Kościół św.Mikołaja

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
RAMPER
Posts: 47
Joined: 26 Oct 2010, 21:53
Location: Karlino

Kościół św.Mikołaja

Post by RAMPER »

Mam pytanie rozumiem ze kościół św. Mikołaja był pierwszym średniowiecznym kościołem w Szczecinku Z tego co wyczytałem największe kościoły w regionie po kolei są w Kołobrzegu Koszalinie Białogardzie i Słupsku i przetrwały do dzisiaj.Po wieży Kościoła św Mikołaja widać ze budowla nie była z byt inponująca.Pytanie brzmi dlaczego ? Wyczytałem że zależało to od zamożności miasta.Szczecinek był biednym miastem?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by bronx »

Pewnie dlatego, że ludność Szczecinka liczyła sobie od kilkuset do dwóch tysięcy mieszkańców w porywach i zaczęła gwałtownie dopiero rosnąć pod koniec XIX wieku, wtedy też postanowiono o budowie nowego kościoła.
Miasto nie było zbyt zamożne, o czy świadczy nie tylko niewielki kościół ale również poprzednie ratusze oraz jedynie obwałowania ziemne, zamiast murów obronnych.
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Michał Rybiński »

odnośnie kościoła św. Mikołaja...
cała historia kościoła opisana jest w artykule Emila Wille
http://bibliotekacyfrowa.eu/dlibra/docc ... 7&dirids=1

jeśli ktoś wchodzi tam pierwszy raz, potrzebna jest wtyczka - przeglądarka sama zapyta o nią.
artykuł rozpoczyna się na stronie 386, jednak w przeglądarce (którą trzeba zainstalować, by móc przeglądać) jest to strona 435. artykuł jest napisany w języku niemieckim :)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Stach »

bronx wrote:Pewnie dlatego, że ludność Szczecinka liczyła sobie od kilkuset do dwóch tysięcy mieszkańców w porywach i zaczęła gwałtownie dopiero rosnąć pod koniec XIX wieku, wtedy też postanowiono o budowie nowego kościoła.
Miasto nie było zbyt zamożne, o czy świadczy nie tylko niewielki kościół ale również poprzednie ratusze oraz jedynie obwałowania ziemne, zamiast murów obronnych.
Dodajmy jeszcze serię dość gruntownych pożarów (co kilkadziesiąt lat, jeśli się nie mylę) oraz powodzie, po których też wielu mieszkańcom ciężko było się pozbierać.

A rozkwit związany był ze zjednoczeniem Niemiec przez Bismarcka. Niemcy dostały wówczas tak ogromnego kopa, i to w wielu gałęziach (poza rolnictwem), że odczuły to nawet odległe, biedne peryferie, jak nasz region.
RAMPER
Posts: 47
Joined: 26 Oct 2010, 21:53
Location: Karlino

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by RAMPER »

Bardzo dziękuje za odpowiedz jestem mieszkańcem Karlina interesuje mnie historia miast regionu sporo na ten temat czytam ale i zwiedzam w Szczecinku mam rodzine bardzo mi sie miasto podoba szczególnie położenie (jeziora ) ze średniowiecza za bardzo nic nie ma do oglądania może dlatego tak mi sie wydaje że pracuje w Białogardzie gdzie jest sporo pozostałości średniowiecznych i wcześniejszych jak wzgórze grodowe 15 m wys. w środku miasta Jako elektryk wymieniałem w kosciele mariackim 8 lat temu ins.elektryczną rok czasu sporo widziałem i wiem o tej budowli. Wystarczy ze powiem że wieża miała 90 m wysokośći 2 razy obniżana dziś 65m Karlino moje miasto ma bardzo ciekawą Historie wiem o niej prawie wszystko. Dlatego interesuje mnie Szczecinek i okolice bo wiem wszystko po 1310 r a wczesniejszych czasów nic
RAMPER
Posts: 47
Joined: 26 Oct 2010, 21:53
Location: Karlino

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by RAMPER »

Moje następne pytanie brzmi co było w okolicach Szczecinka przed 1310r bo szukam i nic nie znajduje jakieś linki bym prosił Bo szukam a są wzmianki po 1000 roku tylko na temat Kołobrzegu i Białogardu (wyprawa Krzywoustego na pomorze ) i(misja Ottona )
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Michał Rybiński »

temat o historii Pomorza już istnieje, także z pomocną literaturą...
np tu: http://szczecinek.org/forum/viewtopic.php?f=4&t=2531
RAMPER
Posts: 47
Joined: 26 Oct 2010, 21:53
Location: Karlino

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by RAMPER »

Ale tam prawie nic nie ma a wy nic nie wiecie od siebie
Przeniose zapytanie do odpowiedniego działu a żebym nie był gołosłowny to ja i moi koledzy po fachu na dzwonnicy wieży koscioła w Białogardzie (odpalamy 3 dzwońce potęga straszliwa konstrukcja drewniana samonosna kupe ton piachu do wyrównania stabilności wieży tak kiedyś budowano) http://www.youtube.com/watch?v=svamm_FoT74" onclick="window.open(this.href);return false;
RAMPER
Posts: 47
Joined: 26 Oct 2010, 21:53
Location: Karlino

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by RAMPER »

Jak by ktoś potrzebował wrzuce zdjęcia Organów warto zobaczyć zakładałem w środku lampy z tyłu za tym co widać z przodu są 2 kondygnacje piszczałek kupe schodów i zakrętasów mozna sie pogubić he he
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Michał Rybiński »

RAMPER
Posts: 47
Joined: 26 Oct 2010, 21:53
Location: Karlino

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by RAMPER »

Nie będe przynudzał to jest temat o Koś.św.Mikołaja a jak o nim nic nie wiedziałem tak nic nie wiem.Wiem za to troche o jego wyposażeniu część z niego znajduje sie w nowym kościele (neogotyckim)z 1908r - wapienne epitafium z 1621 r., należące do Doroty A. Westreglen, żony starosty szczecineckiego Piotra Somnitza oraz - na galeriach - sześć mosiężnych żyrandoli - pająków z 1 poł. XVII w., ufundowanych przez szczecineckich mieszczan to tyle pozdrawiam
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Michał Rybiński »

popatrz na mój wcześniejszy post o artykule Emila Wille
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Waldek »

A witraże ??
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Michał Rybiński »

Waldek wrote:A witraże ??
z Nikolaikirche starego czy Nikolaikirche nowego?
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Waldek »

Jak mnie pamięć nie myli to witraże zostały przeniesione do nowego kościoła. Ten temat był poruszany w regionalnej gazecie Temat.
Post Reply