Nicht für Kindermädchen.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Nicht für Kindermädchen.

Post by bronx »

Taka drobna ciekawostka. Jest pocztówka z pomnikiem wojennym z początków XX wieku, w sumie jakich wiele wyszło pokazujących to reprezentacyjne miejsce w Szczecinku. Jednak po powiększeniu wyłania się z tego zdjęcia jedna ciekawostka. Na ławce na której siedzą dwie młode panienki, umieszczono napis: Nicht für Kindermädchen czyli nie dla niań. Czym podpadły opiekunki do dzieci, że dostały zakaz tam siedzenia, nie mam pojęcia. Może za długo tam przesiadywały, może dzieci słabo pilnowały, a te niepilnowane niszczyły zieleń w okół pomnika... można snuć domysły. Jak widać tradycja wskazywania kto i gdzie może siedzieć jest znacznie starsza niż znane z okupowanej Warszawy napisy "Nur für Deutsche".
1230.jpg
1230.jpg (60.42 KiB) Viewed 3449 times
kindermadchen.jpg
kindermadchen.jpg (226.39 KiB) Viewed 3432 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Nicht für Kindermädchen.

Post by bronx »

Dostałem informację, że prawdopodobnie napis ten głosi, Richt für Kindermädchen, czyli miejsce wskazane / przeznaczone dla niań, co zmienia przeznaczenie ławki o 180 stopni względem pierwszego mojego postu :)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Nicht für Kindermädchen.

Post by ziom »

bronx wrote:Jak widać tradycja wskazywania kto i gdzie może siedzieć jest znacznie starsza niż znane z okupowanej Warszawy napisy "Nur für Deutsche".
1230.jpg
kindermadchen.jpg
No to pocisnąłeś po bandzie....
Nie wiem skąd tłumaczenie dla "richt" jako "właściwe/ wskazane". Dla mnie sprawa jasna, opiekunki miały się opiekować dziećmi, a nie na ławkach przesiadywać. Na początku XX wieku powszechne były osobne pomieszczenia, a nawet klatki schodowe dla służby ( a niania, to jednak służba), o związkach zawodowych niewielu słyszało, a na szacunek klasa robotnicza musiała jeszcze poczekać, tak jak te panny na miejsce na ławce ;)
Tu jeszcze masz znaczenie słowa richt:
http://www.duden.de/suchen/dudenonline/Richt" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Nicht für Kindermädchen.

Post by bronx »

No właśnie, tam nawet jedną widać jak się opiekuje a nie siedzi :)
Przy okazji w tle widać okazałą bramę do restauracji i ogrodu loży masońskiej.
niania.jpg
niania.jpg (83.41 KiB) Viewed 3324 times
Post Reply