Premiera filmu Kolberg.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Premiera filmu Kolberg.

Post by Stach »

Z tyłu, na Buttermarkt Niemcy pod koniec wojny kręcili niektóre sceny do swej batalistycznej superprodukcji - chodzi o słynny "Kolberg". Widziałem kiedyś ten film w którejś z niemieckich TV, nieźle zrobiony, mimo całej tej propagandy. Nie wiedziałem jednak wtedy, że powinienen przede wszystkim szukać szczecineckich "momentów" :-)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

mam ten film, szczecineckie momenty trudno wylapac bo w sumie chyba jest tylko jeden, oto kadr z tej sceny
1507.jpg
1507.jpg (38.81 KiB) Viewed 5126 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

To może kolejna ZAGADKA:

Kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach miała miejsce prapremiera tego filmu?

Dla ułatwienia (?) podpowiem, że w okolicznościach niezwykłych :-)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Premiera miala miejsce w Berliner Tauentizienpalast 30.1.1945 w 12 rocznice przejecia wladzy przez Hitlera, byl to ostatni pokaz filmowy w Berlinie. Front znajdowl sie 80 km od stolicy Rzeszy. W innych jeszcze niezdobytych miastach zrzucani byli spadochroniarze z rolkami filmowymi! Dla Goebelsa byla to ostatnia nadzija podtrzymania ducha walki w narodzie.http://www.dhm.de/lemo/html/wk2/kunst/k ... index.html
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Brawo, ale odpowiedź niepełna. Jeszcze jedna podpowiedź: Zatoka B.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Poszukam, poszperam, i dam znac :D
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Jeszcze jedna podpowiedź:

Życzeniem Hitlera było, aby prapremiera odbyła się tego samego dnia w dwóch różnych miejscach. Z polskich historyków pisał o tym m. in. Bogusław Drewniak w obszernej pracy Teatr i film Trzeciej Rzeszy, Gdańsk 1972.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Z tego co wyszperalem, film zostal pokazny jednoczesnie w Berlinie i atlantyckiej, obleganej przez aliantow, twierdzy La Rochelle. Twierdza ta byla od XVI wieku uznawana za nie do zdobycia, a w czasie II WS poddala sie dopiero 8 maja 1945, w chwili podpisania kapitulacji przez dowodcow Wehrmachtu(chociaz daleki jestem od kultu zolnierzy niemieckich, to jednak porownania z Westerpltte nasuwaja sie same). Ciekawostka: kulisy twierdzy La Rochelle mozna ogladac w swietnym filmie Das Boot. Na marginesie , film opowida o heroicznej obronie mieszkancow Kolobrzegu(Kolberg) przed wojskami francuskimi w 1805 roku.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Sorry, rzecz dziala sie w 1807 roku, a nie jak napisalem powyzej.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Brawo :-)

Dodam jeszcze, że kopia została zrzucona na spadochronie z wysłanego nad La Rochelle niemieckiego samolotu. Wspomniany w jednym z postów wyżej B. Drewniak podaje jeszcze, że "na wszelki wypadek" wyekspediowano do La Rochelle drugą kopię, na pokładzie U-Boota. Tej jednak wersji nie udało mi się potwierdzić w innym źródle.
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: Premiera filmu Kolberg.

Post by Igor »

Ciekawy materiał o filmie Kolberg 1945


http://www.youtube.com/watch?v=tFRs0G5fO_g" onclick="window.open(this.href);return false;


FILM KOLBERG 1945

http://www.youtube.com/watch?v=Ds3wo-yX ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply