Kościół św.Mikołaja

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Michał Rybiński »

a może równocześnie?
Tomasz z Kołobrzegu
Posts: 7
Joined: 29 Oct 2010, 18:20

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Tomasz z Kołobrzegu »

Może i tak ? co Do Barwic to sam wiesz ze we wzmiankach są już tu 2 grody w 12 wieku przy szlaku solnym z Kołobrzegu do Wielkopolski czyli raczej Barwice napewno sa starsze od Szczecinka.Dobranoc uciekam poczytać troche jak coś znajde na temat Barwic to zapodam :D
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Waldek »

Piszę z pamięci więc jak coś pokręcę wybaczcie. To co mi wiadomo Barwice są starsze od Szczecinka. Natomiast najpierw była lokalizacja zamku, w celu obrony przeprawy miedzy jeziorami. Są wzmiankowane przynajmniej trzy grodziska w okół jeziora Trzesiecko, więc jakieś osadnictwo już było w okolicach.
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Michał Rybiński »

no właśnie :) bo takie budowanie samej warowni byłoby nieco dziwne... a skoro był zamek, potem podgrodzia i miasto, to raczej bez kościoła się nie obejdzie...
RAMPER
Posts: 47
Joined: 26 Oct 2010, 21:53
Location: Karlino

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by RAMPER »

Z tego co wiem Panie Tomaszu to kościół w Białogardzie (zakończenie budowy) 1310r a W kołobrzegu budowa trwała 300lat jest różnica I kołobrzeg był bardzoooooooooooo bogatym miastem Ale wysokosc wiez była porównywalna :D Do kołobrzeskiej konkatedry nie ma co porównywać kościołów jesli chodzi o rozmiary do bardzo wielu miast Polski nie tylko pomorza :D Jednak najstarszy jak mi wiadomo kościół w regionie znajduje sie w Budzistowie (Stare miasto) z 1222r i gród Kołobrzeski z podgrodziami :D
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Michał Rybiński »

na początku był mały, drewniany kościół w Kołobrzegu i nie od razu była taka wielka bazylika - w tym obecnym Kołobrzegu. wcześniej Kołobrzeg był zlokalizowany w nieco innym miejscu. to raz.

a dwa - to nie na temat!!
RAMPER
Posts: 47
Joined: 26 Oct 2010, 21:53
Location: Karlino

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by RAMPER »

Mam jeszcze jedno pytanko czy w Neustettin :D były jeszcze wybudowane jakieś średniowieczne kościoły lub kaplice bo przeważnie miasta sredniowieczne oprócz głównego Koscioła miały sporo kaplic
RAMPER
Posts: 47
Joined: 26 Oct 2010, 21:53
Location: Karlino

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by RAMPER »

Mam jeszcze jedno pytanie z kad macie mape ta która podaliscie w warcisławie 4 rok 1295-1329 terytorium szczecinka skoro warcisław 4 miał od 1315roku rezydencje w Białogardzie a przed 1310 rokiem nikt o szczecinku nie słyszał to coś kłamiecie na maxa historie regionu jestescie oszystami ? a jak nie to podajcie chociaz 1-3 argumentów takiej mapy z waszego org. jak nie podacie to uznam ze jestescie oszustami bo Warcisław 5 miał ksiestwo w szczecinku troche pózniej albo prosze zmienic mape albo podac inne daty bo to jest kłamstwo doczytałem sie tego teraz prosze o sprostowania jaki rok 1295 bo mnie gotujecie
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Stach »

Hej tam w Karlinie, nie polewajcie już więcej Ramperowi, dobrze? Kolo ma już chyba na dzisiaj dość.
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Michał Rybiński »

a tak na marginesie... to temat o kościele św. Mikołaja - Nikolaikirche
RAMPER
Posts: 47
Joined: 26 Oct 2010, 21:53
Location: Karlino

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by RAMPER »

o to chodzi ze nie pijam :D
RAMPER
Posts: 47
Joined: 26 Oct 2010, 21:53
Location: Karlino

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by RAMPER »

A prawda jakas musi być a nie propaganda
RAMPER
Posts: 47
Joined: 26 Oct 2010, 21:53
Location: Karlino

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by RAMPER »

A widze historyczne zakłamania to sie wpieniam gdzie jest gizio co wszystko wie a omija łukiem szerokim Kołobrzeg i Białogard w sredniowieczu
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by ziom »

To moze zacznij podawac zrodla tych "rewelacji"...
Michał Rybiński wrote:a tak na marginesie... to temat o kościele św. Mikołaja - Nikolaikirche
Sluszna uwaga, RAMPER, mozesz zalozyc nowy watek, nazwij go jak chcesz, oszusci na org, zaklamana historia Neustettin, czy tez, ziemia bialogardzka über alles ;) :)
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Kościół św.Mikołaja

Post by Michał Rybiński »

chrzcielnica z Nikolaikirche, obecnie w Nosibądach :)
Attachments
Naseband013Ak.jpg
Naseband013Ak.jpg (35.1 KiB) Viewed 5124 times
Post Reply