Ciekawostki

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Post by Rasputin »

Cy wiecie że pod kościołem Mariackim znajdują sie katakumby które prawdopodobnie miały połaczenie z tunelami znajdującymi sie pod jeziorem trzesiecko które niemcy wysadzili. Mój proboszcz który tam w latach 1980- 1985 urzedował powiedziałże że kiedyś widział plany tych tuneli oraz wejścia doń.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

nie chce mi się w to wierzyć, czemu miały by słuzyc takie tunele, tym bardziej że zbudowanie w warunkach geologicznych szczecinka tunelu było by bardzo kosztowne.
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Post by Rasputin »

Podpytałem sie tez niektórych osób i móili że niemcy wynosząc sie z tąd wysadzai coś pod jeziorem
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Post by Rasputin »

A w Bornem tez ponoc są jakies tunele podmiastem. Tylko nie zostało to udowodnione. Jedynie badania radiestezyjne cos wykazały. Ale dlaczego nie przeciez wies ta od lat 30 XX w. Słuzyła najpierw niemcom potem ruskim za bazę. Dodatkowym argumentem przemawiającym "za", może być fakt iż w bardzo podobnym, można powiedzieć siostrzanym mieście Winsdorf (leżącym na terenie Niemiec) jest rozległa, podziemna część tuneli.
Waldek

Post by Waldek »

Poszukaj tu na forum to powinna być mapka podziemi Gross Born.

A pod dużym kościołem jest tylko niewielkie pomieszczenie gdzie znajduje się piec do ogrzewania. Podziemi nie ma gdyż stoji na bagnie. jedynie posadowiony jest na leżących palach dębowych.
Last edited by Waldek on 24 Feb 2007, 13:01, edited 1 time in total.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

z tunelami w Bornem zgoda, może coś byc, celowośc budowy takich obiektów tam ma przynajmniej jakies uzasadnenie, ale w Szczecinku, po co.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Co do tuneli zgadzam się w 100% z Bronxem.W Bornem- TAK(posiadam nawet mapkę)ze Szczecinkiem-NIE.Już na chłopski rozum,jakie zastosowanie miałyby mieć tunele po naszym jeziorem?Odpowiadam-żaden.Niemcy to naród praktyczny i jeżeli już coś robią w tym przypadku budują,to w konkretnym celu.W tunelach po naszym jeziorem nie widzę konkretnego celu.Zastanowiłeś się ile marek pochłonełaby budowa takich tuneli.Absurd.Tym bardziej,że w Niemczech w tamtych latach prowadzono różnego rodzaju zbiórki na pomoc dla Pomorza.Sam wykopuje nieraz medale porcelanowe Pomoc dla Pomorza 1933/34. Więc moim zdaniem tunele pod jeziorem to fantazja lub jak kto woli legenda. :lol: :lol: Pozdro. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że w roku 1944 w Szczecineckim gimnazjum(ogólniak) kwaterowało wojsko,które budowało umocnienia na Wale Pomorskim,a zamknięcie gimnazjum odbyło się 26 lutego 1945 r.
GIZIO

Post by GIZIO »

Kalendarium otwierania linii kolejowych normalnotorowych

15.05.1878r. Czarne-Szczecinek-Łubowo-Czaplinek długość 53km

01.10.1878r. Szczecinek-Miastko-Korzybie-Słupsk-Ustka długość 121km

15.11.1878r.Szczecinek-Grzmiąca-Bialogard długość 63km

15.05.1878 Poznań-Piła-Jastrowie-Okonek-Szczecinek 166km
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że od 1967r.organizowane były młodzieżowe rajdy "Szlakami Zdobywców Wału Pomorskiego".Miejscem startu i mety były na przemian miasta Szczecinek lub Wałcz.Niestety zaniechano tych rajdów.Chyba warto powrócić do dawnej tradycji.Pozdro. 8)


Ps.Od siebie dodam,że kiedyś zbierałem chusty rajdowców i brałem udział w tego typu zlotach.Nie zapomniane wrażenia.Roku nie pamiętam ,ale pamiętam wielki koncert na Górce Rynkowej,reflektory lotnicze i koncert,wtedy nie znanej grupy Bajm i zajebi......kawałek"Piechotą do Lata.Ochhhhhhh. :cry: Kiedy to było?
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Czytałem o tych rajdach. Na pewno musiało być to ciekawe (nie licząc propagandy z tym związanej ) . A kiedy był ostatni taki rajd ? lata 80-te ?
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Waldek

Post by Waldek »

Mieszkańcy nazywali zlot stonki. :lol:
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że wiosną 1959r.Jednostka wojskowa z Budowa przekazała do Muzeum kilkadziesiąt sreber,które zapoczatkowały bogaty zbiór sreber w Szczecineckim Muzeum.Podobno na skarb natrafiono podczas polowania,kilku naganiaczy znalazło srebne naczynie wyryte przez żerujące dziki.
Last edited by GIZIO on 10 Mar 2007, 17:26, edited 1 time in total.
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że XII Igrzyska Letniej Olimpiady,które miały odbyć się w Londynie 1944,rozegrano niedaleko Szczecinka.Dokładnie w obozie jenieckim oflagu"Gross Born IID Rederitz"
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że Szczecinek przedstawia dużą mozaikę wyznaniową.Znajdują się w mieście parafie rzymsko-katolickie ,dwa klasztory,kościół Baptystów,kościół Ewangielicko-augsburski,parafia Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Post Reply