Zakład kamieniarski Oskara Staudte.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Zakład kamieniarski Oskara Staudte.

Post by bronx »

Ostatnio trafiła w moje ręce taka oto fotografia, cóż z niej takiego możemy się dowiedzieć.
kamieniarze.jpg
kamieniarze.jpg (161.31 KiB) Viewed 9296 times
Zdjęcie wykonane 01 maja 1936 roku. Pierwszy maja był dniem wolnym od pracy, prawdopodobnie widzimy tu wszystkich pracowników zakładu, odświętnie ubranych, którzy przygotowują się na wyjście na pochód pierwszomajowy, stąd widoczna też tablica z nazwą zakładu. W Niemczech 1 maja został świętem państwowym w 1933 r. Święto nazywało się "Narodowy Dzień Pracy".
Zakład kamieniarski prowadził Oskar Staudte, który mieszkał przy Bismarckstr. 72 (adres naprzeciwko kina Przyjaźń), prawdopodobnie zakład mieścił się na tyłach tego budynku, ponieważ z tego co pamiętam znajdują się tam dosyć duże podwórka. Trzeba by przeprowadzić wizję lokalną, ponieważ ja tam nigdy jakoś nie byłem.

Na zdjęciu również widoczna płyta nagrobna wykonana w tym zakładzie, na płycie tej możemy przeczytać:

Hier ruhen in Gottes frieden
Auguste Uecker
geb. Mielke
ur. 3.12.1863 zm. 17.12.1935
Karl Uecker
ur. 31.7.1859
Johann Uecker
ur. 18.6.1862

Vereint im Herrn


Z osób wymienionych na tym kamieniu znalazłem informacje o:
- informacja z 1896, wtedy Auguste Mielke będąc jeszcze panną mieszkała Marienstr. 12 i była krawcową.
- Johann Uecker był robotnikiem (1928) oraz emerytem (1933), mieszkał na Steinstr. 7 czyli całkiem niedaleko zakładu kamieniarskiego.


Fotografię wykonał (informacja z pieczątki na odwrocie) Finck, Photograph Neustettin.
Dodam tylko, że fotograf Willi Fink w 1928 roku mieszkał przy Preussischestr. 10, później (1933) mieszkał przy Schulstr. 18.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zakład kamieniarski Oskara Staudte.

Post by Stach »

Czy odrzucasz możliwość, że właściciel mieszkał na Bismarckstr., ale zakład mieścił się jednak niedaleko cmentarza? W domkach na późniejszej Lipowej nie było za bardzo miejsca na imponujące pod względem metrażu mieszkania, które mogły znaleźć się w centrum miasta.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Zakład kamieniarski Oskara Staudte.

Post by bronx »

Niczego nie odrzucam, przecież napisałem "prawdopodobnie". Zrobiłem takie założenie bo tak działo się najczęściej. Jeżeli chodzi o Lipową, to domki były bardziej rolnicze niż jakieś przemysłowe czy rzemieślnicze, zamieszkiwali ją (obok różnych robotników, murarzy, pracowników kolei) głównie Ackerbürger, czyli rolnicy na prawach mieszczan (tak w skrócie). Podobnie było jakiś czas po wojnie. Prawdziwym zagłębiem nagrobkowym stała się ona już bardziej po 1989 roku.
W czasach Oskara Staudte, na Bismarckstrasse mieszkało trzech kamieniarzy (właściwie jedyni w mieście), na Lindenstrasse żaden.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zakład kamieniarski Oskara Staudte.

Post by Stach »

bronx wrote: Jeżeli chodzi o Lipową, to
...
Prawdziwym zagłębiem nagrobkowym stała się ona już bardziej po 1989 roku.
Wcześniej.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Zakład kamieniarski Oskara Staudte.

Post by the press »

Na podstawie tego zdjęcia trudno będzie zlokalizować zakład. Kawałek ściany tylko widać. Zwracam uwagę, że na focie jest ponad 20 osób, jeżeli to wszyscy pracownicy zakładu to musiał być całkim spory.
bobi5
Posts: 40
Joined: 25 Apr 2009, 16:25

Re: Zakład kamieniarski Oskara Staudte.

Post by bobi5 »

a ten nad pominkiem ma znajomy wąs .
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Zakład kamieniarski Oskara Staudte.

Post by bronx »

Przy okazji poszukiwania informacji o cokole pomnika z napisem 1914-1918, który trafił do Muzeum, trafiłem na papier firmowy firmy Oskar Staudte. Ten dokument potwierdza to co podejrzewałem czyli, że zakład mieścił się przy Bismarckstrasse 72. Poniżej również pieczęć tego zakładu. Oskar Staudte zaprojektował (nie wiem czy wykonał ale pewnie tak) wiele pomników pierwszowojennych w wielu miejscowościach powiatu szczecineckiego, niebawem postaram się powrzucać szkice projektów.
staudte1.jpg
staudte1.jpg (84.73 KiB) Viewed 7526 times
staudte2.jpg
staudte2.jpg (28.89 KiB) Viewed 7518 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Zakład kamieniarski Oskara Staudte.

Post by bronx »

Jedna z prac firmy Oskar Staudte zachowała się do dziś, co prawda ja to zdjęcie zrobiłem w 2009 (dopiero teraz na to zwróciłem przypadkiem uwagę) ale mam nadzieję, że nadal ta płyta istnieje. Płyta nagrobna zachowała się na cmentarzu w Trzesiece.
staudte1.jpg
staudte1.jpg (229.45 KiB) Viewed 7236 times
staudte2.jpg
staudte2.jpg (355.21 KiB) Viewed 7226 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Zakład kamieniarski Oskara Staudte.

Post by bronx »

Chciałem tylko przekazać, że na dzień dzisiejszy tablica widoczna na zdjęciu jest już rozbita. Jest jeszcze wklejona na na postumencie ale jej ćwiartka została już utrącona, komuś bardzo przeszkadzała. Wizję lokalną przeprowadziłem z Jarkiempi 01.11.2016 a transmisja na żywo z naszego spaceru była dostępna na naszym profilu FB:
https://www.facebook.com/SzczecinekORG/ ... 189605886/" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply