Willa na rogu Boh. Stalingradu i Wyszyńskiego.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

obrazek Lucka

Post by izywec »

Ja w sprawie komina po lewej. Coś mi się błąka po głowie, że mógł być taki komin w zakładzie na rogu Wyszyńskiego i Kamińskiego. Chyba za moich czasów /1954- 1958/ to była mleczarnia choć mogę się mylić. Komina dokładnie nie pamiętam ale jeśli to była poniemiecka mleczarnia to komin musiał być obowiązkowo. Z ciekawością czekam na korektę "Bronx'a".
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Kilka (-naście?) lat temu rozebrano komin w "Pagedzie" (?), tj. na posesji należącej obecnie do PKS. Chodzi o teren między ulicami Klasztorną (w PRL - Mariana Buczka), Mestwina i Matejki.

Może to ten?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Jednak troche ze blisko tej willi, zeby to byl komin mleczarni. a sam komin doskonale pamiętam, ponieważ przez wiele lat mieszkałem na Nowotki z widokiem na ten komin, z którego wydobywająca się sadza zniweczyła nie jedno pranie mojej mamy.

Komin na mleczarni "wyrasta" z samego dachu byłej mleczarni, a ten widać jest bardziej od ziemi. Ja mleczarni już tam nie pamiętam, "za moich czasów" znajdowała się tam przetwórnia RSOP.
Dzisiaj został kawałek komina, gdzieś tak 1/3 dawnej wysokości.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Obecnie w przybudówce jest chyba jakaś kasa firmy energetycznej :)
Szczecinek
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Niestety tylko czesc Duzego Fiata na sklepie Polmozbytu :)
Attachments
40a99016002692ab.jpg
40a99016002692ab.jpg (104.07 KiB) Viewed 1856 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Willa na rogu Boh. Stalingradu i Wyszyńskiego.

Post by bronx »

Podpinam się pod ten temat, bo tutaj już trochę o tym budynku pisaliśmy.

Jak wiadomo chyba dość powszechnie w budynku Bismarckstrasse 59 / Wyszyńskiego 59 funkcjonował przybytek zwany Cafe Vaterland, prowadzony przez Karla Kunde, który również mieszkał w tym budynku. Na poniższym zdjęciu widać wejście i szyld kawiarni.
051galeria.jpg
051galeria.jpg (68.81 KiB) Viewed 3215 times
Teraz również trafiło się zdjęcie z wnętrza tego lokalu ze zbiorów Muzeum w Eutin.
Orientację jak lokal był usytuowany ułatwia charakterystyczny kształt budynku, w tle widać okna z tego miejsca.
http://goo.gl/maps/ifcOe" onclick="window.open(this.href);return false;

Ze wspomnień byłych mieszkańców wiem, że były organizowane tu również potańcówki, może to potwierdzać strojący fortepian i wolne miejsce do tańczenia we wnęce od strony ulicy.
cafe_vaterland.jpg
(296.05 KiB) Downloaded 1587 times
Post Reply