Czy to aby na pewno obchody 600lecia?

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Czy to aby na pewno obchody 600lecia?

Post by bronx »

Jest sobie już od długiego czasu w galerii taka fotografia.

Image

Podpisałem ją, za Heinzem Jonasem jako uroczystości z okazji 600 lecia miasta Neustettin. Właściwie wszystko pasuje, jednak niedawno pojawiło się na jednym z portali aukcyjnych kolejne zdjęcie:
0sLItYyVXND59E4.jpg
0sLItYyVXND59E4.jpg (76.45 KiB) Viewed 2962 times
Fotografia ta przedstawia co prawda innych ludzi na zdjęciu, inny moment tej parady, jednak śmiem twierdzić, że jest to fotografia wykonana w podobnym czasie co ta z galerii i dotyczy tego samego święta, niech świadczy o tym chociażby dokładnie to samo miejsce wykonania fotografii, identycznie zawinieta w okół drzewca flaga, zdaje się Cesarstwa Niemieckiego; czy identycznie wiszące girlandy. Tutaj najbardziej intrygujacy jest rewers:
BetXrAjVxJ06TUO.jpg
BetXrAjVxJ06TUO.jpg (123.76 KiB) Viewed 2948 times
Otórz widać tu średnio wyraźnie, że kartka została wysłana ze Szczecinka 15.07.1906 roku, jeżeli pieczęć z urzędu Neustettin 1 jest za mało wyraźna, date łatwiej odczytać na pieczęci urzedu pocztowego w Brandenburg czyli urzędu odbierającego przesyłkę, widać tam już wyraźnie 16.07.1906. Te daty wyraźnie wskazują na to, że fotografia nie mogła być zrobiona na 600 lecie miasta, tylko była wykonana przynajmniej 4 lata wcześniej.
Co ciekawe wnioskować z tego można, że w Neustettin już od dawna było jakieś świeto które mieszkańcy jak widać dość licznie obchodzili w formie pochodu ulicami miasta, także takie uroczystości to nie tylko 600 lecie i pochody karnawałowe burmistrza Rogausch'a ale znacznie starsza historia.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Czy to aby na pewno obchody 600lecia?

Post by izywec »

Wynika z tego, ze nie 600 - lecie tylko inna feta.
Cholera! Pozazdrościć działania poczty w 1906 - tym roku! Dystans Neustetin - Brandenburg w ciągu jednego dnia. Teraz Koszalin - Kołobrzeg /ok 40 km- priorytet!/ bywa, że i tydzień za mało.
Zdjęcia zrobione w odstępie kilkunastominutowym - wystarczy porównać oświetlenie /cienie/ na budynku. Na wcześniejszym zaczynają być oświetlone tylko parapety a na drugim już sciana do połowy okna a położenie drzewca flagi wskazuje, że aparat stał na statywie.
Ciekawe kto i co napisał na tle bruku? Ja kombinowałem i z powiększeniem i ostrością ale jestem za słaby w niemieckim i to z niczym mi się nie kojarzy. Może to nazwisko i oddział?
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Czy to aby na pewno obchody 600lecia?

Post by ziom »

Przed I WS miały miejsce dwa duże festyny. 600 lecie Szczecinka w roku 1910 i trzynaście lat wcześniej, w 1897 roku, festyn z okazji odsłonięcia pomnika Wilhelma I i setnej rocznicy jego urodzin.

Taki opis festynu z 1897 roku znalazłem w Kreis Neustettin:
"... Prawie 1/4 mieszkańców miasta wzięła udział w szczegółowo przygotowanym pochodzie, w którym Szczecinecczanie(sorry, Jaskółko ;)) chcieli reprezentować siebie samych. W pochodzie wzięli udział urzędnicy państwowi, powiatowi, miejscy, prowincjalni, fabrykanci, cechy rzemieślnicze, bractwo strzeleckie, stowarzyszenia kombatanckie i sportowe oraz pozostałe 21 organizacji, do których pierwszy raz dołączono reprezentacje szkół. Oni wszyscy spotkali się na rynku przed ratuszem i na ulicach prowadzących do placu."

Pochód jubileuszowy w 1910 roku, którego głównym autorem był Dr. Karl Tuempel, przedstawiał przede wszystkim sceny z historii Szczecinka i Pomorza Tylnego.

To oczywiście nie dowód na to, ze zdjęcia przedstawiają festyn poświęcony Wilhelmowi I, ale jakoś bardziej mi to pasuje niż pochód z okazji jubileuszu miasta.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Czy to aby na pewno obchody 600lecia?

Post by Drahim »

Rzeczywiście, daty i formuła pochodu nie pasują do 600-lecia. Przychylam się do wersji Zioma. Na zdjeciu 1 odświętnie ubrany tłum, całą szerokością ulicy zmierza w jednym kierunku. Na 2 zdjęciu widać czyjąś reprezentację, ale główna fala mieszkańców już przeszła. Stemple na pocztówce są wiarygodne, a przecież pocztówki przy ówczesnej poligrafii z pewnością były w sprzedaży te 8-9 lat.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Czy to aby na pewno obchody 600lecia?

Post by ziom »

izywec wrote:Cholera! Pozazdrościć działania poczty w 1906 - tym roku! Dystans Neustetin - Brandenburg w ciągu jednego dnia. Teraz Koszalin - Kołobrzeg /ok 40 km- priorytet!/ bywa, że i tydzień za mało.
W swoich archiwaliach mam koperte pradziadkow, list zostal wyslany w Slawnie za ocean:
Kopie von amery 2.jpg
Kopie von amery 2.jpg (42.54 KiB) Viewed 2759 times
Attachments
Kopie von ameryka.jpg
Kopie von ameryka.jpg (44.51 KiB) Viewed 2757 times
Post Reply