Villa Rogge

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Villa Rogge

Post by Stach »

Gdzie znajduje się dawna Villa Rogge? Rysunek tego domu znajduje się w grudniowym numerzee "Mein Neustettiner Land" (s. 33), lecz w tekście nic na jej temat nie znalazłem.

Fasadę skądś kojarzę...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

a możesz wrzucić skan tego zdjęcia bo niestety nie mam dostępu do tego wydawnictwa

PS. jeżeli nazwa tej willi pochodzi od nazwiska osoby tam zamieszkujące/właściciela to najbardziej znaną osobą o nazwisku Rogge w Neustettin to był dr Christian Rogge dyrektor Hedwig Gymnasium mieszkał początkowo przy Hedwigstr. 2 to chyba będzie dom dyrektorów dzisiejsze przedszkole a później przy Klosterweg 67 to bedzie zdaje się dzisjsza posiadłość pana Gawrońskiego przy ul Szczecińskiej (dawna lecznica dla zwierząt chyba), nie wiem jak tam współcześnie z numeracją.
Last edited by bronx on 14 Jan 2008, 21:31, edited 1 time in total.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

f166564a4cad495c.jpg
f166564a4cad495c.jpg (58.89 KiB) Viewed 3142 times
Villa Rogge znajduje sie w zatoce maryjenthronskiej, przy malym cyplu noszacym nazwe Ulenkanten. Rowniez tak nazywano malowniczo polozona nad jeziorem ville z przylegajacym do niej parkiem. Do posiadlosci nalezaly warsztaty i pomieszczenia ze zbiorami dr. filologii Christiana Rogge i prawnika prof. dr. Heinricha Rogge.

Jeszcze ciekawostka, biblioteka rodziny Rogge nalezala do najwiekszych w miescie i liczyla sobie ponad 3000 pozycji lingwilistycznych i ponad 1500 pozycji z historii regionalnej oraz archiwum. Krotko po zdobyciu Neustettin przez Armie Czerwona przybyl do Szczecinka profesor z Warszawy aby zabrac tam zbiory, ale zastal jedynie zweglone resztki.

A co do pytania Stacha, to nie jestem do konca pewny czy to obecnie budynek weterynarii czy posiadlosc szczecineckiego magnata medialnego :wink: na Szczecinskiej.
Last edited by ziom on 14 Jan 2008, 21:41, edited 1 time in total.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Ano właśnie! Najbardziej kojarzy mi się z domem właściciela Gaweksu...

W lecznicy zwierząt byłem 8 lipca, następnego dnia po forumowym spotkaniu na Mysiej Wyspie. To zupełnie inna architektura.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

heh ja edytowalem swojego posta a tu ziom juz ladnie opisał :)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Właśnie sobie przypomniałem, że przecież Heinrich Rogge był redaktorem obszernej, ilustrowanej pracy zbiorowej "Der Kreis Neustettin. Ein pommersches Heimatbuch" (Wuerzburg 1972). Zmarł jednak przed zakończeniem prac, które ukończył Franz Stelter.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

Co do budynku weterynarii - za PRL właśnie w tej willi znajdowały się biura weterynarii, a tuż obok znajduje sie lecznica dla zwierząt. Nie mylcie tych budynków.
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Post Reply