Ciekawostki

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
NASA
Posts: 186
Joined: 25 Jun 2006, 19:08

Post by NASA »

Ale debile,jakas częsć dziedzictwa mista poszła w zapomnienie.
User avatar
Courtenay
Posts: 84
Joined: 26 Nov 2006, 21:44
Location: urodzony w Szczecinku

Post by Courtenay »

czy to sa te dokumenty znalezione w ukrytej komnacie,odkrytej podczas naprawy dachu w zeszlym roku ?
Pozdrowienia 8)
W Kanadzie 30 cm.ryba juz sie wiaze z rekordami.
Poniewaz tak sie u nas mierzy ryby moj przyjacielu,to jest odleglosc pomiedzy oczami.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Coś mi się właśnie obiło o uszy,że zostały znalezione przypadkowo podczas prac remontowych kościoła.Kiedyś pewien ludek zaproponował mi akta nadań z XVIII w(tak mówił),ale nie miałem kasy.Pozdro. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że w Szczecinku urodził się Karl Rosenow ( 1873-1959 ) historyk,badacz dziejów Pomorza,założyciel i dyrektor do 1947r.muzeum regionalnego w Darłowie. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że w 1925r.z jeziora Lubicko Wielkie wyłowiono rzeźbe słowiańskiego bożka Belubka.Rzeźba znajduje się teraz w zbiorach Szczecineckiego Muzeum. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że przy ulicy 28-go lutego 34 w czasie II wś znajdowała się fabryka maszyn rolniczych ,w części na usługach przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy"Landwirtschaft Maschinen Fabrick Gebruder Brandenburg". 8)
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

czy wiecie ze do rozminowywania terenu gwda-czarne uzywano poniemieckiego bydła?
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Czy ktoś wie co produkowane w tej fabryce maszyn z ul. 28 lutego ?
Fabryka maszyn rolniczych czyli pewnie jakieś części do samochodów, maszyn czy czołgów. Ja gdzieś chyba czytałem,/słyszałem że również robili granaty. czy ktoś to może potwierdzić ?
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Z tego co mi wiadomo granaty produkowano na ulicy Wyścigowej(teraz sklep dzrzewny i po drugiej stronie sklep z wyposażeniem do łazienek)część budynków nie istnieje. Pozdro. 8)
Last edited by GIZIO on 24 Jan 2007, 08:38, edited 1 time in total.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Skoro taki mały zakładzik to może tylko była produkcja części lub odlewnia skorup
Last edited by Łukasz on 23 Jan 2007, 11:58, edited 1 time in total.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie ,że jedna z ulic w Szczecinku jak i budynek Sanepidu noszą imie Genowefy Matusewicz."Genowefa Matusewicz "Dr.med-lekarz zasłużony".Do Szczecinka przyjechała w 1946 mieszkała przy ul.Bohaterów Stalingradu 4.Pracowała w Szpitalu Powiatowym,w Ubezpieczalni Społecznej,leczyła dzieci.W ramach Czerwonego Krzyża leczyła też ludzi dorosłych.Była lekarzem dzieci ubogich ,nieraz za własne pieniądze wykupywała leki,bezinteresownie wspomagała najbiedniejsze rodziny.Była jedną z inicjatorek powstania Państwowej Szkoły Pielęgniarek.Do ostatnich chwil życia była wierna maksymie-"tylko życie poświecone innym warte jest przeżycia"Zmarła 24 grudnia 1954r.i została pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Szczecinku.
Waldek

Post by Waldek »

GIZIO

Post by GIZIO »

Cz wiecie,że niepodal Szczecinka(okolice Turowa) w 1380r. książe pomorski Warcisław V upolował ostatniego na Pomorzu tura.Rogi oprawił w srebro i podarował katedrze kamieńskiej. 8)
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Post by Rasputin »

Z tego co wiem róg owego tura znajduje sie w muzeum w Kamieniu Pomorskim / Pozdrawiam
Post Reply