Pytanie za 100 pkt. czyli piłkarski Neustettin.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
obywatel lolek
Posts: 33
Joined: 08 Oct 2009, 18:40

Re: Pytanie za 100 pkt. czyli piłkarski Neustettin.

Post by obywatel lolek »

Witam nie znalazłem nic o nodze ale coś tam o sporcie wygrzebałem powyżej dwa skany .
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pytanie za 100 pkt. czyli piłkarski Neustettin.

Post by Stach »

obywatel lolek wrote:Witam nie znalazłem nic o nodze ale coś tam o sporcie wygrzebałem powyżej dwa skany .
Właśnie, do tematu "piłkarski Neustettin" załapuje się pierwszy wycinek - tyle tylko, że dotyczy on piłki ręcznej.

Artykuł drugi poświęcony jest gimnastykom.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Pytanie za 100 pkt. czyli piłkarski Neustettin.

Post by ziom »

Podbijam topic, bo wpadla mi w rece karteczka z albumu pilkarskiego z herbem Germanii Neustettin, ktory troche rozni sie od tego, ktory wkleil czlowiek widmo.
Attachments
sc.germania.jpg
sc.germania.jpg (90.64 KiB) Viewed 3515 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pytanie za 100 pkt. czyli piłkarski Neustettin.

Post by bronx »

Pojawiła się fotka drużyny piłkarskiej i wszystko wskazuje na to, że jest to drużyna Mackensen Neustettin. Fotografia została opisana jako "HSV Groß Born / Neustettin", ale stylizowane M na koszulkach oraz barwy takie jak na znanym zdjęciu Willego Caplana sugerują drużynę Mackensen. Zdjęcie wykonane przez znanego już nam fotografa Hansa Westphala z Molktestr. co potwierdza, że drużyna rodowód ma raczej szczecinecki. Tło tez takie jakby z naszego parku za stadionem, po prawej stronie ulica Mickiewicza.

Zwróćcie uwagę na młodych kibiców pozujących "na krzywy ryj" do zdjęcia między zawodnikami :)
mackensen_neustettin.jpg
mackensen_neustettin.jpg (74.52 KiB) Viewed 5513 times
pilkarze1.jpg
(54.49 KiB) Downloaded 2299 times
pilkarze2.jpg
pilkarze2.jpg (49.91 KiB) Viewed 5520 times
fotoWestphal.jpg
fotoWestphal.jpg (11.35 KiB) Viewed 5516 times
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Pytanie za 100 pkt. czyli piłkarski Neustettin.

Post by człowiek widmo »

Pocztówkę z Willym Caplanem dostałem w prezencie od zioma, ale nawet po obejrzeniu pod lupą, nie jestem w stanie powiedzieć czy na przedstawionej fotografii zespołu jest tenże gracz. Sprawy nie ułatwia fakt, iż większość zawodników ma uczesanie na "fryca", więc ten element identyfikacji odpada a priori. :D

Niemniej, logika podpowiada, że obie omawiane fotki mogły powstać przy okazji tego samego meczu.

EDYTA:

Gdyby fotograf stał kapkę inaczej, to może w kadr załapałby się fragment budynku klubowego, pozwalając ustalić czy to Adolf Hitler Platz.
Bahnhofstraße
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Pytanie za 100 pkt. czyli piłkarski Neustettin.

Post by Stachu »

bronx wrote:Pojawiła się fotka drużyny piłkarskiej i wszystko wskazuje na to, że jest to drużyna Mackensen Neustettin. Fotografia została opisana jako "HSV Groß Born / Neustettin", ale stylizowane M na koszulkach oraz barwy takie jak na znanym zdjęciu Willego Caplana sugerują drużynę Mackensen. Zdjęcie wykonane przez znanego już nam fotografa Hansa Westphala z Molktestr. co potwierdza, że drużyna rodowód ma raczej szczecinecki. Tło tez takie jakby z naszego parku za stadionem, po prawej stronie ulica Mickiewicza.[/attachment]
Zdjęcie może pochodzić ze stadionu szczecineckiego chociaż niekoniecznie . Wykonano je na tle bramki , a do końca lat 60-tych za bramkami stały ławki dla zawodników rezerwowych ( tu takich ławek nie ma) ,Za bramką po przeciwnej stronie od budynków klubowych znajdowało się boisko treningowe , położone lekko poniżej boiska głównego (tu go nie widać). Jedyna ewentualność , że wykonano je na boisku treningowym , ale na nim była w latach 50-tych piękna murawa , a tu widać niezbyt dobrą murawę. Ponadto bramki na szczecineckim stadionie miały inne kabłąki , podtrzymujące siatkę (były bez poprzeczki).
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Pytanie za 100 pkt. czyli piłkarski Neustettin.

Post by człowiek widmo »

Murawa jest w słabym stanie ponieważ płyta była wykorzystywana głównie jako hipodrom. W mieszczańskiej atmosferze lat 30-tych piłka nie była jeszcze postrzegana jako sport dla wszystkich, raczej dla nizin społecznych. Stąd też warunkami do gry nikt się specjalnie nie przejmował.
Bahnhofstraße
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Pytanie za 100 pkt. czyli piłkarski Neustettin.

Post by Drahim »

Prawdziwym świadkiem historii mogą być drzewa rosnące za stadionem. Szczególnie brzozy rosnące najbliżej ogrodzenia. W latach 50-tych oprócz tych brzóz, w tamtym miejscu był "las" samosiejek rosnących dziko na mocno podmokłym terenie 'parku'.
Można dopatrzyć się też wysokiego żywopłotu rosnącego przy płocie stadionu.
Stawiam 'stówkę' na Szczecinek.
sklejka.jpg
sklejka.jpg (60.84 KiB) Viewed 5428 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pytanie za 100 pkt. czyli piłkarski Neustettin.

Post by bronx »

Na Google Street View jest zdjęcie zrobione dokładnie ze środka boiska. Wygląda na to, że można znaleźć wspólne elementy dawnego drzewostanu i obecnego. Widać zachowane już tylko dwie brzozy, oznaczyłem numerem 1 i 2. Co ciekawe nr 1 jest prosta a nr 2 rozwidlona na górze. No i numerem 3 oznaczyłem drzewo iglaste, która na starym zdjęciu jeszcze jest małe a obecnie zrównało się z brzozami. Pewności nie ma, ale jakoś mi to pasuje.
sportplatz2.jpg
sportplatz2.jpg (456.51 KiB) Viewed 5402 times
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Pytanie za 100 pkt. czyli piłkarski Neustettin.

Post by ziom »

W opisie zdjecia napisano, ze fotka jest z konca lat trzydziestych. Juz ten fakt(?) wyklucza druzyne HSV Groß Born, ktora powstala w 1943 roku. Nie pasuja rowniez barwy, HSV GB gral w zielonych koszulkach, czarnych spodenkach i bialych getrach.

Sklad na poczatku tworzyli zawodnicy grajacego od 1933 roku w Gaulidze Hubertusa Kolobrzeg(HSV Hubertus Kolberg).
W 1943 roku zespol przeniesiono do jednoski w Groß Born i od tego momentu nazywal sie Heeressportverein Groß Born, wojskowi rozpoczeli rozgrywki od poziomu Gauligi.
Druzyna ta zostala wzmocniona przez bedacych w sluzbie wojskowej zawodnikow z calych Niemiec.

Jako ciekawostka, sklad druzyny, ktora doszla do polfinalu mistrzostw Niemiec w sezonie 43/44:
Bramkarz : Alexander Martinek (Hamburger SV, reprezentant Niemiec).
Obrona : Georg Endres, Morgalla, Fritz Ahlers (Hertha BSC).
Pomoc : Litzenburger, Wilhelm Sold (FV Saarbrücken, reprezentant Niemiec), Kurt Hallex (Union Oberschöneweide), Günther Rutz (Concordia Hamburg).
Atak : Albert Engelbracht, Kurt Hinsch (Hamburger SV), Edmund Conen (FC Mülhausen, reprezentant Niemiec), Justus Eccarius (CSC 03 Kassel), Waßmer, Ernst Plener (Breslau 02, reprezentant Niemiec), Otto Rohwedder (Hamburger SV, reprezentant Niemiec).
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Pytanie za 100 pkt. czyli piłkarski Neustettin.

Post by robot humano »

Z tymi drzewami to odpada - zdjęcia dzieli 80 lat a brzozy na obu fotach wyglądają tak samo. Iglak niby urósł ale też na 90 latka nie wygląda - odsyłam do wątku o Czarnoborze tam jest porównanie drzewa obecnie i z lat 30 tych.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Pytanie za 100 pkt. czyli piłkarski Neustettin.

Post by Drahim »

robot humano wrote:Z tymi drzewami to odpada - zdjęcia dzieli 80 lat a brzozy na obu fotach wyglądają tak samo. Iglak niby urósł ale też na 90 latka nie wygląda - odsyłam do wątku o Czarnoborze tam jest porównanie drzewa obecnie i z lat 30 tych.
- patrz fotka 'panoramiczna' -
Możliwe, że to nie te same brzozy, choć niekoniecznie, bo zdjęcia dzieli około 20 lat (lata 30 / lata 50-te)
Ale biorąc pod uwagę to, że na tym skraju parku zawsze rosną brzozy (nawet dzisiaj) i że są to 'samosiejki', jest to pomocna ocena.
Post Reply