1812.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

1812.

Post by człowiek widmo »

Takie tam nic nie wnoszące w sumie źródełko z obowiązku zamieszczam. :wink:

I zachęcam do publikacji informacji na temat ważnego dla miasta roku 1812.

„Nasza podróż zawiodła nas do Szczecinka, gdzie spotkaliśmy wciąż wiernego sprawie francuskiej, majora pruskiej artylerii. Niemniej, wielu z jego towarzyszysz zdążyło już opuścić nasze szeregi. Tego samego dnia stoczył już potyczkę, a jego kanonierzy siedzieli przy działach i odpoczywali przy zapalonych pochodniach..
Dołączyliśmy do kilku zagubionych oficerów, którzy opowiedzieli nam, że Kozacy weszli do Czarnego kilka godzin po naszym przyjeździe i tylko jakimś cudem ci oficerowie nie dostali się do rosyjskiej niewoli.
Z racji tego, że miasto pełne było już oddziałów, wyznaczono nam kwaterę w jednej z okolicznych wiosek. Jednak osada była bardzo niewielka i dlatego wraz z brygadierem Massonem byliśmy zmuszeni do nocowania pod jednym dachem z piętnastoma innymi żołnierzami. Późnym wieczorem, zaprosiłem wszystkich do mojego pokoju, gdzie stał duży piec, aby ogrzali się przy jego ogniu.
Dzielny Masson, który miał za sobą dziesięć kampanii, sprawiał mi przyjemność opowieściami pełnymi szczerości i zarazem lojalności, mimo, że momentami był w swych wypowiedziach wręcz brutalny.
Nazajutrz opuściliśmy nasze skromne lokum aby udać się do Czaplinka…”


Auguste de Sayve, Souvenirs de Pologne et scènes militaires de la campagne de 1812, s. 442, Paris, 1833, P.Dufart Libraire.
Bahnhofstraße
Post Reply