Maikowskistrasse - Pułaskiego

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by robot humano »

bronx wrote:Na planie miasta, nazwa ta jako taka nie figuruje, ale na Puławskiego do dziś zachował się placyk (od strony Lwowskiej), zresztą na planie zaznaczony, ale nie opisany. Także najpewniej o to chodzi i wcale nie musi być pomyłki.
Co za jeden ten Puławski? Kolega Ogrodowa i Mestwina Drugiego?
Kess
Posts: 2
Joined: 18 Oct 2009, 21:11

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by Kess »

Zwracam się do "bronx" :D
Mam pytanie, czy w spisach z 1933 r. są nazwiska byłych mieszkańców obecnego Pułaskiego 13?
Domek, którego szukali spotkani w Szczecinku Niemcy stoi teraz i stał przed wojną na tej ulicy, właśnie pod trzynastką .
Może kiedy będę znała ich nazwisko, może uda mi się znaleźć ich w Niemczech. Zdaję sobie sprawę, że to mało prawdopodobne, ale chciałabym spróbować. Pamiątka jaką wtedy przez roztargnienie zostawili, może okazać się dla nich bardzo droga.
Ja sama chciałabym, żeby kiedyś ktoś z taką samą determinacją szukał mojej skromnej osoby, aby oddać mi odnalezione dawno zapomniane rodzinne pamiątki ( wszystko niestety spłonęło w czasie wojennej pożogi).
Pozdrawiam
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by bronx »

Tak jak pisałem wcześniej, w Aressbuchu z 1933 roku, ulica ta jeszcze w ogóle nie figuruje. Te domki, podobnie jak te na Pomorskiej powstały na przełomie lat 30 i 40tych.
robot humano wrote:Co za jeden ten Puławski? Kolega Ogrodowa i Mestwina Drugiego?
Masz rację w nazwie Maikowskistraße bardziej się odnajduję :D mój bład.
Wiecheć
Posts: 44
Joined: 24 Apr 2007, 14:14
Location: Szczecinek

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by Wiecheć »

Co za jeden ten Puławski? Kolega Ogrodowa i Mestwina Drugiego?[/quote]

Z nazwa tej ulicy są niemałe kłopoty. Nie wszyscy są przekonani, że chodziło o Kazimierza Pułaskiego. Ponoć nadano tą nazwę na cześć jakiegoś porucznika (?) Puławskiego, a w latach 80-tych tabliczki z taka nazwa wisiały po obu stronach ulicy.

Kolejne "intrygujące" pytanie brzmi : kto to był niejaki Dworcow, który ma ulice w prawie każdym mieście?
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by robot humano »

Wiecheć wrote:
Kolejne "intrygujące" pytanie brzmi : kto to był niejaki Dworcow, który ma ulice w prawie każdym mieście?
Stach gdzieś tu wstawiał jego notkę biograficzną.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Maikowskistrasse - Pułaskiego

Post by Stach »

Śmieszne było przemianowanie ulicy Żukowej, ale zostawienie ulic nazwanych od generałów Jurija Lipowa (szef Smiersza na ziemiach północnej Polski) i Dmitrija Parkowa (z NKWD; pomagał Sierowowi zastawić pułapkę na gen. Okulickiego).
Post Reply