta w części południowej obecnie Namibii, bo aż 40 dni. Z Klein-Popo w Togoland, obecnie Aného miasto w południowej części Togo, poczta do Szczecinka była transportowana w 23 dni. No i najkrócej bo i najbliżej Europy poczta szła z Tanger w Maroku, bo w dwóch przedstawionych przypadkach było to raz 5 dni, a drugi 7 dni. Poczta zapewne z tych terenów była transportowana drogą morską statkami i pewnie od tego najbardziej zależał czas potrzebny na przesłanie korespondencji. Na poniższej mapce zaznaczyłem wymieniane tutaj miasta oraz na szaro niemieckie posiadłości kolonialne.
mapa.jpg
mapa.jpg (46.2 KiB) Viewed 3175 times
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Niemieckie posiadłości kolonialne w Afryce.

Post by Polelum »

Kolonie niemieckie to ciekawy temat. Załączam tutaj mapkę Nowego Pomorza (Neupommern) w Niemieckiej Oceanii. Można wypatrzyć np. Zatokę Szczecińską, ale Nowego Szczecinka nie ma :( Może dlatego, że trudno byłoby taką nazwę zapisać: "Neu-Neustettin"? :D
Attachments
neu_pommern.jpg
neu_pommern.jpg (143.63 KiB) Viewed 3171 times
pwk
Posts: 82
Joined: 04 Jun 2009, 20:24

Re: Niemieckie posiadłości kolonialne w Afryce.

Post by pwk »

Ciekawe jak długo wędrowałyby kartki obecnie ?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Niemieckie posiadłości kolonialne w Afryce.

Post by bronx »

Takie pamiątki są do dzisiaj, np. w mieście Luderitz w Namibii znajduje się Stettiner Street czy pobliska Lubecker Street.
stettiner.jpg
stettiner.jpg (185.77 KiB) Viewed 3152 times
pwk wrote:Ciekawe jak długo wędrowałyby kartki obecnie ?
No też jestem ciekaw, jak to obecnie wygląda, niby poczta lata samolotami, ale jak wysłałem do siebie kartkę z Chorwacji to zdążyłem wrócić z tygodniowego pobytu i chyba jeszcze z tydzień na nią czekałem.
Post Reply