Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Historia ulic, placów i skwerów, oraz to, jak się współcześnie zmieniają.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Ulica Zamkowa - Schloßstraße

Post by Stach »

Wątek warto zacząć jakimś fajnym zdjęciem. To poniżej wykonał w 1979 roku Kajetan Wlazło:
szkplwoln1979dp0.jpg
szkplwoln1979dp0.jpg (35.39 KiB) Viewed 4224 times
Moim zdaniem bomba. Spróbujmy poszukać innych zdjęć tej ulicy, pogadajmy o niej.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

faktycznie pięknie zatrzymane w kadrze...
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

I widok od strony południowej, z wieży ratuszowej - tym razem zdjęcie przedwojenne, czyli Schlosstrasse.

Pocztówka reprodukowana jest w Galerii tego portalu (egzemplarz niestety podniszczony).

Image

Zwróćcie uwagę na wieżyczkę kamienicy w głębi, po prawej stronie.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

I znów zmiana perspektywy, i ponownie Szczecinek powojenny. To jedno z najciekawszych zdjęć z Galerii tego portalu. Pierzeja po prawej stronie w trakcie rozbiórki.
Image
W Galerii podaje się, że fotografia pochodzi z lat sześćdziesiątych. Myślę, że jest wcześniejsze. Wskazywałyby na to m. in. ubrania. Odrębnym tropem jest... napis na dolnej części fasady Ratusza, z lewej strony schodów. To zresztą temat na osobny wątek.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Tu z kolei ujęcie od strony Niezdobnej, z lat siedemdziesiątych. Widać tylko kawałek Zamkowej.
szkzamkowawv9.jpg
szkzamkowawv9.jpg (58.81 KiB) Viewed 9136 times
Ten parking pamiętam bardzo dobrze. Opowiadano, że stojącą tam budkę chuligani którejś nocy wrzucili do rzeczki.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Dlaczego piszesz, że widac tylko kawałek Zamkowej? Ten odcinek od placu Sowińskiego w strone pl. Wolności też nosił miano Zamkowej, na pewno przed 1945 i po chyba też bo nie znam innej nazwy tego odcinka ulicy. Zamkowa taka niepozorna ale własnie ciekawa ulica, bo miała dwie odnogi. Na tym ostatnim zdjęciu niesty juz nic z jej uroku nie pozostało :( Myślę, że z powodzeniem można przyjąć, że jest to najstarsza ulica w mieście, bo od zawsze łączyła zamek z Kaszubską Kieczą a również i rynkiem, czyli spinała kolebki naszego miasta.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

bronx wrote:Dlaczego piszesz, że widac tylko kawałek Zamkowej? Ten odcinek od placu Sowińskiego w strone pl. Wolności też nosił miano Zamkowej, na pewno przed 1945 i po chyba też bo nie znam innej nazwy tego odcinka ulicy.
No właśnie: zastanowiło mnie, że na znanym planie niemieckim z lat trzydziestych (dostępnym także TUTAJ) Schlossstrasse ma dwie odnogi. Uznałem to jednak za nieporozumienie. Nie miałem natomiast pod ręką planu polskiego, by zweryfikować przypadek polskiej Zamkowej.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Wyszedł z tego wątku niezły niemiecko-polski przekładaniec fotograficzny.

Na tym zdjęciu widać domek (pruski mur, drugi po prawej), którego na zdjęciu powojennym (vide dwie foty do góry) już nie znajdziemy:

Image
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Nijak nie mogę pogodzić się z myślą, że można było objąć nazwą "Schlossstrasse" także odnogę, wiodącą na Saarplatz (późniejszy pl. Sowińskiego).

Gdzie tu logika? Zamkowa to po prostu połączenie Rynku z Zamkiem!

Image

Niestety, kolega zrobił mi z tej reprodukcji zbyt mały skan, więc nie za bardzo widoczne są detale.

Stachu w galerii mamy od dawna i wieksze, niepotrzebnie kolege szarpałeś :) /bronx
Waldek

Post by Waldek »

Jak mnie pamięć nie myli to ta wieżyczka istnieje do dziś, jutro obcykam.
Waldek

Post by Waldek »

Image

Słowo się rzekło.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

I zdjęcie z połowy września 2005 r.
Zamkowa na tym odcinku znacznie szersza niż "za Niemca". Zwraca też uwagę odnowiona kamienica w tle. Co w niej się obecnie mieści?

Image
Waldek

Post by Waldek »

Mieszkania i Bistro.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Pytałem nie bez powodu, ponieważ w 1981 r. mieściła się tam chyba centrala szczecineckiej "Solidarności"...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Mieściła się, jest nawet stosowna tablica na budynku.
Post Reply