Karstadt Neustettin

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Karstadt Neustettin

Post by Stach »

W grafice reklamującej wystawę "Spacer po Neusttetin" zauważyłem drewniany wieszak na ubranie z napisem Karstadt Neustettin. To istniejąca po dziś dzień, bardzo znana niemiecka sieć sklepów - obecnie supermarketów. Czy wiadomo, gdzie mieścił się szczecinecki Karstadt?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Pewnie na Preußische Str., Bronx bedzie to wiedzial :wink:

Zainteresowalo mnie jednak cos innego :?

Przed przyjsciem do Szczecinka Karstadt AG dom towarowy nazywal sie Kaufhaus S.H.Behrend. Zaczalem szukac w necie cos na temat Karstadtu w czasie NS i okazalo sie, ze koncern musi do dzisiaj placic odszkodowania dla spadkobiercow zydowskich wlascicieli lokali przejetych w czasie dyktatury Adolfa H. przez Karstadt.

Ciekawe czy przejecie szczecineckiego domu towarowego odbylo sie w ten sam sposob?

Nazwisko Behrend jest wsrod osob wymienionych przez Kamila w jego artykule o szczecinecki Zydach na stronie glownej.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

wg mojej wiedzy Gustav Ramelow był sobie przy Bismarckstrasse tam gdzie póżniej był Gryf i nic nie wiem że Karstadt przejął później ten lokal.

a Kartstadt znajdował się w budynku tzw. domu towarowego przy Pruskiej, byłbym wdzięczny jakby ktoś to potwierdził, bo nie mam na to żadnych dowodów, poprostu skąś to wiem ale już nawet nie wiem skąd, może źle może dobrze sam ciekaw jestem.

fakty:
-na stronie niemieckiej wiki przy hasle Karstadt jest wymieniony oddział Neustettin jako nieistniejący,
-pamiętasz ziom jak korespondowaliśmy z panią Anną poprzez jej bratanka, urodzoną w Neustettin w 1913 roku, on wspominał że ona miała praktyki zawodowe w Karstadt.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

bronx wrote:wg mojej wiedzy Gustav Ramelow był sobie przy Bismarckstrasse tam gdzie póżniej był Gryf i nic nie wiem że Karstadt przejął później ten lokal.

a.
Z tym Ramelow, to mi sie pomieszalo i szybko to skorygowalem.

Karstadt AG przejal Kaufhaus S.H. Behrendt.
Jak dodasz do jej daty urodzenia 20 lat, to by bylo :?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

a skąd masz Behrendt? wg mnie Behrend.

S.H. Behrend - Manufaktur-, Weiss-, Woll- u. Modewarenhandlung, Kleidermagazin, Manufaktur- und Modewaren - Preußische Straße 21.

czy dziejszy chemik market czy co tam teraz jest to 9go maja 21?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Karstadt- Berendt, no pospieszylem sie i z pospiechu o literke za duzo kliknalem :)

Czyli zagadka Stacha wyjasniona, a co z moimi watpliwosciami?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Skoro Stachowi się wieszaczek spodobał, to troszkę lepsze foto:
P93004411.jpg
(73.06 KiB) Downloaded 7603 times
i tu przy okazji może jest rozwiązanie Twoich wątpliwości, bo widać tez wieszak z nazwą Rudolph Karstadt już z oznaczeniem Neustettin, trzeba by ustalić kiedy firma Karstadt AG przestała używać w nazwie imienia założyciela.

PS. zauważyłem, że Gustav Ramelow do dzisiaj działa w Niemczech i handluje tkaninami, ale chyba niezbyt duża na dzisiaj ta firma bo ich strony internetowej nie znalazłem
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

PS. Wzmianki o S.H. Behrend mam w AB z 1900 i 1913 roku w 1928 już śladu po nim nie ma, może nie było jednak tak dramatycznie tylko poprostu pan Behrend sprzedał teren za dobrą kaske i pojechał sobie np. do Ameryki :)

No i pytanie kolejne, czy do dzisiaj stojący budynek domu towarowego wybudował S.H. Behrend czy już nowy inwestor Karstadt AG. Skłaniał bym się w strone tej drugiej tezy.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

W Kreis Neustettin: "... W powiecie szczecineckim byly dwa duze domy towarowe(...) filie Gustav Ramelow GmbH i Karstadt AG (wczesniej Kaufhaus Behrend)..."

Gdzies w komentarzach do artykulu Kamila tez padlo jego nazwisko.

Co do Rudolpha Karstadta, to sprawdzilem:
14.05.1881 zalozenie firmy
1920 przejscie z KG do AG(spolka akcyjna)
1931 89 filii w polnocnych Niemczech
czas NS jak zwykle przemilczany
15.12.1944 smierc Rudolpha
pozniej juz lata 50-te
oficjalnie zmieniono nazwe z Rudolph Karstadt AG na Karstadt AG w 1963 roku
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

No kurna, daliście popis! Czad!
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Stach wrote:No kurna, daliście popis! Czad!
Tak to jest jak wieczorem dwoch nie ma nic lepszego do roboty :wink:

Znalazlem jeszcze, ze kierownictwo firmy w okresie dyktatury NS podlegalo NSDAP, a w samym koncernie dzialala delegatura partyjna, cos jak zakladowy oddzial partyjny. Tu tlumacza, ze czasy byly takie itd.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

"kierownictwo firmy w okresie dyktatury NS podlegalo NSDAP"???

Nie no, co Ty... Coś nie tak!
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Ramelow też się "ładnie stroił" i to chyba nie tłumaczenie mój drogi ziomie tylko jednak czasy i miejsce było takie a nie inne:
ramelow.jpg
ramelow.jpg (63.93 KiB) Viewed 10978 times
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

To artykul taz o pasjonacie historii Karstadt AG:

http://www.taz.de/index.php?id=archivse ... 9/02/a0324
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

bronx wrote: ...Kartstadt znajdował się w budynku tzw. domu towarowego przy Pruskiej, byłbym wdzięczny jakby ktoś to potwierdził, bo nie mam na to żadnych dowodów...
Pozwólcie, że rozwieję wasze wątpliwości - poniżej: reklama Karstadt'u z 1938 roku (póżniej Uniwersal vel Chemik vel Mado Market).
Co do materiałów to są jeszcze akta policji budowlanej (AP Szczecinek), wspomnienia Guentera Josta i jego żony z Berlina, którzy mieszkali na Lohmuehlenstrasse i Lohmuehlengraben czyli domach na zapleczu Karstadt'u, wspomnienia Polaków z 1945 r. jak organizowano tam tymczasową szkołę oraz kilka mniejszych wzmianek. Możnaby to złożyć do kupy, ale trzeba na to trochę czasu, a z tym u mnie nienajlepiej...
karstadtir7.jpg
karstadtir7.jpg (101.02 KiB) Viewed 10971 times
Co do Gustawa Ramelowa to sieć założono w 1872 roku i istnieje do dziś. W szczecineckich aktach wymienia się rodzinę Ramelowów i Gustawa, byli Żydami i co ciekawe wspierali finansowo różne przedsięwzięcia w Szczecinku po 1933 r. Pewnie kupowali w ten sposób życie i wolność, ale ich późniejsze losy są nieznane. Czy założyciel sieci sklepów w Niemczech i Ramelow ze Szczecinka, to ta sama osoba czy tylko zbieżność nazwisk - nie wiem. Ale to temat na zupełnie inną historię...
Post Reply