Adresowy galimatias na szczecineckim rynku.

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Adresowy galimatias na szczecineckim rynku.

Post by bronx »

W jednym z opisów do przemiany napisałem coś takiego:
bronx w przemianie wrote: Okazała kamienica Markt 1 podobnie jak cały kwartał, niestety nie istnieje. Zupełnie po prawej stronie (za rowerzystą) widać wejście do apteki której to właścicielem na przełomie XIX i XX wieku był Julius Brednow, apteka znajdowała się w kamienicy Markt 2, mieszkał tam również powiatowy weterynarz Alwin Kunert. Jak wieść niesie, apteka ta była powodem nieszczęścia jakie spotkało te piękne budynki. Ponoć po zdobyciu miasta, czerwonoarmiści szukając spirytusu, znaleźli go właśnie w tej aptece. Jednak po kilku zgonach po spożyciu jego, okazało się że był to spirytus skażony, w akcie "zemsty" podpalono aptekę, a niegaszony pożar przeniósł się na cały kwartał. Wejście do apteki jak widać było mniej więcej w miejscu dzisiejszego bankomatu BGŻ na pl. Wolności. W narożnej kamienicy Markt 1 znajdował się widoczny na dawnej fotografii sklep muzyczny, obecnie bank BGŻ.
Zacząłem się dłużej zastanawiać nad tym co tam napisałem i zaczęło do mnie docierać, że troche nakłamałem, chciałem to jakoś skorygować, ale jak zagłębiłem się w temat to okazało się to nie takie proste i pojawiło się wiele sprzeczności.

chodzi o te 3 kamienice

Image

tu troche lepiej widoczne

Image

w przemianie była wykorzystana ta pocztówka

Image

Napisałem że pierwsza kamienica to Markt 1, ale wydaje się, że kamienica ta to Preussische Strasse 1.
Pisze to na podstawie mapki która jest opublikowana na neustettim.de

Image

Wynika z tego, że kamienica 1 to Presussische Strasse 1, numer 2 to Markt 1 a numer 3 to Markt 2 i zgadzało by się to z całą numeracją rynku. Zaznaczona jest na mapce nawet apteka która wg tej mapki znajdowała się pod Markt 2 czyli w budynku nr 3 na zdjęciu. To, że pod adresem Markt 2 znajdowała się apteka potwierdzają adressbuchy, oto wpisy:
Adress Buch wrote: Brednow Julius - Apothekenbesitzer - Markt 2 - 1896
Brednow J. - Apothekenbesitzer - Markt 2 - 1900
Ernst Charlotte - verwdowate Baurätin und Rentiere - Markt 2 - 1896
Krieg Hans - Apotheker - Markt 2 - 1928
Kunert Alwin - Kreistierarzt - Markt 2 - 1896
Privilegierte Alte Apotheke - Markt 2 - 1928
Wymienione są tutaj osoby, które zamieszkiwały pod tym adresem, widać że miszkali pod tym adresem właściciele apteki, jak również wskazana jest konkretnie z nazwy apteka: Alte Apotheke Markt 2.

Mamy mapke z zaznaczoną apteką pod Markt 2, i mamy adressbuchy potwierdzające adres Markt 2 jako adres apteki i wszystko było by ok ale nie zgadza się to z fotografiami. Wg zdjęć apteka znajdowała się w budynku (wg numeracji ze zdjęcia) nr 2 a nie 3. w tym układzie, pierwsza narożna kamienica musiała by być adresem Markt 1 a nie Preussische Str. 1. tylko co z dalszą numeracją rynku? Może tak na prawde budynki ze zdjęcia 2 i 3 były jedną parcelą i jednym adresem?

Kilka przykładów wspomnianej apteki.

Image

widzimy narożna kamienice której adres jest zagadkowy i w następnej kamienicy wejście do apteki

Image

zbliżenie na wejście z wyraźnym szyldem "Apotheke"

oraz jest jeszcze takie zdjęcie.

Image

Żeby było ciekawiej wpisy w Adressbuch pod adresem Markt 1 wyglądają tak:
Adressbuch wrote: Brunnemann Georg - Rechtsanwalt - Markt 1 - 1896
Brunnemann - Rechtsanwalt - Markt 1 - 1900
Hiller Carl - Barbier und Friseur - Markt 1 - 1900
Jacob - Gerichtsassessor - Markt 1 - 1900
Loewenthal Heinrich - Tuch-, Manufaktur- und Konfektionsgeschäft - Markt 1 -1896
Loewenthal Heinrich - Kaufmann - Markt 1 - 1900
Lüdtke Gustav - Schneidermeister - Markt 1 -1896
Lüschow J. B. - Putz-, Weißwaren- und Handarbeitsgeschäft - Markt 1 - 1896
Lüschow Wilhelm - Oberwachtmeister i.R. - Markt 1 - 1896
Lüschow - Geschwister i. F. J. B., Putz-, Weiß- und Wollwarengeschäft - Markt 1 - 1900
Lüschow Wilhelm - Chausseeaufseher - Markt 1 - 1900
Schneider Franz - Amtsrichter - Markt 1 - 1896
Venske Johann - Arbeiter - Markt 1 - 1896
Venzke Johann - Arbeiter - Markt 1 - 1900
są zdjęcia które jednoznacznie potwierdzają, że wypisany tu Markt 1 to nasz narożny budynek nazwany przeze mnie nr 1.

Wymieniony w spisie Heinrich Loewenthal, widać wyraźnie jego sklep w lokalu narożnym

Image

również jest fotografia gdzie widać szyld sklepu wymienionych w spisie sióstr Lüschow, sklep ten znajdował się już właściwie na Preussischer Str. ale to była cały czas ta sama kamienica i jak widać miała adres Markt 1.

(skrajnie po prawo go widać)
Image

Adres Markt 1 wymieniany jest tylko we wczesnych książkach adresowych w książce z 1928 roku taki adres w ogóle nie istnieje.

W tym całym adresowym galimatiasie moja teoria jest taka.
Na przełomie wieków XIX i XX był adres Markt 1 i pod tym adresem znajdowała się ta narożna kamienica. Potem przemianowano ją z jakiś powodów na adres Preussiche Strasse i żeby nie zmieniać całej numeracji rynku reszte pozostawiono bez zmian. Także nasz rynek od pewnego momentu nie posiadał w ogóle numeru 1 a numeracja zaczynała się od 2 czyli tej apteki. W związku z tym na tej mapce z neustettin.de musi być błąd i ktoś kto ją robił dał się złapać w tą numerową pułapkę.

Czy ktoś wie coś na ten temat? Czy ktoś może potwierdzić moje domysły?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

A czy wiadomy, kiedy zbudowano tę narożną kamienicę? Pytam, ponieważ z mapki można chyba wyczytać ("chyba", bo kawałek ucięto), iż w 1809 r. podobno nocowała tu (królowa) Luiza...
Post Reply