"Anlagen am Streitzigsee"

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
bastian
Posts: 202
Joined: 18 Jul 2012, 09:07

"Anlagen am Streitzigsee"

Post by bastian »

Dieses Foto soll "in den Anlagen am Streitzigsee" aufgenommen worden sein.
Hat jemand eine Idee, wo das heute ist?

Vielen Dank und viele Grüße nach Szczecinek

Volker

To zdjecie mialoby byc zrobine "przy objekcie nad jeziorem trzesieckim".
Ma ktos pomysl na to gdzie to moglo byc?
Dziekuje i pozdrowienia do Szczecinka
Attachments
F055arturirmchenneustettin.JPG
(1.38 MiB) Downloaded 428 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: "Anlagen am Streitzigsee"

Post by bronx »

Nie wygląda mi to na Neustettin, o ile domek drewniany nie jest zbyt trwałym elementem i mógł uleć całkowitemu zatarciu, ale ta woda i ukształtowanie terenu, z tyłu jakiś mostek, jakiś ślad powinien chyba zostać. Ponadto miejsce widać jest dość charakterystyczne i ciekawe, na pewno było by umieszczane na pocztówkach a takich z Neustettin nie widziałem.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: "Anlagen am Streitzigsee"

Post by Stach »

W żadnym razie Szczecinek.
Bro ma rację: zero o tym zarówno w dostępnym nam materiale, jak i we wspomnianiach mieszkańców...

Keinesfalls Neustettin.
bronx hat recht: keine Spur davon im uns bekannten Material und in den Erinnerungen der Neustettiner...
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: "Anlagen am Streitzigsee"

Post by Dislav »

Na brzegu naszego jeziora nie ma takiej zatoki, gdzie byłoby betonowe nabrzeże przy malutkiej zatoce a w tle - byłaby przestrzeń dla dużego pomostu. Nie jest to więc jez. Trzesieckie.
User avatar
MarkusFM
Posts: 48
Joined: 13 Mar 2010, 13:49
Location: Borne Sulinowo

Re: "Anlagen am Streitzigsee"

Post by MarkusFM »

Myślicie o jeziorze a może to niezdobna??
marynarz
Posts: 10
Joined: 09 Apr 2009, 20:44
Location: Kołobrzeg

Re: "Anlagen am Streitzigsee"

Post by marynarz »

Też tak uważam- jeśli to ma być w Szczecinku.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: "Anlagen am Streitzigsee"

Post by Stach »

Prawdopodobieństwo, aby tak charakterystyczna altanka po drugiej stronie nie widniała na żadnym innym zdjęciu ze Szczecinka, jest moim zdaniem bliskie zeru.
User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Re: "Anlagen am Streitzigsee"

Post by LUCEK »

Stawiam na jakiś ogród zoologiczny. Podobna altanka jest we wrocławskim zoo :) (ale raczej to nie ta)
https://www.facebook.com/neustettiner/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://dolny-slask.org.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
bastian
Posts: 202
Joined: 18 Jul 2012, 09:07

Re: "Anlagen am Streitzigsee"

Post by bastian »

Ich habe diese Ansichtskarte gefunden. Sie zeigt Treibhäuser am Streitzigsee und spricht von "den Anlagen".
Auf meinem Foto, das meinen Vater zeigt, sieht man im Hintergrund ebenfalls Treibhäuser. Die Fenster sind zwar anders, aber vielleicht gab es dort mehrere. Das Foto wurde vor dem Krieg aufgenommen.
Grüße Volker
Attachments
Neust Treibhaus 1916.jpg
Neust Treibhaus 1916.jpg (34.11 KiB) Viewed 8037 times
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: "Anlagen am Streitzigsee"

Post by izywec »

bronx wrote:Nie wygląda mi to na Neustettin, o ile domek drewniany nie jest zbyt trwałym elementem i mógł uleć całkowitemu zatarciu, ale ta woda i ukształtowanie terenu, z tyłu jakiś mostek, jakiś ślad powinien chyba zostać. Ponadto miejsce widać jest dość charakterystyczne i ciekawe, na pewno było by umieszczane na pocztówkach a takich z Neustettin nie widziałem.
Przy wlocie do Niezdobnej był mostek wraz z zastawkami do regulacji poziomu wody w jeziorze. Ten domek drewniany musiałby stać na cypelku południowo-wschodnim /patrz interaktywny plan na portalu/. Z lat 1950-60 pamiętam dość silnie zabezpieczony brzeg wlotu Niezdobnej ale nie było tam takiego stalowego płotu /a może już nie było!/. Czy to nabrzeże betonowe na zdjęciu to mam wątpliwości? Raczej drewniana palisada a taką pamiętam /powiększcie to zobaczycie klocki drewniane/.
Kierunek wykonania zdjęcia wypada prawie w osi rzeczki i dlatego po prawej nie ma ani kościoła ani starostwa prześwitującego się przez gałęzie a jak pamiętam to na Wyspie Zamkowej było ogrodnictwo gdy w Zamku był jakiś ośrodek chyba wychowawczy. To co widać za domkiem wygląda na szklarnię!
Ja optuję za tym, że to wlot Niezdobnej bo kto mógł napisać na odwrocie : "Anlagen am Streitzigsee" gdyby nie pamiętał tego! :D
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: "Anlagen am Streitzigsee"

Post by izywec »

bastian wrote:Ich habe diese Ansichtskarte gefunden. Sie zeigt Treibhäuser am Streitzigsee und spricht von "den Anlagen".
Auf meinem Foto, das meinen Vater zeigt, sieht man im Hintergrund ebenfalls Treibhäuser. Die Fenster sind zwar anders, aber vielleicht gab es dort mehrere. Das Foto wurde vor dem Krieg aufgenommen.
Grüße Volker
Tu strzelam bez specjalnego zastanowienia - środek kwadratu 5D z interaktywnego planu czyli łuk na ulicy Ordona /Setlerstrasse/ !!!!
Ciekawym co Wy na to?
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: "Anlagen am Streitzigsee"

Post by robot humano »

Na pierwszej focie, za tą panią widać most conajmniej dwuprzęsłowy. Nie ma takich na Niezdobnej.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: "Anlagen am Streitzigsee"

Post by izywec »

robot humano wrote:Na pierwszej focie, za tą panią widać most conajmniej dwuprzęsłowy. Nie ma takich na Niezdobnej.
Rzeczywiście wygląda na dwuprzęsłowy. Czy nie było? Ja widziałem za swojej bytności w Szczecinku tj. lata 1954 do około 70 tylko resztki zastawki i resztki przyczółków tego mostku na wlocie do Niezdobnej. Jaki w rzeczywistości ten mostek był to nie mam pojęcia i na żadnej fotce jak dotychczas nie trafiłem.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: "Anlagen am Streitzigsee"

Post by bronx »

Pierwszy nieistniejący mostek na niezdobnej wyglądał tak:
16album.jpg
16album.jpg (203.92 KiB) Viewed 7961 times
A początek Niezdobnej mamy też obfotografowaną dosyć dobrze, w początku lat 30tych wyglądała ona tak, a później jak na zdjęciu powyżej.
57album.jpg
57album.jpg (149.64 KiB) Viewed 7953 times
normal_Image_033.jpg
(121.52 KiB) Downloaded 3964 times
Szklarnia pokazana przez bastiana była na forum już tutaj,
http://www.szczecinek.org/forum/viewtopic.php?t=2506" onclick="window.open(this.href);return false;
ale nie udało się póki co ustalić jej lokalizacji.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: "Anlagen am Streitzigsee"

Post by Stach »

To ostatnie zdjęcie - rewelacyjne. Szkoda, że nie można powiększyć.
Ale trochę skołowało mnie pierwsze: gdzie dokładnie ten mostek się znajdował?
Post Reply