Ciekawostki

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
GIZIO

Ciekawostki

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że w połowie 1944r w Szczecinku na rynku Maślanym(dawny plac przy wieży św.Mikołaja) kręcono zdjęcia do propagandowego filmu"Kolberg".
Last edited by GIZIO on 19 Mar 2007, 21:36, edited 1 time in total.
GIZIO

Ciekawostki

Post by GIZIO »

Czy wiecie, że w latach 1780-84 przez pogłębienie rzeczki Niezdobnej i Gwdy doprowadzono do obniżenia o 9 stóp poziomu wody w obu jeziorach i pozyskano w rejonie Szczecinka i Okonka 1000 morgów gruntów rolnychi pastwisk.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Ciekawostki

Post by bronx »

GIZIO wrote:Czy wiecie,że w połowie 1944r w Szczecinku na rynku Maślanym(dawny plac przy wieży św.Mikołaja) kręcono zdjęcia do propagandowego filmu"Kolberg".
Wiemy :) Są nawet zdjęcia z tego wydarzenia oraz kadry z filmu w galerii.
GIZIO

Post by GIZIO »

No, to sory Bronx wyprostowałeś mnie do pionu. Przyznam się bez bicia,że niewiedziałem.Pozdro. :?
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że w latach 20 i 30-tych XX wieku Szczecinek rozwinął się jako miasto turystyczne.Było to możliwe dzięki założeniu parku miejskiego,a także wykupieniu w 1902r. od Skarbu Państwa jeziora Trzesiecko.W latach 60-tych XIX wieku założono promenadę nad jeziorem,a w latach 70-80tych XIX wieku,dzięki inicjatywie i wsparciu sędziego Steltera,założono krajobrazowy park.
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie ,że cmentarz na ul.Lipowej został założony w 1842.A ostatnią budowlą najbardziej wysunięta na zachód był wiatrak,w miejscu dzisiejszej S.C."Słowianki"
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że najstarszy plan miasta został wykonany w 1779 i zaginął,drugi w kolejności to plan z 1844 wykonany przez Bellardi,ego,który znajduje się w Berlinie i wreszcie trzeci i ostatni XIX -wieczny pochodzacy z 1891 znajdijący sie w zbiorach Szczecineckiego Muzeum.
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie ,żę przed agresją na Polskę w Szczecinku stacjonowało dowództwo XIX Korpusu pancernego gen.H.Guderiana.
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że na wieży ratusza jest zegar wykonany w 1927r.przez firmę J.F.Weule z Bockenem.Ciekawe są dwa dzwony zegarowe odlane w Szczecinku w 1801r.przez J.M.Meyera i A.W.Schumachera.Dzwony pochodzą z wcześniejszego ratusza,a fundowali je zamożniejsi mieszkańcy Szczecinka(między in.rektor gimnazjum.Lenz),świadczą o tym inskrypcje na płaszczach dzwonów.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

GIZIO wrote:...drugi w kolejności to plan z 1844 wykonany przez Bellardi,ego,który znajduje się w Berlinie...

ale jego kopia jest w Muzeum,
GIZIO

Post by GIZIO »

To w tym momencie zażalenia do pana dyrektora muzeum w Szczecinku,bo opierałem się na jego informacjach.Czyżby nie wiedział co posiada w swych zbiorach? 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

to może ja coś plete, ostatnio byłem to widziałem jeden gigantyczny plan miasta i o ile pamietam to jest on 1844 właśnie, ale może coś pomieszałem.

jest też chyba reprodukcja innego równie wczesnego który jest też u mnie na stronie TUTAJ

także albo tych planów było więcej niż piszesz, albo faktycznie muzeum ma oba przynajmniej w kopiach.
GIZIO

Post by GIZIO »

Słuchaj przeważnie opieram się na wiarygodnych informacjach i nie piszę bzdetów typu kręgi w zbożu koło Szczecinka.Już chociaż po moich postach powinnieneś to zauważyć.Odnośnie map opierałem się , jak mówię na informacjach pana dyrektora Szczecineckiego Muzeum. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że początki osadnictwa w Szczecinku i jego najbliższej okolicy datowane są na 3500-2500 lat p.n.e-okres neolitu
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że kościół ewangielicki Narodzenia Najświętszej Marii Panny zaprojektował berliński architekt Oskar Hosffeld.Nadzór budowlany sprawował Okręgowy Inspektor Budowlany A.Schaffer,a udział w budowie miało większość znaczących firm Szczecinka takich jak :Roberta Schreibera,Ernsta Duske czy właściciela fabryki kamieniarskiej Fuhlbruggego. 8)
Post Reply