tablica sprzed zamku

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

tablica sprzed zamku

Post by the press »

Przy ryciu placu zamkowego odkryto taką oto tablicę z datą 1881 - ktoś wie skąd się tam wzięła i co może upamiętniać?
zamek tablica.jpg
zamek tablica.jpg (314.94 KiB) Viewed 4420 times
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: tablica sprzed zamku

Post by andrzejs »

Czyżby nowoodkryte kostki granitowe były ponumerowane? A może nie wszystkie, tylko niektóre....
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: tablica sprzed zamku

Post by Stach »

Coś jest na rzeczy. Kropka moźe oznaczać, że nie chodzi o datę, lecz o liczbę porządkową.
albinos
Posts: 28
Joined: 28 Dec 2009, 04:54

Re: tablica sprzed zamku

Post by albinos »

Sprawdziłem w wikipedii
Najbardziej prawdopodobna wydaje mi się pozycja

14 lipca 1881 – Dziki Zachód: szeryf Pat Garrett zastrzelił Billy Kida.
:D
mcselon
Posts: 142
Joined: 27 Feb 2007, 22:02
Location: Szczecinek

Re: tablica sprzed zamku

Post by mcselon »

Stach wrote:Coś jest na rzeczy. Kropka moźe oznaczać, że nie chodzi o datę, lecz o liczbę porządkową.
Może i racja, ale w tym przypadku liczba 1881 to musiałaby być kolejną z liczb. A czy wiadomo coś na temat innych tabliczek (pytanie do The press)?
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: tablica sprzed zamku

Post by the press »

nic mi nie wiadomo, aby coś jeszcze odkopano. Jeżeli to nie data, tylko liczba porządkowa to może jakiś kamień graniczny (może geodeci rozszyfrują znak)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: tablica sprzed zamku

Post by ziom »

Temat, w swoim stylu, juz zagadke rozwiazal przyjmujac liczbe 1881 jako date przebudowy zamku.

Wczesniej przegladalem Der Kreis Neustettin, strona 107/108, w ktorym, powolujac sie na wydany w 1927 roku "Unser Pommerland", Sonderheft 9/10, jako date rozpoczecie prac budowlanych na zamku podano rok 1890. Zaczeto od wyrywania debowych pali, aby zastapic je przez przez szerg studni. Kolejnosc wykonywania prac zaliczala zapewne wybrukowanie dziedzinca do prac wykonczeniowych, a wiec jeszcze pozniej niz wspomniany 1890 rok.
Nie pisalem o tym wczesniej, bo dziewiec lat wydaje mi sie sporym okresem czasu, szczegolnie, ze budowano to pod kniec XIX wieku. Dzisiaj trwa to juz o wiele dluzej ;)
Post Reply